Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çevremizdeki Herkesin Önerdiği Bir Diziyi Israrla İzlemememizin Bilimsel Nedeni Bulundu!

-

Hayır, Game of Thrones'u izlemeyeceğim, izlemek istemiyorum.

Hepimizin çevremizdeki insanlardan sık sık duyduğu halde ısrarla izlemediği veya bir türlü ısınamadığı diziler vardır.

Daha çok kişi önerdikçe, daha da soğumaya bile başlarız o diziden. Ya da diziye karşı nötr olsak da, içimizden başlamak bir türlü gelmez.

Peki ama neden?

Neden okulda veya ofiste herkes Westworld'ü konuşurken biz ısrarla izlememeye devam ettik? Neden 6 senedir kimsenin dilinden düşmezken Game of Thrones'un ilk bölümünü bir türlü bitiremedik? Sorular bol, neyse ki cevapları da bulunmuş durumda.

Arkadaşlarımıza diziyi izleyeceğimize dair sözler verdiğimizde, bazen gerçekten izleme niyeti güdüyoruz.

Fakat kalan zamanlardaysa, sırf artık sussunlar diye "Tamam, izleyeceğim" diyip geçiyoruz. Her gün, her hafta tekrar tekrar izlememizi söylediklerinde, her ısrar ettiklerinde bu durum iyice can sıkıcı hale geliyor ve izleyeceğimiz varsa da izlemiyoruz.

Bu durumun bilimsel nedeni olarak "Optimal ayırt edicilik teorisi" gösteriliyor.

Bu teoriye göre her birimiz, etrafımızdakilerle benzerlik ve farklılıklarımızın uygun bir seviyede kalmasına dikkat ediyoruz. Yani kimseyle bire bir benzememeye, fakat herkesten apayrı bir konuma da düşmemeye çalışıyoruz. Çünkü kimse, bir gruptan tamamen dışlanmayı istemez. Fakat yine hiç kimse, bir grup tarafından tamamen asimile edilmek de istemez.

Özellikle ikinci durum ergenlikten itibaren daha güçlü hale geliyor ve sırf kurallara karşı koymak için karşı koyar hale geliyoruz.

Bir şeyi ısrarla yapmamız istendiğinde bireysel alanımızı koruyabilmek için reddediyor, baskı arttıkça da inatçılığımızı zirve yaptırıyoruz. Kaldı ki çoğu insan, ne yapması gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmıyor. Bu durum bilimsel araştırmalarca da destekleniyor.

Yine de popüler kültüre tümüyle düşman olmak ve inatçı yaklaşmak bir çözüm değil.

Bazı şeylerin popüler olmasının haklı nedenleri var. Örneğin Rick&Morty gibi... Dolayısıyla zaman zaman herkesin önerdiği şeylere göz atmakta fayda olabilir. Ki zaten insanların sevdiği şeyleri, sevdiği insanlarla paylaşması kadar doğal bir şey de olamaz.

Yine de siz siz olun, aynı diziyi izlemesi için karşınızdakine 150 kere ısrar etmeyin.

Bir diyin, iki diyin, üç demeyin. Kimseye faydası yok, yapmayın. Psikolojinin öğüdüne kulak verin...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tigres

Onu bunu bırak 'Çünkü kimse, bir gruptan tamamen dışlanmayı istemez. Fakat yine hiç kimse, bir grup tarafından tamamen asimile edilmek de istemez.' nasıl bir cümle?

mnyksvsc

Bazı insanlar vardır, filmlerde ve dizilerde istemedikleri şeyler olur: fantastik olmasın, uzay(lı) olmasın, robotlu olmasın, öpüşme olmasın, korku olmasın... bunların hiçbirini istemeyen tanıdığım var :) Westworld u beğenerek izledim ama kimseye kesinlikle izle diyemem mesela.

suitup

çok fazla abarttıkları için izlemiyorum

corpse-bride

kürk mantolu madonnayı okumama nedenim

ersan-guney

Bence Sabahattin ALİ bu işlerin dışında tutulmalı :)

vag

İzlese bana yararı yok ki. İzlemesin çok da tın.

Görüş Bildir