Çişinizi Uzun Süre Tuttuğunuzda Neler Olabileceğini Biliyor musunuz?

-
Abone ol

Biliyoruz, herkes çişini tutar ve bunda bir problem yok ama bunu çok sık ve uzun süre yaparsanız sağlığınız açısından iyi sonuçlar doğurmuyor. Sizler için detayları Businessinsider'dan derledik. Gelin bakalım...

Kaynak: http://uk.businessinsider.com/what-happe...

Kulağa biraz garip gelse de işemek gerçekten önemli.

Böbrekleriniz fazla su miktarını süzgeçliyor ve kalanın idrar olarak dışarı atılabileceği bir yere gitmesi gerekiyor: idrar torbası. Normalde, idrar keseniz 1-2 bardak kadar sıvıyı rahatlıkla barındırabiliyor. Ama siz çişinizi uzun süre tutmaya çalışırsanız, aslında idrar kesenizi genişletmeye çalışmış oluyorsunuz ve normalinden daha fazla miktarda idrarı barındırmasını istiyorsunuz.

Örneğin, bir araştırmaya göre, işleri gereği bütün gün çişini tutmak zorunda kalan hemşirelerin idrar keseleri normale oranla iki katı büyüklüğünde. Ve tamamen iyiler, bir sorunları yok.

Fakat bu sizin de tutabileceğiniz anlamına gelmiyor tabii ki. Çünkü idrar keseniz genişlemeyebilir. Çişinizi tutarak aynı zamanda iç büzücü kaslarınızı da gerinmesine neden oluyor olabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz kaslar, idrar kesenizin dış kısmında bulundukları için önemliler. Bu yüzden büzücü kasları rahat bırakmanız sağlığınız açısından önemli. Tabii ki karşılaşabileceğiniz tehlikeli durumlar çişinizi bir kere tutmayla olmaz, çok uzun süredir tutuyor olmanız gerekir.

Örneğin, uzun süre tutmaya çalışırsanız idrar keseniz bir süre sonra sızdırmaya başlayacaktır.

Bu durum, hem idrar keseniz çok çabuk dolduğu için daha sık işeme isteği doğuruyor hem de adı idrar retansiyonu adı verilen ciddi bir rahatsızlığa neden oluyor.

Bunların dışında, idrar keseniz sıcak ve ıslak bir yapıya sahip olduğu için zararlı bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturuyor.

Ve siz ne kadar uzun süre çişinizi tutarsanız, bakteri oluşum ihtimali bir o kadar fazla oluyor. 

Daha da kötüsü, eğer gerçekten şanssızsanız, üretilen fazla idrar böbreklerinize geri sızabilir ve bu da sonuçları ağır olan böbrek yetmezliğine neden olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir