Çin'den Koronavirüs ile İlgili Çarpıcı İddia: 'Erkeklerin Testislerine Zarar Vererek, Kısırlığa Yol Açabilir''

 > 
915PAYLAŞIM

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Hastalığın ilk olarak görüldüğü Çin'de doktorlar enfeksiyonun iyileşen erkeklerin testislerin işlevlerine zarar verebileceğini düşünerek teste çağırdı.Ancak çalışmalar erkeklerin cinsel gücünün azalacağına dair bir kanıt bulamadı. Wuhan'daki bir hastanede ise farklı bir iddia ortaya atıldı.

Dailmail'de yer alan haberde Wuhan Tongji Hastanesi'ne göre, koronavirüs esas olarak kişinin akciğerlerini ve bağışıklık sistemini hedef alsa da, teorik olarak bir erkeğin üreme yeteneklerini bozabilir.

Prof. Dr. Li Yufeng ve ekibi olayla ilgili çalışmalar yaparak bilgiler paylaştı

Ocak ayında bu yana Wuhan'daki salgından dolayı hükümet tarafından koronavirüs hastalarını tedavi etmek için belirlenen Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne bağlı Tongji Hastanesi'nde görev yapan Prof. Dr. Li Yufeng ve ekibi konuyla ilgili bazı detaylar paylaştı.

"Koronavirüs doku hasarına neden oluyor"

Uzmanlara göre, SARS-CoV-2 olarak bilinen yeni koronavirüs, insan hücrelerine giriyor ve hücre zarı protein anjiyotensin dönüştürücü enzim 2'ye (ACE2) bağlayarak doku hasarına neden oluyor. ACE2'nin akciğerler dışındaki diğer insan organlarında bulunduğu bilinmektedir ve özellikle bir erkeğin testislerinde bol miktarda bulunabilir.

"Erkek üreme organıyla ilişkili hücrelerde yoğunlaşabilir"

Prof. Dr. Li Yufeng ve ekibinin iddia ettiği gibi, ACE2, mikrop hücreleri, destek hücreleri ve Leydig hücreleri de dahil olmak üzere erkek üreme yetenekleri ile doğrudan ilişkili olan birkaç hücrede yoğunlaşabilir.

"SARS virüsünün testislerde ciddi hasara yol açtığı gözlemlenmişti"

2002 ve 2003'teki SARS salgını sırasında, sağlık görevlilerinin bazı erkek hastaların testislerinde ciddi bağışıklık sistemi hasarı gözlemlediğini eklediler. Çalışma, doktorların SARS koronavirüsü veya SARS-CoV'yi hastalarının testislerinde tespit etmemelerine rağmen, cinsel organlarında iltihaplanma yaşayabileceklerini söyledi.

"İki virüs arasında benzerlik var"

www.memurlar.net

Yeni koronavirüs SARS koronavirüsüne oldukça benzer olduğundan ve ikisi aynı konakçı hücre reseptörü ACE2'yi paylaştığından, ekip teorik olarak yeni koronavirüsün erkek testislerine zarar verebileceği sonucuna vardı.

Erkeklerin iyileştikten sonra bazı testlere girmeleri tavsiye edildi

Bu çalışmayı yapan ekip, enfeksiyonu olan erkeklerin iyileştikten sonra, en kısa sürede olası sorunları tespit etmek için sperm kalitesi ve hormon seviyesi testlerini yaptırmalarını tavsiye etti.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir