Can mı Meme mi? Deprem Gibi En Çaresiz Anlarda 'Rezil Olmamak' İçin Kadınlara Dayatılan Sütyen Takma Zorunluluğu

-

Şaka değil, gerçek...

İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımız son günlerde ne yazık ki deprem nedeniyle epey endişeli. Ülkece büyük İstanbul depremine hazır mıyız yoksa değil miyiz tartışmaları sürerken biz başka bir konudan bahsedeceğiz.

İstanbul'da Kent Genelinde Hissedilen Deprem Büyük Panik Yarattı - onedio.com
İstanbul'da Kent Genelinde Hissedilen Deprem Büyük Panik Yarattı - onedio.com

Bahsedeceğimiz konu birçoğunuza "hadi canım olur mu öyle şey" dedirtebilir ama aslında biz kadınların hiç de yabancı olmadığı bir durum bu.

Toplumsal normlardan kaynaklı bu durumlar doğal afet falan dinlemiyor. Sel, savaş, deprem durumlarında kadınlar genellikle bu normlarla karşılaşıyor ve hatta bu nedenle ölüme bir adım daha yaklaşıyor. Nasıl mı?

İşte böyle. Bu tweet atıldıktan sonra birçok kullanıcı bunun kurgu olduğunu düşündü. Fakat hiç de öyle değil.

Ne yazık ki kadınlar, deprem gibi afet durumlarında canlarından önce "rezil olma" durumundan kaynaklı kılık kıyafetlerine dikkat etmek zorunda kalıyor. Bu bir şekilde dayatılıyor.

Mesela yıllar önce Van'da yaşanan depremde kadınların giyecek kıyafet aradıkları için göçük altında kaldıklarını, öldüklerini biliyor muydunuz? Yani kadınlar, birilerine rezil olmayalım diye canlarından önce bunu düşünmüş, düşünmek zorunda bırakılmış.

Son yaşanan depremlerden sonra istemsiz de olsa sütyensiz, pijamasız depreme yakalanmamak için hazır bir şekilde yattık.

@wandasbitch

İlk önce aklımıza gelmese bile arayan akrabalar ya da ailelerimiz tarafından uyarıldık. Peki bu uyarılar çok mu hayati? Yani çıplak bir şekilde enkaz altından kurtarılsak ya da atlet külot sokağa fırlasak ne olacak?

@homofreud

Bunun kadına ya da çevreye ne gibi bir zararı olabilir ki? Çevremiz "o an" bile bunları kadınlara düşündürebiliyor. Birçoğumuz bunun nasıl bir algı olduğunu anlamakta güçlük çeksek de bu kurala uyuyor ve önemsiyoruz.

@wauimauiwowie

Bunun goygoyunu zaman zaman yapsak da aslında çok ciddiye alınması gerekiyor. Birilerinin algıları ya da kuralları nedeniyle doğal afetlerde en çok zarar gören taraf kadınlar oluyor. Buna bir dur demek lazım. Deprem anında önce can, sütyen değil arkadaşlar!

@mervice759

Siz de bu şekilde uyarıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz, yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eastking

SİZ ÇILDIRMIŞSINIZ

mailer-daemon

adını hatırlayamadığım biri bu ülkede 3 şey olmak zor demişti kadın , hayvan,ağaç olmak ne kadar doğru söylemiş ismini hatırlamadığım için üzgünüm

sedef-alagoz

Yaşar Kemal :) çok doğru söylemiş

mailer-daemon

sağol

pinar-ozturk8

99 depremin ben 13, kardeşim 12 yaşındaydı. Ağustos sıcağı ve halilyle taytla yatıyoruz. Neyse deprem oldu, dışarı kaçtık bitince, daha hava aydınlanmadı, yürüyoruz öyle mahallede. Adamın biri "deprem sizin yüzünüzden oldu, ahlaksızlar." diye bağırmıştı. Depremde bile mahalle ve toplum baskısından kurtulamıyoruz. Mesela kadınlar her zaman kılsız ve düzgün donlarla gezmeli, neden? çünkü bir kaza anında donumuz ya da vücudumuz görünürse rezil olmayalım.

yasiyahyabeyaz

bu kafayla çoktan ölmüşsünüz. deprem rezil etmiyor, genelde öldürüyor. merak etmeyin öteki tarafa gidince bu tür sorunlarınız sorun olmaktan çıkacak.

soldanyazar

bunu takacak en son ınsan olabılırım ve bır tek ben mı dusunuyorum dıyordum. gerçekten hepimizin aklına gelmiş bizi buna mecbur bırakan topluma da yazıklar olsun!!

Görüş Bildir