Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cambridge Üniversitesi'nden İlginç Deney: Koyunlar Sadece Fotoğraflarına Bakarak Ünlüleri Ayırt Edebiliyor!

-
Abone ol

Koyunların sosyal doğalarının bir gereği olarak ve büyük beyinleri sayesinde diğer koyunların ve bakıcılarının yüzlerini ayırt edebildikleri bir süredir biliniyordu. Yeni bir araştırma ise daha önceden hiç görmedikleri ve tanıdık olmayan yüzleri bile öğrenebilme yeteneklerinin olduğunu ortaya çıkardı hem de sadece fotoğraflarına bakarak!

Kaynak: http://www.sciencealert.com/sheep-celebr...

Bilim insanları bu araştırmayı tabi ki sadece koyun dostlarımızla vakit geçirmek için değil, aslında çok önemli bir beyin hastalığının ardında yatan nedenlere ulaşabilmek için gerçekleştirmişler.

Huntington Hastalığı (Huntington's Disease: HD) olarak bilinen, nöro-dejeneratif, yani nöronların yapısını bozan ve bu sebeple kas koordinasyonunun yitirilmesine, algısal becerilerin kaybına ve zihinsel erken yaşlanmaya sebep olan, ölümcül bir genetik hastalık.

Barack Obama ve Emma Watson gibi ünlülerin fotoğrafları gösterilerek koyunlara yüz tanıma becerisi öğretilmeye çalışılmış.

İnsanların profilden çekilmiş fotoğraflarını bile tanıyabilen koyunların aynı zamanda 2 boyutlu bir görüntüyü 3 boyutlu bir kişiyle eşleştirebildikleri ve perspektifte değişiklikleri belirleyebildikleri görülmüş.

"Koyunlarla biraz vakit geçirmiş insanlar çok iyi bilir ki onlar çok akıllı, özgün hayvanlardır ve bakıcılarını kolaylıkla tanırlar."

Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacı Jenny Morton koyunların aslında zeki hayvanlar olduklarına böyle değiniyor. "Deneyimizle koyunların maymunlar ve hatta insanlarla karşılaştırılabilecek düzeyde gelişmiş yüz tanıma becerisine sahip olduklarını kanıtladık."

Araştırma için, sekiz Gallus dağ koyunu Barack Obama, Emma Watson, Jake Gyllenhaal ve Fiona Bruce gibi ünlülerin yüzlerini ayırt etme üzerine eğitilmiş.

Her seferinde boş olan alan ya da cansız nesne fotoğrafları yerine gerçek fotoğrafı seçen koyunlar yemekle ödüllendirilmiş.

Bir sonraki aşamada, fotoğrafların yanına diğer ünlülerinkiler konarak karşılaştırma yapmaları istenmiş ve koyunlar bir önceki aşamada gördükleri ünlülerin fotoğraflarını 8/10'lik bir oranla seçmişler.

Hatta aynı ünlünün yan profilden çekilmiş fotoğraflarını da tanıyabilen koyunlar bu evrede sadece yüzde 15'lik bir yanılma payı göstermişler. Bu da zaten insanda olabilecek oranla aynı.

Ünlülerin fotoğrafının yanına kendi bakıcıların fotoğrafları konulan sevimli koyunlar bu sefer de 7/10'lik bir oranda bakıcılarının fotoğrafını seçmişler.

"Yüz tanıma oldukça ileri bir süreç olmakla beraber onların büyük bir beyne sahip olmaları diğer koyunları gözlemleyip bu faaliyeti de birbirlerini ayırt ederken kullanmalarını sağlamaktadır."

Yüz tanıma becerisi beynin farklı bölümlerini içerdiğinden, buna sebep olan yeteneklerin nasıl zayıfladığını ya da aynı kalacağını izlemek, bize beyin hastalıklarının en erken belirtilerini bulmanın yeni yollarını verebilir.

Araştırma ekibi, koyunları, nörodejeneratif Huntington hastalığının hayvan modelleri olarak inceliyor. Ekibin elinde bulunan koyun grubu, genetik olarak bu hastalığa yol açan mutasyona uğramış.

Araştırma ekibine göre, koyunların büyük beyinleri ve uzun yaşamları, bazı insana ait beyinsel rahatsızlıkları incelemede iyi birer model özelliği taşıyor. Ayrıca bu araştırma genel olarak koyun beynindeki bilişsel yetenekleri de gözlemleme imkanı sağlamış.

"Araştırmamız; özellikle Huntington's hastalığına sebep olan gen mutasyonunu taşıyan koyunlarda bu yeteneklerin nasıl değiştiğini anlamamıza yardımcı oldu." diyor Morton.

İşte bu ilginç deneyin videosu.

Şimdilik herhangi bir tedavisi olmayan Huntington's hastalığı bulunan kişiler, mimikleri tanımada güçlük çekiyor ve motor koordinasyonu, ruh hallerini yönetme ve anıları hatırlama gibi sorunlar yaşıyorlar.

"Umuyoruz ki Huntington's patolojisini iyileştiren tedaviler sayesinde beyindeki bazı bilişsel değişikliklerin iyi yönde tersine çevrilebilmesini sağlayacağız. Hastalığın nasıl başladığını anlayalım ki onu önlemek için neler yapabileceğimize bakalım."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
poesje

Benden daha akillilarmis.

buket.bb.buki

popolarını ısırırım ama kesmem onları :(

srcngncl

İçim yumoş yumoş oldu çok sevimliler la

can_can

koyun bile insanın gerçek yüzünü anlıyor, bizimkiler...??

Görüş Bildir