Görüş Bildir
Haberler
Cerattepe Direnişine Soruşturma: 180’e Yakın Kişi İfade Verdi

Cerattepe Direnişine Soruşturma: 180’e Yakın Kişi İfade Verdi

Ulaş
05.03.2016 - 12:50

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde başlatılan maden çıkarma çalışmalarını engellemek için mücadele edenler, açılan soruşturma kapsamında ifade vermek için Emniyet Müdürlüğü ve Jandarmaya çağrılmaya başlandı. Şu ana kadar 180'e yakın kişinin ifade verdiği belirtilirken, maden şirketinin araçlarının bölgeye çıkmaması için yolu kendi otomobilleriyle kapatanlara da 92’şer lira trafik cezası yazıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
onedio.com

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş tarafından Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde çıkarılmak istenen bakır madenine karşı çıkan Artvinliler, şirkete ait araçların maden sahasına ulaşmaması amacıyla 15 Şubat’ta eylem başlattı. Cerattepe yolunu özel araçlarını park ederek kapatan, barikatlar kuran vatandaşlara polis ve jandarma biber gazı, cop ve plastik mermiyle müdahale etti.

Birçok kez tekrarlanan müdahalelerin ardından şirketin araçları bölgeye çıktı ve şantiye kurma çalışmalarına başladı. Olayların büyümesi üzerine Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve beraberindeki heyet, Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek, hukuksal süreç tamamlanıncaya kadar çalışmaların durdurulacağı sözünü aldı.

180'e yakın kişi ifadeye çağırıldı

180'e yakın kişi ifadeye çağırıldı

Artvin halkının, maden şirketi çalışanlarının hukuksal süreç sona erene kadar yaylayı terk etmesi için eylemleri sürerken, Artvin Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında da eylemlerde yer alanlar ifadeye çağrıldı. Bugüne kadar yaklaşık 180 kişinin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na ve polise mukavemetten Artvin Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiği öğrenildi. Jandarma’nın da ifade için bir çok kişiyi çağırdığı belirtildi. Emniyet ve Jandarma ekiplerinin, olaylar sırasında çekilen video görüntüleri ve fotoğrafları tarayarak kimlik tespit çalışmasını sürdürdüğü ve şüpheli listesine yeni isimler eklendiği öğrenildi.

Yaralılar ve gazeteciler de ‘şüpheli’ sayıldı

Yaralılar ve gazeteciler de ‘şüpheli’ sayıldı

Bu arada, olaylarda polisin ve jandarmanın sıktığı biber gazından etkilenen veya plastik mermiyle yaralanarak hastaneye başvuranların da ‘şüpheli’ sıfatıyla dosyaya eklendiği ortaya çıktı. Hastaneye başvuran bazı gazeteciler ve çevredeki evlerde oturan vatandaşlar hakkında bile şüpheli sıfatıyla evrak düzenlendiği, bu kişilerin bazılarının durumlarını açıkladıktan sonra mağdur olarak dosyaya eklendiği vurgulandı.

“Suçlamaları kabul etmedik”

Soruşturma kapsamında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve dernek yöneticileri de, hem Jandarma hem de Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeye çağrıldı.

Karahan, Cerattepe bölgesinde Haziran ayından bu yana nöbet bekleyen halkın yararlanması için yapılan barakanın kendisine sorulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bize nöbet kulübesini sordular. Bize ait olmadığını belirttik. Şirketin hukuksuz bir şekilde oraya çıkmak istemesinden dolayı Artvin halkının nöbet tutmaya başladığını anlattık. Kulübeleri de Artvin halkının el birliğiyle ortaklaşa yaptığını belirttik. Zaten seyyar olduğunu, maden şirketi ilimizi terk ettikten sonra kaldırılacağını vurguladık, şirketin orada yasadışı olarak bulunduğunu tekrarladık. Daha sonra Emniyet’e ifade vermeye gittik. Hastane kavşağında yol kesme ve müdahale sırasında, elimde megafon olduğu ve toplumu yönlendirdiğim yönünde bir takım suçlamalar vardı. 20 yıldır sürdürdüğümüz mücadele sonunda şirketin Cerattepe’ye yasadışı şekilde çıkmasından dolayı Artvin halkının orada neler olduğunu merak ettiğini ifade ettik ve suçlamaları kabul etmedik.”

Trafik cezaları kesildi

Trafik cezaları kesildi

Bu arada, maden şirketinin araçlarının Cerattepe’ye çıkmaması için yola araçlarını park eden sürücülere de 92’şer lira trafik cezası kesildi. Yaklaşık 40 sürücüye, yolu trafiğe kapatmak ve trafik kurallarına uymamak suçlarından düzenlenen 92’şer liralık ceza makbuzu gönderildi.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
9
4
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Dawkins06

Benim merak ettiğim bir konu var.. Gün gelecek Akp iktidardan düşecek.. Büyük ihtimal de yerini zıt görüşte olan Chp alacak (koalisyonla da olsa) .. İşte o ... Devamını Gör

Ahmet Baykara

Doğru ya en iyisi tüm ülkedeki maden ocaklarını kapatmak ihtiyaç halinde dışarıdan ithal etmek...

Quinn

lan bu kadar soruşturmayı teröristlere yandaşlarına falan yapsaydınız bu kadar şehit veriyor olmazdık