Görüş Bildir

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Yeniden Çalıştı

Anasayfa
 > Bilim

Parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve 'Higgs Bozonu' adı verilen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, iki yıl aradan sonra yeniden çalıştırıldı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Genel Müdürü Rolf Heuer, yaptığı açıklamada, 27 kilometrelik tünele iki parçacığın bırakıldığını ve bunların yeniden dönmeye başladığını söyledi. Heuer, ancak enerji çarpışmalarının bir aydan önce gerçekleşmeyeceğini belirtti.

İkinci üç yıllık çalıştırma için hazırlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın iki yıl aradan sonra ilk çalıştırmaya göre neredeyse iki kat daha fazla enerjiyle çalışacağı belirtiliyor. Bu yeni enerji seviyesi ile Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın fizik ve gelecekteki keşifler için yeni ufuklar açacağı ifade ediliyor.

CERN'de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013'te 'Higgs Bozonu' keşfedilmişti. 'Tanrı Parçacığı' olarak da bilinen Higgs Bozonu'nun keşfi, 2013'te Belçikalı fizikçi François Englert ile İngiliz bilim adamı Peter W. Higgs'e Nobel Fizik Ödülü getirmişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
emin köse

Buna harcadıkları parayı tıbba harcasalar kanserin tedavisini bulmuşlardı

Pasif Kullanıcı

sen harcanıyosun burda ya

HuuMann

22.Ocak.2015 yılında TBMM'de oylanıp kabul edildiği üzere 61den beri gözlemci statüsünde olan Türkiye CERNe ortak üye olmuş ve aidat ödemiş, veya (üyelik gör... Devamını Gör

cnsfrd

bizi ne bundan. başkanlık sistemini geliyo mu, Türkiye'ye uygun mu? gibi şeyleri bulacaksa amenna.