Çalıştıkları Yerde Cinsiyet Eşitsizliğini İliklerine Kadar Hissederek İsyan Etme Sınırına Gelen 18 Kişi

62PAYLAŞIM

Toksik insanlardan tahmini olarak ne zaman kurtuluruz?

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/hopelasater/sub...

1. "Bir gün sandalyemi çekerken yanlışlıkla patronumun ayağının üstünden geçtim. O da gülerek kadın sürücülere karşı her zaman tedbirli olduğunu söyledi."

2. "Doktora yaparken düzenli olarak aynı etkinliklere konuşmacı olarak katıldığım bir erkek arkadaşım feminist teori hakkında sunum yaptı...

Ancak söylediği onlarca şeye rağmen birçok kişi tarafından takdir edildi ve kimseden zorlayıcı soru almadı. Benim konuşmalarımda ise sürekli sözüm kesiliyor ve kasıtlı olarak zorlayıcı sorular soruluyor."

3. "Kız kardeşim eskiden garsonluk yapıyordu ve patronu, tüm kadın çalışanlara sürekli erkek müşterilere dikkatlerini vermeleri gerektiğini çünkü parayı onların verdiğini söylüyordu."

4. "Bir sigara dükkanında perakende satış yapıyordum. Bir gün yaşlı bir adam geldi ve burada çalışmak için yeterince büyük olup olmadığımı sordu...

Çocuk gibi göründüğümü söyledikten sonra yaşımı belirttim. O da, bana iltifat ettiği için teşekkür etmem gerektiğini söyledi."

5. "Erkek müşteriler, teknik bilgi konusunda eksik olduğumu düşündüğü için sürekli bana bir şeyleri tekrar ve tekrar açıklama gereğinde bulunuyorlar."

6. "Doktor olduğum halde hemşire olduğum düşünülüyor ve hastalar bana o şekilde hitap ediyor. Erkek doktorlarda ise böyle bir sorun yaşanmıyor."

7. "Kasapta çalışırken patronum da dahil olmak üzere birçok erkek iş arkadaşım vardı. Patronum hep tişört giymemi ve saçımı toplamamı söylerdi...

Bu konuda iş yeri prensiplerine uygun giyinmek tabii ki herkesin uyması gereken bir kural ancak benden sırf daha erkeksi görünmem için bu tarz taleplerde bulunuyorlar."

8. "Suçlularla ve uyuşturucu ya da alkol kullananlarla çalışıyoruz. Bu yüzden herhangi bir şey ters giderse diye 'ilk müdahale ekipleri' olarak atanan personelimiz var...

Her gönüllü olduğumda ise bunu yapmak zorunda olmadığım söyleniyor."

9. "Bir gün iş arkadaşım servisleri götürürken zorlandı ve ben de ona yardımcı olup gülümsemiştim...

Sonrasında siparişi götürdüğü müşteri, benim ne güzel gülümsediğimi onun da denemesi gerektiğini söylemiş."

10. "Terfi aldıktan sonra üç tane masası olan departman amirimden ekstra masa istediğim için kaşar damgası yemiştim."

11. "Temizlik yaptığım otelin bir odasında ampul patlamıştı ve ben de onu değiştirebileceğimi söylemiştim...

Orada çalışan bir erkek, aşağılayıcı bir şekilde nasıl yapacağımı sordu ve yardıma ihtiyacım olup olmadığını sordu."

12. "Eski patronum sadece erkeklerden tavsiye ve öneri alırdı. Bu aslında önemli bir noktaydı çünkü...

Siz öneride bulunurken başını sallayıp gülümserdi ancak sadece erkek meslektaşlarının söylediği şeyleri yerine getirirdi."

13. "Birkaç yıl önce çok fazla işle uğraşmam gerektiği için yemek yeme düzenim bozulmuştu ve kilo almıştım...

Çalıştığım mağazanın sahibi, patronuma sürekli hamile olup olmadığımı soruyordu. Patronum da bana gelip bunu söylerken bir yandan da imalı imalı gülüyordu."

14. "Düğün organizasyonu için görüntülü olarak konuştuğum sorumlu, çok fazla kilo verdiğimi söyleyip düğün için olup olmadığını sormuştu."

15. "Eski patronum, bana ve genç kadın meslektaşlarıma 'kızlar' diyerek hitap ederdi. Söylediği herhangi bir şeye karşı çıktığımızda sızlanmayı bırakmamız gerektiğini söylerdi."

16. "Bir fast food dükkanında çalışıyordum. Bir gün bir müşteri siparişini alır almaz patronumu arayarak güler yüzlü olmadığım konusunda şikayet etmişti."

17. "Uzun boylu bir kadınım ve bazen topuklu ayakkabı giyiyorum. O günlerde sürekli çok fazla dikkat çektiğim söyleniyor."

18. "Pandemiden önce beden eğitimi öğretmenliği yapıyordum. Bir gün bir veli geldi ve yol göstermem için benden yardım istedi...

Yolda giderken çok erkeksi olduğumu ve mekanın sahibiymişim gibi yürüdüğümü söylemişti."

Sizin maruz kaldığınız bu tarz davranışlar var mı? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Everest Dağı Gibi Uzun Boylarıyla Günlük Hayatlarında Çektikleri Sıkıntıları Paylaşarak Halimize Şükrettiren 31 Kişi - onedio.com
Everest Dağı Gibi Uzun Boylarıyla Günlük Hayatlarında Çektikleri Sıkıntıları Paylaşarak Halimize Şükrettiren 31 Kişi - onedio.com
Toplumda Yer Eden ama Acilen Kullanmayı Bırakmamız Gereken Kadına Yönelik Şiddet ve Aşağılama İçeren 19 Atasözü - onedio.com
Toplumda Yer Eden ama Acilen Kullanmayı Bırakmamız Gereken Kadına Yönelik Şiddet ve Aşağılama İçeren 19 Atasözü - onedio.com
Adım Attıkları Her Alanda Maruz Kaldıkları Cinsiyetçi ve Yargılayıcı Davranışları Anlatan 18 Kadın - onedio.com
Adım Attıkları Her Alanda Maruz Kaldıkları Cinsiyetçi ve Yargılayıcı Davranışları Anlatan 18 Kadın - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
optsyn

Nezaketen yardımcı olmak isteyenlere karşı gereksiz bir artistlik var. Siz ya Türkiye'de yaşamıyorsunuz ya da rahat kıçınıza batıyor

irem.altay.167

çevresinde feminist denilen bir kadın olarak söylüyorum bazıları sırf cinsiyet kaynaklı değil mesela 4 de aslında adam kadına mesleki zorluk çıkarmamış salakca bi iltifat etmiş aklınca yada 16 mesela kolayı tepsiye koyarken sag yerine sola koymuş diye şikayet yemiş arkadaşlarım vardı . cinsiyetinden bahsetimi çünkü gerek yoktu . ama bazıları odunla dövmelik

sevval-orgun

MESLEĞİM OPTİSYENLİK VE BAZI MÜŞTERİLER ÖZELLİKLE ERKEK VE YAŞI BÜYÜK OLANLAR GÖZLÜKLERİNİ NASIL TAMİR ETMEM GEREKTİĞİNİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORLAR YADA MAĞZAYA GİRER GİRMEZ BAŞKASI YOK MU DİYE SORUYORLAR. ÜZGÜNÜM, HOŞUNUZA GİTMEYECEK AMA BU DÜKKAN BENİM DİPLOMAM SAYESİNDE AÇIK.

sevval-orgun

DİPLOMA VAR, DİPLOMA VAR İŞTE YAZINDAN BELLİ OLUYOR UFAKLIK :)

cemre-saatcioglu

Boş yapan sensin küçüğüm. Ne yazık ki bu mesleğin içindeyken bu kadar boş konuşman umutlarımızı daha da yok ediyor.

ramesseum

Bazıları evet, bazıları tartışılır.. Ama 9 ve 16 yi hangi boş beyinle cinsiyetçilik kategorisini soktunuz? Kadın erkek farketmeksizin tüm çalışanların yaşayabildiği bir sorunu veya modern dünyada gayet normal olan bir durumu alıp cinsiyetçilik başlığıyla yayınlamak bir tek burada gördüğüm bisey. Gerçekten burada kendini yırtan insanlardan çok çok azının cinsiyet eşitliğinin gercekte ne olduğunu anladığını düşünüyorum. bir çoğunuzun yaptığı aslında üstün konum olarak hakettiğiniz şeyleri almamanın verdiği zırlama. tabi gerçek düşünür ve destekçileri tenzih ediyorum..

dincer-kok

şuana kadar çalıştığım hemen hemen tüm işlerde (15 yıl) kadınlara hiç haksızlık yapılmadı, bilakis hep ayrıcalıklı oldular :) adet dönemi izinleri, öncesi sonrası gerginlikleri gibi bir çok konudan çok rahat izin alıp, işlerini yıkıyorlar :)) neyse linç yemeyelim şimdi durduk yere :)))

sciencesoldier

adet dönemi izinleri normal ama :) abartmamak gerek. kadınına göre değişiyor çünkü durumlar.

dincer-kok

bende kötü manada demedim tabiki hakları var. sadece zaten bir çok iş yerinde bu ve bunun gibi bir çok durum için izin veriliyor :) eşitlik bekleyen de kadınlar, ama iş yerinde toplu olarak yapılacak bir iş olduğunda ben kadınım yapmam diyen, sürekli izin alanda onlar. ve izin aldıklarında işlerini genelde erkekler yapıyor..:))

sciencesoldier

o istismar ama buna bir çözüm bulunmalı. sen kadınsın yapamazsın deyin olmazsa güçlerine giderse yaparlar belki

dincer-kok

ne yazık ki kardo. alışmışlar :))

sciencesoldier

o zaman misilleme hakkınızdır :D

Görüş Bildir