Görüş Bildir
Haberler
Çavuşoğlu ile Dendias Canlı Yayında Atıştı: 'Türkiye'ye Yönelik İthamları Kabul Etmeyiz'

Çavuşoğlu ile Dendias Canlı Yayında Atıştı: 'Türkiye'ye Yönelik İthamları Kabul Etmeyiz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Yunan Mevkidaşı Dendias ile düzenlediği basın toplantısında, 'tarihi' olarak nitelendirilecek anlar yaşandı. Dostane bir havada başlayan basın toplantısı Dendias'ın Türkiye'yi Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlamasının ardından gergin devam etti. Çavuşoğlu Yunan Bakan'a sert sözlerle tepki gösterdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yunanistan'dan Türkiye'ye 2 yıl sonra gerçekleşen ilk bakan ziyareti dostça başladı, gergin sona erdi.

Ankara’yı ziyaret eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Ege, Doğu Akdeniz, Kıbrıs sorunu ve göç konularının masada olduğu görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısı sorunların çözümüne yönelik ılımlı mesajlarla başladı.

Dendias’ın Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini dile getirmesinin ardından tansiyon yükseldi.

Dendias, 'Türkiye eğer bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse o zaman yaptırımlar gündeme gelecektir. Biz inanıyoruz ki komşu ülkeler olarak her iki taraf ve biz Türkiye'den çok fazla şey kazanabiliriz. Ancak buna karar verecek olan biz değiliz' dedi.

"Türkiye'ye yönelik ithamları kabul etmeyiz"

Bu açıklamaya sert tepki gösteren Çavuşoğlu, 'Ben Yunanistan’ı itham edici bir konuşma yapmadım. Ama siz basının önünde ülkemi ve milletimi itham ederseniz bunun da cevabını vermek durumundayız. Türkiye kimsenin egemenlik hakkını ihlal etmedi. Gerginliği sürdürürseniz biz de sürdürürüz' diye konuştu.

Yeniden söz alan Dendias sözlerine, 'Tahmin ettiğim gibi sen ve çalışma arkadaşların kraldan daha fazla kralcısınız' diye başladı. Dendias, 'Siz bunları ilk defa duymuyorsunuz ki, daha önce de Türkiye'nin egemenlik haklarımızı ihlal ettiğini söyledik. Benim bugün Ankara'da bunları söylememem mi gerekiyordu. Yunanistan'ın görüşleri gayet açık. Türkiye hem Ege'de hem Doğu Akdeniz'de uluslararası deniz hukukuna aykırı davranıyor' dedi.

Konuk bakana yeniden yanıt veren Çavuşoğlu, 'Burada ikili şekilde konuları çözebiliriz. Yaşanan süreçte medet umduğunuz AB ülkelerinin bu konuda bir fayda sağlayamayacağını da görmüş olduk. Görüşmeye devam mı edeceğiz, böyle kavga mı edeceğiz? Bizim arzumuz komşu ülke olarak tüm bu meseleleri diyaloglarla çözmek' diye konuştu.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
176
69
35
14
6
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
cenigz han

Greekler de aynı islamcılar gibi. Kendileri her haltı yer, suçu başkasına atar.

Psimaxwe

Ne haltı yemişler pardon???

Hoppala hopuduk

Yunan bakan saçmalamış resmen. Helal olsun bizim bakana sabırla akılcılığımızı konuşturmuş

İronici

Hangi götünle tehdit ediyosun bizi