Çernobil'i Gezen Türk'ün Felaketin Gerçekleştiği Bölgede Yaptığı Gezi Boyunca Anlattıkları Tüylerinizi Ürpertecek!

-
Abone ol

Bundan 33 yıl önce Çernobil'de yaşanan felaketin izleri bugün halen sürüyor mu?  Gurukafa adlı Instagram kullanıcısı bir Türk o çevreyi gezdi ve tüyler ürpertici detaylarıyla her şeyi teker teker anlattı.

Kaynak: https://www.instagram.com/gurukafa/?hl=t...

Kısaca özetleyecek olursak 1986 yılının baharında, Çernobil Nükleer Santrali'nde Reaktör 4'ün patlamasıyla bir kıyamet yaşandı.

İnsan Eliyle Gerçekleştirilmiş En Büyük Felaket: Çernobil Faciası Hakkında 21 İlginç Bilgi - onedio.com
İnsan Eliyle Gerçekleştirilmiş En Büyük Felaket: Çernobil Faciası Hakkında 21 İlginç Bilgi - onedio.com

Facia hakkında hazırladığımız bilgileri şöyle derlemiştik, Çernobil çevresinin 2019'daki halinden önce hatırlamak isterseniz diye. ☝️

Sözü Instagram'dan gurukafa'ya bırakıyoruz ve onun bu ilgi çekici, yer yer hüzünlendiren gezisinden bizlerle paylaştıklarını size aktarıyoruz.

33 yıl geçmiş olsa da güvenlik ve sağlık önlemleri halen üst seviyede.

Bölge ve çevresinde halen çok yüksek radyasyon oranlarına rastlanıyor, bunun için katılanları uyarmak için bir önlem alınmış.

Uyarılara bakınca bugün bile insan tedirgin oluyor! Felaket yaşandığında burada olan insanları bir düşünün...

İnternette Çernobil ve çevresine dair yüzlerce fotoğraf var ve çoğu zaman bunların 33 yıldır aynı yerde, aynı biçimde durup durmadıklarını sorguluyoruz.

Tabii bu sorular bu bölgenin tamamen terk edilmediği bilgisi öğrenildiğinde daha da anlam kazanıyor.

İç burkan fotoğraflar hastaneden... 👇

Bölgede yaşayanlar olduğundan bahsedince şaşırmıştınız değil mi? Birkaç saatin ardından turistler bile bu uyarılara alışıyor.

Olayların cereyan ettiği reaktöre sıra geldi...

Reaktörde radyasyon seviyesi ve risk biraz daha artıyor.

4. reaktöre giriş yasak olsa da...

Bu gördüğünüz giysiler Chernobyl dizisinde 'film icabı' kullanılmıyor, bugün bile reaktör içerisinde bu elbiseleri giymek zorunlu.

Reaktörün dış kısmında dikkat çeken bir detay daha var...

Son olarak, Çernobil sözcüğü ne anlama geliyor buna da bir açıklık getirilmiş.

Sadece fotoğrafları bile insanı ürpertmeye yetiyor, bir hatanın yüz binlerce insanın canına mal olabileceğini hatırlatıyor.

Çernobil'in bugününe şahit oldukça bu felaketleri önleyebilmek için özellikle nükleer enerji konusunda çok daha dikkatli olmak gerekiyor. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ercannedio

O camdaki pikachu olayını biri açıklamalı :/

dremor

işte görüyoruz nükleerin ne kadar korkunç bir şey olduğunu japonyada ve ukraynada gördük milyonlarca insan öldü ama rte ve yandaşları yetmezmiş gibi ülkeye nükleer enerji getiriyor

ercannedio

Bir çevre mühendisi olarak şunu söyleyeyim. Bir kaza olmadığı sürece nükleer enerji hidroelektrik santrallerinden kat kat daha zararsızdır. Eğer bir kaza, patlama olmadan işletebilirsen çok çok daha çevrecidir.

dundar-bektas

anlamadım ülke yaptıgı hatadan gelir saglıyor radyasyon varsa neden gezi turları düzenleniyor bu salak adamda takıpci kasacam diye radyasyon yiyor biri beni aydınlatsın

berkology

Çok tehlikeli, Pikachu'lar yetişmiş.

~-yourqueen-~

Üzgünüm ama yapana saygı duysam da, çünkü n’apalım macera arıyordur derim, böylesine yüksek dozda radyasyona maruz kalıp belki kanserli hücreleri aktive etme olasılığını göze almanın aptallıktan ileri bir durum olduğunu düşünemeyeceğim.

Görüş Bildir