Çin’deki Erkekler Evlenemedikleri İçin Tüm Dünyanın Ticaret Dengesi Bozuluyor!

6PAYLAŞIM

‘Nasıl olabilir böyle bir şey’ dediğinizi duyar gibiyim!😅

Kaynak: https://www.project-syndicate.org/commen...

Bildiğiniz üzere Çin’in nüfus fazlalığını düşürmek için yıllardır uyguladığı birtakım politikalar mevcut. Bu politikalar da büyük oranda aile planlaması için uyguladığı politikaları etkiliyor.

Şu anda ise Çin’de bulunan birçok karar mercii kız bebek sahiplerini finansal olarak ödüllendirmeye karar veriyor.

Newyork-China’nın geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu nüfus sayımına göre global ölçekle karşılaştırıldığında ülkede var olan erkek bebek sayısı kız bebeklere göre daha az.

Bu durumdaki dengesizlik ise ekonomik anlamda çeşitli problemlere yol açıyor. Ayrıca bu durum yalnızca Çin’e özgü değil.

Ortalama olarak kadınların erkeklere göre daha uzun yaşadığı da göz önünde bulundurulduğunda birçok ülkedeki kadın nüfusu erkek nüfusundan daha fazla.

Örneğin 2020 yılında açıklanan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her 100 kadın için 96 erkek var. Ancak Çin’de durum tam tersi. Ülkede her 100 kadına 105 erkek düşüyor. Ortalama bir Çinli kadın ortalama bir Çinli erkeğe göre 3 yıl daha fazla yaşıyor.

Aslında 106 erkek çocuğuna 100 kız çocuğu oransal olarak normal çünkü erkek çocukları ya da genç erkeklerin ölüm oranı ve evliliklerde erkeklerin yaşı orantısal olarak eşlerinden daha yüksek oluyor.

Bu durum da  doğanların üreme çağlarına geldiklerinde kabaca 1:1'lik bir orana ulaşmalarına neden oluyor.

Çin’de yaşanan bu durum aslında 1970’li yıllarda normaldi ancak birtakım sorunlar bu oranın bozulmasına neden oldu. Bu faktörlerden en önemlisi ultrason makineleri.

Çin hükumetinin uzun yıllardır uygulamış olduğu sıkı politikalardan biri de tek çocuk politikası. Birçok aile çocuklarının erkek olmasını istediklerinden cinsiyetler arası olan bu oran bozuldu.

Bazı aileler cinsiyete bağlı olarak kürtaj yaptırmayı tercih etti. Hükumet görünürde bu durumu engellemeye çalışsa da doğum politikaları için kullanılan kürtaj yöntemi engellenemedi.

Bunun bir sonucu olarak da cinsiyet dengesizliği çoğaldı ve 2009 yılında her 121 erkeğe 109 kadın gibi bir orana dönüştü. Yapılan son nüfus sayımına göre bu oran her 111.3 erkeğe 100 kadın gibi bir orana evrildiği saptandı.

Erkeklerdeki bu aşırı fazlalık birçok genç erkeğin evlenememesine neden oluyor. Matematiksel anlamda düşünecek olursak her dokuz erkekten biri evlenemiyor ya da bir kız arkadaşı orantısal olarak olamıyor.

Bu durum Anhui ve Guangdong gibi daha kırsal bölgelerde yaşayan Çinli erkekler için daha da kritik. Çünkü bu bölgelerde her altı erkekten biri evlenecek bir partner bulma konusunda sıkıntı yaşıyor.

Tabii bu durumun elbette ekonomik sonuçları da mevcut. Genç erkekler ve özellikle de evli olmayan oğulları olan ebeveynler flört ve evlilik dönemindeki masraflarını arttırıp potansiyel rakiplerini eleyebilmek için daha çok tasarruf etmeye başladılar.

2011 yılında yayınlanan bir makaleye göre 1990 yılından 2007 yılına kadar evlilik öncesi yaş grubuna mensup bireylerdeki artış, ailelerin tasarruf yapmaya başlamasındaki artışın yalnızca yarısına tekabül ediyor.

Tasarruftaki bu artış ülkenin ticaret bilançosu fazlası olmasına neden oluyor.

Tabii bu durum da ülkenin dış ticaret dengesindeki fazlalığının üçte biri oranında nedeni olabileceğini düşündürüyor. Bu cinsiyet dengesizliği aynı zamanda Çin ve ABD aralarındaki tansiyonu da arttırıyor diyebiliriz. Ayrıca tüm dünyadaki ticari dengenin bozulmasına da neden oluyor.

Journal of Development Economics’de yayınlanan Zhibo Tan ve Xiaobo Zhang'in yazmış olduğu bir rapora göre Çin’de yaşanan ve aslında öncesinde önlenebilmesi olası olan birçok iş kazası ve yaralanmanın da nedeni bu.

Hemen nedenini anlatalım:

Birçok aile potansiyel olarak gelin bulma olasılıklarının çok düşük olduğunu bildiklerinden daha çok madencilik ve inşaat gibi sektörlerde daha iyi maaşlar alabildikleri için çalışmaya yöneliyorlar.

Ancak her ne kadar bu mesleklerin maaşları diğerlerine oranla daha yüksek olsa da daha tehlikeli olduklarından yaşanan iş kazalarından dolayı ölüm ve yaralanma oranları da artmaya başlıyor.

Ayrıca ortaya konan verilere göre bu durum olası evlilik oranlarının daha düşük olduğu bölgelerde daha da fazla.

Evlenecek yaşta oğulları olan ebeveynlerse bu iş kazalarında en çok yaralanan ya da vefat edenlerden.

Bu durum elbette ki kendi kendine düzelecektir ancak zaman alacağını da belirtmemiz lazım.

Bu durumlarla karşılaşan birçok ebeveyn kız çocuk sahibi olmanın daha iyi olacağını düşünüyor. Ancak tüm bunlara rağmen ülkede hala bir cinsiyet ayrımcılığı var. 

Siz ne diyorsunuz bu işe? Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

90 Yaşında Yapayalnız Kalan Yaşlı Kadının Yürek Burkan Mektubunu Görünce Gözyaşlarınızı Tutamayacaksınız!😢 - onedio.com
90 Yaşında Yapayalnız Kalan Yaşlı Kadının Yürek Burkan Mektubunu Görünce Gözyaşlarınızı Tutamayacaksınız!😢 - onedio.com
Yaşadıkları Ürkütücü Olayları Bizlerle Paylaşırken Hepimizin Tüylerini Diken Diken Eden 17 Kişi - onedio.com
Yaşadıkları Ürkütücü Olayları Bizlerle Paylaşırken Hepimizin Tüylerini Diken Diken Eden 17 Kişi - onedio.com
Doğanın Korkutucu Yüzünü İliklerinize Kadar Hissetmenize Sebep Olacak Birbirinden Ürkütücü 15 Yeni Fotoğraf - onedio.com
Doğanın Korkutucu Yüzünü İliklerinize Kadar Hissetmenize Sebep Olacak Birbirinden Ürkütücü 15 Yeni Fotoğraf - onedio.com
Sanat 101: Ortamlarda Adeta Usta Bir Sanat Tarihçisi Gibi Yorum Yapmanızı Sağlayacak 35 Kıymetli Bilgi - onedio.com
Sanat 101: Ortamlarda Adeta Usta Bir Sanat Tarihçisi Gibi Yorum Yapmanızı Sağlayacak 35 Kıymetli Bilgi - onedio.com
Koronada Aşk Başkadır! Pandemi Sürecinde Dünyaevine Girerek Mutluluğuna Mutluluk Katan Ünlü İsimler - onedio.com
Koronada Aşk Başkadır! Pandemi Sürecinde Dünyaevine Girerek Mutluluğuna Mutluluk Katan Ünlü İsimler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ekinezgi

erkek çocuğunuzun da sizin de ...............bıktık ya

can_can

Aynen öyle. Yıllarca erkek cocuk daha kıymetlidir diye abanırsanız böyle terazinin öbür tarafı daha ağır basar.

musikisinas-vito

Olay henüz o boyutlara gelmemiş ama cinsiyet dengesizliği daha da artarsa fareler üzerinde yapılan Universe 25 deneyinin insanlar üzerinde de nasıl bir sonuç gösterdiğini görmüş oluruz. Çin'deki suç oranlarını merak ettim şimdi.

engo-_-

Doğanın dengesini insan eliyle düzeltmeye çalışmak başka sorunlara yol açıyor, domino etkisiyle hiç aklımıza gelmeyecek konularda soruna neden oluyor maalesef ki. Bazı şeyleri fazla ellememek lazım.

lieblich

Aynen bırakalım da 5 milyar olsun nüfusları dünyaya yeterince zarar veremediler daha fazla zarar versinler değil mi doğal denge tabi he he...

engo-_-

Yapılan araştırmalara göre dünya nüfusunda ki artış belli bir noktaya gelince duracak ve gerilemeye başlayacağı söyleniyor, yine yapılan araştırmalara göre son dönemde doğurganlık dünya genelinde azalmaya başlamış. İşin özü doğa kendi dengesini bulacaktır. Ayrımcılık açısından da bakarsak nüfus kontrolü illaki yapılacaksa bunun dünya genelinde yapılması gerekir, mesela Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde serbest bir şekilde nüfus artarken Çin ve Hindistan da ki insanları zorla azaltmaya çalışmak ne kadar doğru bilemedim.

engo-_-

Bu arada dünyaya verilen zararı sadece Çinliler üzerinden anlatamayız, çünkü onların ürettiklerini tüketen siz, biz, ben hepimiz bu zarara ortağız :D Virüs olayına gelirsek es kaza bizim ülkemizden çıksaydı acaba nasıl davranırdık?

lieblich

Baya saçmalıyorsun normalde cevap vermeyecektim ama uzattığın için vereyim sen şimdi akıllıca bir laf mı konuştuğunu sanıyorsun, kullanıyor olabiliriz buna mecbur bırakıldığımız için olabilir bende kullanmak istemezdim onların ürünlerini ki normalde kullanmamaya çalışıyorum, ayrıca başka nüfüsu fazla olan ülkeler de yapmalı zaten aynı kontrolü ben yapmasınlar demedim şu an konu çin olduğu için ordan bahsediyorum sen çin hakkında hiçbir şey bilmiyorsun belli, onlar aşırı zararcı bir millet nuüfuslarından kaynaklı büyük ölçüde de bu dünya kendi dengesini bulur zıravlığına da en çok saçmaladığın konu o öyle bir şey yok olsa da dünya dengesini bulana kadar dünyanın amına koymuş olacaklar zaten ki insanlar müdahele ettikçe dünyanın kendi dengesini bulabileceğini sanmıyorum++

lieblich

dünyada bir çok millet zarar veriyor evet ama fazla nüfus tüm dünya için bir sorun, çinin sanayisiyle verdiği zararı dünyada kaç ülke veriyor buna bir çözüm bulunmalı ben diğer ülkeler masum demedim zaten lafı da başka yerlere çekme sadece bunu göremeyecek kadar salak olmayın hala iyimser bir şekilde saçma sapan yok dünya kendi dengesini bulur bilmem ne diyorsun bu kirlilikle evet bulur bekle insanoğlu kadar dünyaya zarar veren bir şey yok ve bu da en çok fazla nüfusla alakalı ne kadar çok insan var o kadar zarar bir de bu insanlar cahilse daha da kötü çin halkı da öyle sadece fabrikalarda çalışmak için ha bire karınca gibi üremiş bir halk ayrıca ırkçı olmaları gibi dünyaya daha da fazla zararları var, fazla nüfusun zarar olduğunu tüm uzmanlar söylüyor sen neyi savunuyorsun hala?

engo-_-

:D Önce karşında senle muhatap olan insanla düzgün bir üslupla konuşmayı öğren, meseleye gelirsek orada ki insanlardan kısırlaştırılması gereken sokak hayvanı gibi bahsetmeyi bir bırak çünkü sen değil egon konuşuyor. O nefret ettiğin Çin ve sanayisi sayesinde bugün o evindeki elindeki aletleri ve daha bir çok şeyi kullanıyorsun onu da söylemiş olayım, hepimiz o sanayiye muhtacız şu veya bu şekil.

engo-_-

Bu arada ben fazla nüfusu savunmuyorum, ben sadece belli ırklar için bu şekil üremesinler azalsınlar tarzı ırkçılıklara karşıyım. Nüfus azaltma uygulanacaksa bunun belli başlı ülkelerde değil bütün dünyada uygulanması gerekir. Ha yapılmazsa bile zaten COVİD-19 gibi bir çok salgın veya doğal afetler ile doğa nüfusu azaltacaktır, bu durumun tarihte örnekleri var.

lieblich

Amk nedir bu erkek sevdası bunlarda da aynı gerikafalılık aptallık var herhalde ortadoğu toplumları gibi zaten çinlilerden başka ne beklenirdi ki moron bir millet keşke hepsi geberseler de kurtulsak dünyadan silinseler o kadar iyi olur erkek çocuk olsun diye tutturursanız öyle evlenecek kişi bulamazsınız mal gibi bakarsınız işte öyle erkek çocuk merakınızı sikeyim amk malları yobaz bağnaz gerizekalı milletler!

acises

Sakin Ol Champ. Tek çocuk politikası yüzünden oldu herşey. Insanlar yaşlandıklarında onları destekleyecek bir erkek evlada sahip olmak istiyorlardı. Sanırım 80-90’larda Çinli köylülerin yaşadığı yoksulluk hakkında çok fazla bilgin yok. Bu arada bu politika sadece Han Çinlilerine uygulandı, geri kalan azınlıklara serbestti.

lieblich

Kız çocukları yaşlandıklarında destekleyemiyor mu ne alaka onunla alakalı olduğunu düşünmüyorum büyük çoğunluğu yine gerikafalı düşünceler yüzünden öyle yapıyor bence.

Görüş Bildir