Can mı Meme mi? Deprem Gibi En Çaresiz Anlarda 'Rezil Olmamak' İçin Kadınlara Dayatılan Sütyen Takma Zorunluluğu

3.4bPAYLAŞIM

Şaka değil, gerçek...

İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımız son günlerde ne yazık ki deprem nedeniyle epey endişeli. Ülkece büyük İstanbul depremine hazır mıyız yoksa değil miyiz tartışmaları sürerken biz başka bir konudan bahsedeceğiz.

İstanbul'da Kent Genelinde Hissedilen Deprem Büyük Panik Yarattı - onedio.com
İstanbul'da Kent Genelinde Hissedilen Deprem Büyük Panik Yarattı - onedio.com

Bahsedeceğimiz konu birçoğunuza "hadi canım olur mu öyle şey" dedirtebilir ama aslında biz kadınların hiç de yabancı olmadığı bir durum bu.

Toplumsal normlardan kaynaklı bu durumlar doğal afet falan dinlemiyor. Sel, savaş, deprem durumlarında kadınlar genellikle bu normlarla karşılaşıyor ve hatta bu nedenle ölüme bir adım daha yaklaşıyor. Nasıl mı?

İşte böyle. Bu tweet atıldıktan sonra birçok kullanıcı bunun kurgu olduğunu düşündü. Fakat hiç de öyle değil.

Ne yazık ki kadınlar, deprem gibi afet durumlarında canlarından önce "rezil olma" durumundan kaynaklı kılık kıyafetlerine dikkat etmek zorunda kalıyor. Bu bir şekilde dayatılıyor.

Mesela yıllar önce Van'da yaşanan depremde kadınların giyecek kıyafet aradıkları için göçük altında kaldıklarını, öldüklerini biliyor muydunuz? Yani kadınlar, birilerine rezil olmayalım diye canlarından önce bunu düşünmüş, düşünmek zorunda bırakılmış.

Son yaşanan depremlerden sonra istemsiz de olsa sütyensiz, pijamasız depreme yakalanmamak için hazır bir şekilde yattık.

@wandasbitch

İlk önce aklımıza gelmese bile arayan akrabalar ya da ailelerimiz tarafından uyarıldık. Peki bu uyarılar çok mu hayati? Yani çıplak bir şekilde enkaz altından kurtarılsak ya da atlet külot sokağa fırlasak ne olacak?

@homofreud

Bunun kadına ya da çevreye ne gibi bir zararı olabilir ki? Çevremiz "o an" bile bunları kadınlara düşündürebiliyor. Birçoğumuz bunun nasıl bir algı olduğunu anlamakta güçlük çeksek de bu kurala uyuyor ve önemsiyoruz.

@wauimauiwowie

Bunun goygoyunu zaman zaman yapsak da aslında çok ciddiye alınması gerekiyor. Birilerinin algıları ya da kuralları nedeniyle doğal afetlerde en çok zarar gören taraf kadınlar oluyor. Buna bir dur demek lazım. Deprem anında önce can, sütyen değil arkadaşlar!

@mervice759

Siz de bu şekilde uyarıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz, yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fiona.dust

Başımdan geçen olaydan dolayı anladım ki toplum umrumda değil. Şok anında cıbıl kaçabilirim. Kötü gözle bakan da kendinden utansın, ne bileyim. Laf söylerlerse siz de söyleyin ağızlarına edin utandırın. Kadınlar utanmak zorunda değil!

muge-kurtulus

Dusununce ben de takmam diyecektim ki 5.8 de evde hasta hasta yatiodum ve disati cikarken pijamamin uzerine hirka aradigim aklima geldi...sanirim rezil olmaktan ziyade taciz tecavuz korkusu da var. Tabi ki yok basim acik cikamam kafasindan bahsetmiyorum enkaz farkli bir durum harbi siktir edersin ama aliskanlik iste aman bir hirkayla cikalim kafasi yok mu? Malesef var...

lateral-malleol

Meseleyi çok yanlış anlamışsınız. Sorun rezil olma korkusu değil, tacize veya tecavüze uğrama korkusu. Kadınların haksız oldukları da söylenemez. Dikkat ederseniz haber metnindeki tweetlerde de aşağıdaki yorumlarda da hep babalar 'hemen evden çıkalım boşver başörtüsünü' falan derken, anneler 'sütyen giy, hırka giy' diye baskı yapıyor. Çünkü anneler bu ülkede kadın olmanın ne demek olduğunu biliyor ve kız çocuklarını taciz edilmekten korumaya çalışıyor. Olay muhafazakarlık değil, bu kadar sığ olmayın. Bu depremde duyduğum tek extrem örnek başörtüsü olmadan enkazdan çıkmak istemeyen teyze idi, o saçmalamıştı. Ama genel olarak Elazığ gibi bir yerde kadınların bu şekilde davranması anlaşılabilir. Ben İzmir'de metroya binerken askılı kıyafetin üstüne hırka giyip biniyorum. Bu muhafazakarlığımdan değil, daha önce taciz olayı yaşamamdan ötürü bende travma olarak kalmasındandır. Her bokta kadınları suçlamayın önce kendinize bakın.

ipeksu-kaya

kafayı yemişsiniz siz neyin sütyeni ulan

eastking

SİZ ÇILDIRMIŞSINIZ

Görüş Bildir