Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Candela: İtalya'da Nüfusu Artırmak İçin Taşınacaklara 1.200 Euro Öneren Kasaba

 > 
659PAYLAŞIM

Candela, İtalya'nın güneyindeki Puglia bölgesinde yer alan ve nüfusun yaşlanması, göç gibi nedenlerle hayalet kasabaya dönüşme riski taşıyan bir kasaba. Belediye Başkanı Nicola Gatta, kasabanın yeniden canlandırılması için hem İtalya içinden hem de dışından göçü teşvik etmeyi amaçladıklarını anlattı ve kasabaya göç çekebilmek için geleceklere para ödeyeceğini açıkladı.

Detaylara birlikte bakalım...

1990'larda nüfusu 8 binin üzerinde olan kasabanın son yıllarda hızla nüfus kaybettiği ve bugün burada yalnızca 2 bin 700 kişinin yaşadığı aktarılıyor.

Görsel: CNN Travel 

CNN Travel'a konuşan Belediye Başkanı, kasabanın yeniden canlandırılması için hem İtalya içinden hem de dışından göçü teşvik etmeyi amaçladıklarını anlattı.

Belediye Başkanı'nın projesine göre, Candela'ya yerleşecek bekarlara 800 euro, çiftlere 1.200 euro, 3 kişilik ailelere 1.500-1.800, 4-5 kişilik ailelere de 2.000 euro verilecek.

Kasabanın yeni sakinlerine vergi kolaylıkları da sağlanacak.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın aktardığı bilgiye göre Candela geçmişte, canlılığı ve sokaklarını dolduran gezginler nedeniyle "Küçük Napoli" olarak anılıyordu.

Belediye Başkanı Gatta, "Calenda'yı eski parlak günlerine döndürebilmeyi" amaçladığını söyledi.

Başkan Yardımcısı Stefano Bascianelli de "İnsanların belediye gelirleriyle geçinebileceklerini düşünerek buraya akın etmesini de istemiyoruz. Tüm yeni sakinlerimizin çalışması ve gelir sahibi olması gerekiyor" dedi.

Yani bu teşvik planından faydalanabilmek için bazı kriterleri karşılama şartı aranacak.

Bu kriterler arasında, ikametgahını Candela'ya almak, burada bir ev kiralamak ve yılda en az 7500 euro maaşlı bir işe sahip olmak da yer alıyor.

İtalya'nın kuzeyinden altı ailenin şimdiden bu plandan faydalanarak kasabaya yerleştiği, beş ailenin daha buraya taşınmak için başvuruda bulunduğu açıklandı.

İtalya'da nüfusu 5 binin altında olan köy ve kasabaların yüzde 30'unun, göç ve nüfus yaşlanması gibi nedenlerle tamamen boşalması riski taşıdığı belirtiliyor.

Geçen aylarda kuzeydeki Liguria bölgesinde yer alan Bormida'da da, nüfus kaybını tersine döndürmek için bir teşvik planı açıklanmıştı.

Nüfusu 400'ün altına inen Bormida'nın Belediye Başkanı Daniele Galliano, ikametgahlarını buraya taşıyacak kişilere ev satın almaları ya da kiralamaları karşılığında tek seferlik 2000 euro ödeme yapmayı planladığını duyurmuştu.

Bu açıklamasının ardından Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden talep yağmuruna tutulan Belediye Başkanı daha sonra projenin yalnızca İtalyanlara açık olduğunu açıklamıştı.

Fotoğraflar: CNN Travel 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir