CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan 300 Terabaytlık Ham Veriyi Erişime Açtı

 > 
142PAYLAŞIM

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN), Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan yaklaşık 300 terabaytlık ham veriyi internete yükledi.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN, 2001 yılında yapılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı projesi deneylerinden ilk bölümü,  açık veri portalına yükleyerek halka açık hale getirdi.

CERN: 100 terabaytlık bölüm proton çarpışmalarından

CERN'den yapılan açıklamada verinin 100 terabaytlık bölümünün proton çarpışmalarından olduğu belirtildi. Yayınlanan ham verilerden bir bölümü CERN'de çalışan bilim insanları tarafından kullanılmaya devam edilen bilgileri içerirken diğer bir bölümü ise liselerdeki bilim kursları tarafından işleniyor.

Kati Lassila-Perini: "Birçok lise öğrencisine ilham oluyoruz"

Veri projesinin başındaki fizikçi Kati Lassila-Perini, bilgileri açık veri portalına yüklemelerinin nedenini şöyle açıklıyor: 

''Araştırma ve analizlerden verileri toplamak için birçok insan çok fazla efor harcıyor. Ne kadar yorulsak da verileri elde ettikten sonra onları halkın kullanımına açmakta bir sakınca görmüyoruz. Bunun birçok faydasını görüyoruz. Birçok lise öğrencisine ilham oluyoruz mesela. Daha sonra, yarının fizikçileri bu verileri eğitimlerinde kullanabiliyor. Her şeyin yanında, dürüstçe söylemek gerekirse, verilerin yayınlanması uzun dönemdeki araştırmalarımıza ilişkin bilgilerin derli toplu bir şekilde bir yerlerde bulunması anlamına geliyor.''

Shiftdelete, CERN

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir