Çin'i Futbolda 'Süper Güç' Hâline Getirecek Proje: 30 Milyon Oyuncu Yetiştirilecek

-

Kısa, orta ve uzun vadeli planları içinde barındıran proje, 2050 yılına kadar uzanıyor. Proje kapsamında ilk ve orta öğrenim çağından yaklaşık 30 milyon öğrencinin futbola yönlendirilmesi düşünülüyor.

Bu sene futbol dünyasının önemli yıldızlarını ağırlayan Çin, yatırımlarını çok daha ileri boyutlara taşıyacak gibi gözüküyor.

Çin ekonomisinin en üst düzey planlama organı sayılan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun 2050 yılına uzanan projelerine bakılacak olursa, söz konusu futbol yatırımlarının bir ülke politikasına dönüştüğünü söylemek mümkün.

Ülkeyi adeta bir "futbol fabrikası" hâline getirmeyi amaçlayan projeler; kısa, orta ve uzun vadeye yayılmış durumda.

Buna göre 2020 yılına kadar ülke çapında 20.000 futbol okulu ve 70.000 futbol sahasının açılması, bu sayede ilk ve orta öğrenim çağından yaklaşık 30 milyon öğrencinin futbola yönlendirilmesi düşünülüyor.

Kısa vadede en büyük amaç, 2 veya 3 Çin kulübünün önümüzdeki 4 yıl içinde Asya'da düzenlenen turnuvaları domine etmesi.

Her 10.000 kişi için bir stat inşasını öngören orta vadeli planların temel hedefi ise, 2030 yılına kadar erkek milli takımını Asya'da, kadın milli takımını ise dünyada zirveye oynar duruma getirmek.

Son açıklanan FIFA sıralamasına göre kadın milli takımı 12, erkek milli takımı ise 81. basamakta yer alıyor.

Planın son aşamasında ise Çin'in 2050 yılına kadar dünya futboluna yön veren bir süper güç hâline gelmesi öngörülüyor.

Son yıllarda şike ve yolsuzluk skandallarıyla gündeme gelen Çin futbolunun, söz konusu yatırımlarla itibarını ne oranda düzeltebileceğini zaman gösterecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinFIFAfutbol
Görüş Bildir