Çin Aşısı Güvenilir mi? Türkiye'nin Satın Aldığı Çin Aşısını Yaptırmayacaklarını Söyleyen Yurdum İnsanları

318PAYLAŞIM

Aşı karşıtları yine gündemde!

1 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan ve hayatlarımızı neredeyse 1 yıldır işkenceye çeviren Covid-19 için aşı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Rusya'nın, Almanya'daki Pfizer ve BioNtech'in, Amerika'daki Moderna'nın, İngiliz ilaç şirketi AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi'nin geliştirme aşamasında olduğu birçok aşı şu an deneme sürecinde.

Bu aşıların yanında bir de Çin'de geliştirilen ve yaklaşık 1 milyon kişinin yaptırdığı Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac'ın aşısı var. Türkiye, bu aşıyı üreten şirketle geçtiğimiz haftalarda 50 milyonluk bir sözleşme imzaladı ve 11 Aralık'tan itibaren de belirli gruplara uygulanmaya başlanacak.

Ayrıca Fahrettin Koca yaptığı açıklamada da yerli aşı üretilene kadar Almanya'nın geliştirdiği aşıyı da tedarik edeceklerini söyledi.

Fakat sosyal medyada dolaşan bu görsel vatandaşların kafasını biraz karıştırdı. Çin aşısının sadece Türkiye tarafından satın alındığının iddia edilmesi üzerine tepkiler büyüdü. İnsanlar sosyal medyada bunun nedenini sorarak, Çin aşısını olmayacaklarını söyledi.

Çin aşısının güvenirliğini sorgulayan insanlar #asıolmayacağım ve #kimesordunfahrettinkoca etiketleriyle tepki gösterdi.

Sizce tedirgin olmakta haklılar mı? Siz Çin aşısını yaptırır mısınız? Hadi gelin yorumlarda konuşalım.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hepimizin Kafasında Koca Bir Soru İşareti Oluşturan Çin Aşısıyla İlgili Merak Edilen 5 Soruyu Yanıtladı! - onedio.com
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hepimizin Kafasında Koca Bir Soru İşareti Oluşturan Çin Aşısıyla İlgili Merak Edilen 5 Soruyu Yanıtladı! - onedio.com
Koronavirüs Aşısının İnsanları Kısırlaştıran Bir Nüfus Azaltma Projesi Olduğunu Öne Süren Profesör: Dr. Roberto Petrella - onedio.com
Koronavirüs Aşısının İnsanları Kısırlaştıran Bir Nüfus Azaltma Projesi Olduğunu Öne Süren Profesör: Dr. Roberto Petrella - onedio.com
Türkiye'nin 50 Milyon Doz İçin Anlaştığı Çin Menşeli CoronaVac Aşısı Hakkında Neler Biliniyor? - onedio.com
Türkiye'nin 50 Milyon Doz İçin Anlaştığı Çin Menşeli CoronaVac Aşısı Hakkında Neler Biliniyor? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sciencesoldier

BURAYA GİRENLERE VE GİRECEK OLANLARA BU YAZI. aşıyı tek biz almamışız arkadaşlar. bu sebeple içiniz rahat olsun. diğer aşılar elbette yeni yöntem ama karma aşılar zaten. çin aşısının güvenilir olduğu doğru ama tek bizim alacak olmamız beni de endişelendirmişti ama tek değilmişiz. içinizi ferah tutun. şu anlık çin aşısı en güvenilir yöntem. hee getirisi nolur bilemiyorum bakalım ne olacak.

criglernajjar

Şu yazılan mesajlara bak anasını satayım! Sanırsınız ki bu ülkedeki herkes tıp alanında ordinaryüslük mertebesine ulaşmış kadar engin bilgiye sahip, sanırsınız ki herkes aşıların içeriğinde ne var ne yok herkes biliyor. Aynı kafa yapısı,doktorların verdiği ilaçları zehirli diye içmemeyi tercih ediyor. Sokağa çıkma yasağına "Karşıyız." dediniz, maskeye "Takmak istemiyorum." dediniz, ilaçlara "İçmek istemiyorum." dediniz, şimdi de aşılara "Karşıyım." diyorsunuz. Pardon ama sizi pandemiden gökten inecek ak sakallı dedenin kurtaracağına mı inanıyorsunuz? Siz bu kafa yapısıyla pandemiyi bir 10 yıl daha çekersiniz, bu böyle biline...

sciencesoldier

yok aslında aşının yan etkilerinden korkuluyor ve dikkat edersen bizden başka çin aşısını alan yok. bu sebeple bende güvenemiyorum açıkçası. hee aşı olucam ama çin aşısı olmaası beni de tedirgin ediyor ki alan başka ülke olmadığını görünce bekliycem gibi duruyor

mustafa-unlu15

Kimse kullanmadı diye bir şey yok, adamlar zaten kendi ülkelerinde yaklaşık 1 milyon aşı yaptırmış ki diğer gelişmiş ülkelere kıyasla virüsü kontrol altına alabilmişler. Ayrıca diğer aşıların da 3.faz çalışmaları devam ediyor yani kaldı ki yukarıda bahsedilen aşıların da yan etkisi olabilir. Bir de ülkemize ulaşma süreleri var tabii..

sciencesoldier

katılıyorum ama dikkat ederseniz 3 tane alan var bu sebeple ve içlerinde çin yok. bu şüphe uyandırıcı bence

yolcum

Çin'i bu salgından 1 milyon aşı yaparak mı kurtardılar sanıyorsunuz ? Çinin nüfusunu biliyor musunuz ? Kimsenin aşıya karşıtlığı yok, sadece bilimselliği henüz onaylanmamış, deneklerdeki aşı sonuçları henüz açıklanmamış bu aşıya karşı bir korku ve önyargı var..

benzeynepim

size komplo teorisi gibi gelse de bunlar gerçekler maalesef bu yapılacak aşıların bağışıklı sistemini çökerteceği ve kısırlığa yol açacağı konuşuluyor Bill Gates'i iki üç araştırın okuduklarınız karşısında dehşete düşersiniz sorgulayan kesim de yok sinemaya gidemezsin yok markete çıkamazsın diye de aşıya zorlanacak ben de yaptırmıyorum o aşıyı.En az 5 yıl geçmesi gerekirken bir aşının oluşması için daha 1 yıl olmadan aşı çıkıyor millet aptal mı

cagirmayin-gelmeyecegim

Ben şu an Çin aşısına kafa dahi yormuyorum açıkçası . Sıra bize gelene kadar daha çok zaman var . Neler olur bilinmez . Akciğerim içler acısı halde nerdeyse . Bronşit var yer yer balon gibi sönmüş daha önce ki ameliyattan . Amfizem de var ama devlet bana daha zatürre aşısını vermedi 2 ayda bir bronşit oluyorum . Kızım ın diyabet raporu var grip aşısını alamadı kaldı ki covid 19 aşısını verecekler . İnanın hiç sanmıyorum o yüzden kafamı dahi yormuyorum .

sciencesoldier

ohaa çok geçmiş olsun neden aşıyı vermediler size. çok dikkat edin kendinize

arsenic

Her işleri yalan, dolan olan. Kendilerine en güvenli, konforlu yaşam alanlarını sağlayıp, halkına zor zamanında iban numarası yollayan, gerçek sayıları hep gizleyip, sağlıkta şöyle iyiyiz böyle iyiyiz diye milleti aylarca uyutan, açılışlar, mitingler yapan, önüne geleni ülkeye alan bu siyasal islamcılara güvenemeyen insanlar olması çok normal değil mi? Bunların lafına değil, Amerika’nın, Avrupa’nın onay verdiği aşılara güvenmek çok daha mantıklı.

Görüş Bildir