Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Canavar Ararken Bakın Ne Buldular! Van Gölü'nde Bulunan 3000 Yıllık Gizemli Kale

-

Araştırmacılar, dalgıçlar ve sualtı fotoğrafçılarından oluşan bir grup, geçtiğimiz günlerde Van Gölü'nde dalış yaparak, binlerce yıldır sualtına gizlenmiş bir tarihi açığa çıkarttılar.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde eğitim görevlisi olan Tahsin Ceylan, aynı zamanda yürütülen projenin lideri. Bu projeye en başta Van Gölü'ndeki efsanevi canavarı araştırmak için başlasalar da, antik bir kale bulmaları onları oldukça heyecanlandırmış.

Arkeolog ve müze yetkilileri de "Bir şey bulamazsınız." dediler.

Ceylan, "Van Gölü'nün etrafında birçok uygarlık ve toplum yaşamıştır. Bu toplumlar burayı yukarı deniz olarak isimlendirmiş ve Van Gölü'nün kalbinde birçok gizemi barındırdığına inanmıştır. Bizler de bu noktadan hareketle Van Gölü'nün yani yukarı denizin kalbindeki sırları açığa çıkarmak için yaklaşık 10 yıldır çalışmaktayız."

"Van Gölü'ne dalmak isteyenlerin sayısı her gün artıyor."

Van Gölü'nde bulunan bu kalenin yanı sıra daha önce tespit ettikleri mikrobiyalitlerin de, bu bölgenin ekonomisine ve turizmine önemli katkılar sağlayacağını düşünen ekibin çalışmaları nihayet ödüllendirildi.

"Gölün suyunun sodalı olması, kalenin tahrip olmadan bugüne gelmesini sağlamış."

Birkaç bin yıl içinde göl seviyesindeki değişimleri göz önüne alırsak: Van Gölü'nün geri çekilmesiyle birlikte, gölün etrafında yaşayan uygarlıklar zamanla buralarda yerleşim yerleri kurmuş ve göl tekrardan yükseldiğinde ise insanlar tekrar geri çekilmiştir.

Kale, ekibin keşiflerde bulduğu ilk kalıntı değil.

Geçen yıl yine Van Gölü'nde "su altı peribacaları" olarak adlandırılan, yaklaşık 20 metre uzunluğundaki dikitleri keşfeden ekip, bu yıl da 1948'de battığı düşünülen bi Rus baltığı bulmuşlardı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rrr

keşke canavarı da bulsalar

kbrkrmn

çok güzeldir van gölü gitmiştim van gölün ortasındaki akdamar klisesine bildiğin deniz gibiydi muazzam güzel🙏

mustafa-yazicioglu

Demek ki neymiş? Arkeolojik çalışma yaparken etrafını brandalarla çevirip, bulunduğu konumda kuş dahi uçurtmamaya, yakın civarlara sniperlar yerleştirmeye gerek yokmuş. Ee ne oldu bizim top secret arkeolojik! kazı?

ahra-alya-gul

çok sayıda kolon ve gümüş sikke çıktı diyip kazıyı sonlandırdılar

mustafa-yazicioglu

Hmmm tamam inandık kolon ve gümüş sikkelere. Bir millet bu kadar salak yerine konulur ve o millet de bunu ispatlarcasına bu kadar sessiz kalır. Sonumuz hayır ola dicem ama hayır olacağına inandığımdan değil hani

goofy

benzer şeyler bizim burada da bol miktarda mevcut ve hep aynı durum söz konusu

beyaz-yumurta

Arkeolog ve müze yetkilileri de "Bir şey bulamazsınız." dediler. Şu muhabbet Türkiye'deki her şeyde var arkadaş. Her şeyde! "Yapamazsınız, bulamazsınız, başaramazsınız." Türk insanının en sinir bozucu özelliği. Kendi bir halt yapamayınca / yaşamayınca hemen bok atar. Hemen. Hiç durmaz.

tedbundyninkatili

Ahlat tarafında harabe şehir diye adlandırdıkları bir yer var sanırım oralarda olmalı çünkü oradaki bir köyün sular altında kaldığını duymuştum.

Başlıklar

Van
Görüş Bildir