Cebinde Para Olmadan Dünyayı Gezmeye Koyulan Adamın 'İyilik Günlükleri' Macerasından 9 Öğüt

-
Abone ol

40 yaşındaki gezgin Leon Logothetis'in hikayesi diğer seyahat bloggerlarınkinden biraz farklı çünkü o yola çıktığında cebinde hemen hemen hiç parası yoktu. Kendini duygusal bir boşluktan çıkarmak için 2005 yılında başladığı seyahatler sırasında hep iyiliği ön plana çıkaran Leon'un öyküsünü sizler için Today'den derledik.

Kaynak: http://www.today.com/money/leon-logothet...

"Bu yola koyuldum çünkü çok büyük bir acı içerisindeydim, duygusal bir acı," diyor Leon Logothetis.

“Çok yalnız ve mutsuz hissediyordum, bir amacım yoktu ve başka birinin hayatını yaşıyor gibiydim." 

Leon'un anlattıklarının kulağa birçoğumuzda olan hisler gibi geldiği doğru. Çoğumuz birçok işini gücünü bırakıp yola koyulma hikayesi dinliyoruz ama aklımız buna bir türlü ermiyor. İşte bu noktada bir de Leon'un anlattıklarını dinleyelim. Çünkü çoğunu ofiste oturarak öğrnememiz mümkün olmayacak.

1. "Gerçek zenginlik cüzdanlarımızda değil, kalplerimizde!"

Leon'un yaşadığı en duygusal anlardan biri sokaklarda yaşayan Tony'nın onunla neyi varsa paylaşması oldu. 

"Aldığım en büyük ders hepimizin aynı olduğu, dininiz, renginiz ne olursa olsun, nerede yaşarsanız yaşayın hepimiz aynıyız. Her insan fark edilmek, sevilmek, değer görmek ve dinlenmek ister."

2. "Büyük bir değişiklik yapmak bir risktir, ama hiçbir şey yapmamak da bir risk."

3. İşi bırakmak zorunda değilsin.

Eğer işi bırakıp dünyaya yelken açmaya hazır değilseniz birkaç günlük seyahatler planlayın. Her gün, her hafta, her ay belli bir para biriktirin ve bunu alışkanlık haline getirin.

4. Başkalarının düşüncelerin çok fazla bel bağlamayın.

Arkadaşlarını ve aileniz sizin 'kaçtığınızı' iddia edebilir aslında sadece yeni bir hayat inşa ediyorsunuz. "Yıllar önce bana söylenenleri dinleseydim hala o masada oturuyor olurdum."

5. Instagram'da gördüğünüzün aksine işler her zaman yolunda gitmeyecek.

Sosyal medyaya bakınca seyahat etmenin beyaz kumlu plajlar, manzaralı havuzlar ve tropik yiyecekler olduğu sanılıyor. "İnsanlara bunun tam aksi olacağını iddia etmek istemem ama gördüğünüz herşey o kadar mükemmel değil."

6. Ucuza seyahat etmenin iyi geldiği tek şey cüzdanınız değil.

Leon Logothetis herhangi birine parasız yola çıkma tavsiyesi vermediğini ama ücretsiz kalacak yer sağlama, gönüllülük programları ve yiyecek için çalışma olasılıklarını anlatıyor. Bunların hepsini yavaş yavaş deneyerek hangisinin size daha uygun olduğunu bulmak gerekiyor.

7. Nereye giderseniz gidin, oraya nasıl bir tavırla ve enerjiyle gittiğiniz önemlidir.

Davranışınız, kendinizi ortaya koyuşunuz her nereye giderseniz gidin sizi ifade edecektir, bu ister ofisiniz olsun ister mahalledeki kafe. Bunun bir anlamı da yeni tecrübelere açık olduğunuzda, yeni tanıştığınız insanlarla ortak noktalar aradığınızı belli ettiğinizde bu her zaman sizi daha iyi yerlere taşıyacaktır. 

Leon gittiğiniz heryerde misafir gibi nazik ve hoşgörülü olmayı tavsiye ediyor.

8. İyisiyle, kötüsüyle yaşadığınız her şey bir derstir

Uçağınızın saatlerce rötar yapması size sabrı öretir, bu noktada tepkinizi kontrol altına alıp bu deneyimi çok daha az stresli hale getirmek sizin elinizde. 

"Rusya ve Moğolistan sınırındaydım ve Moğolistan sınırında 3 gün beklemek zorunda kaldım. Bundan sonra havalimanında duyduğum uçak rötar anonsu bana pek birşey ifade etmemeye başladı."

9. Politika ve gündem haberlerinin sizi korkutmasına asla izin vermeyin!

Günümüzde haber başlıklarını adeta saran terör haberlerini duyup evden çıkmamayı istemek gayet normal ve kolay. Dikkatli davranmak ve içgüdülerinize güvenmek her ne kadar büyük önem taşısa da Leon'a göre "haberlerde gördüğünüz olaylar sizin evden çıkıp, dönüşümsel bir tecrübe yaşama becerinizi bulandırmamalı."

"Amerika'nın da acımasız bir yer olduğunu sanırsınız. İnsanların birbirine değer vermediğini zannedersiniz. Ama bu tamamen yanlış. Bu dünya üzerindeki diğer ülkeler için de geçerli. 

"Dünyada insanlar birbirleriyle bağlantı kurabiliyor, nezaket ve merhamet hala var. İşte benim aldığım en büyük derslernden biri de buydu."

Teşekkür ederiz Leon! Evet dünyayı iyilik kurtaracak bizler de buna eminiz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thethr

Cebinde para olmadan demesi yalan, ben cebimde parasız güngören-bağcılar bile yapamıyorum adam dünyayı gezmekten bahsediyor

hukumran

hippiler bitti bunlar türedi. cebinde hiç para olmadan bir hafta geçir bakalım. hayatta kalabiliyor musun?

manoliz

bence dünyayı kurtaracak şey bütün nazik naif iyi insanların birbiri ile tanışıp kenetlenip dünya örgütü gibi olması. o zaman iyilik kazanır kötülüğü ezer sanırım

Görüş Bildir