Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Burçak Yüce Yazio: 21 Mart Badem Gözlü Melekler Günü

188PAYLAŞIM
Yazio Banner

Gerçekten o güzel badem gözleriyle her biri melekler kadar masum değil mi?

Bence bu masumiyetleri onları biz “normal” insanlardan ayıran ve onlara +1 puan kazandıran özelliklerinin başında geliyor.

Down Sendromuna yol açan genetik farklılık da yine 21. kromozomdaki +1 farklılığından kaynaklanıyor.

+1 insanın hayatını büyük ölçüde değiştirebiliyor.

Şunu da söylemeden edemeyeceğim; genlerindeki bir puan fazlalığın ötesinde birçok özellikleriyle bizlerden ayrışıyorlar. Değerlerine değer katıyorlar.

Bir kısmını sayayım mı;

+1 Kimseyi ötekileştirmiyor, ayrıştırmıyorlar. 

+1 Güzel yüzlerinden tebessümü eksik etmiyorlar. 

+1 Donuk yüzleriyle etrafta buzdolabı gibi gezinen çoğu insandan çok daha sıcaklar.

+1 Öyle masum ve saflar ki! Haset, kıskançlık nedir bilmiyorlar.

+1 Bizlerin aksine desteklendikleri sürece öğrenmeye son derece hevesli ve açıklar.

+1 Hayatları daha zor olsa dahi ufak bir olumsuzlukta karalar bağlayıp dibe vurmuyorlar.

+1 21. Yüzyılın enerjileri emilmiş modern insanları gibi değiller. Aksine enerjileri bizlerle paylaşabilecek kadar fazla.

+1 Kimseye bir kötülükleri dokunmuyor.

+1 Son derece geçimliler. En azından diğer tüm canlılarla ilişkileri bizlerden daha iyi.

+1 Yapmacık değiller. Maskeleri yok.

+1 O kadar doğallar ki yaşadığımız çağda pek çok zaman gözümüz onlar kadar doğal insan arıyor.

Daha sayacak birçok artı değerleri var elbet. Bunlar benim ilk aklıma gelenler.

Ama bilirsiniz işte…

Yine de zordur farklılıklar…

Farklılıklar yorar.

Bu sebepten farklılıkların zenginlik olduğunu bilerek onlara yardımcı olmalıyız. Nasıl mı?

Acımak, özellikle yetişkin bireylere çocukmuş gibi davranmak yerine yukarıda birkaçını saydığım güzelliklerini görebilmeliyiz. 

Güçlü yanlarını keşfederek daha da ilerletmeye yardımcı olmalıyız.

Dışlamak, ötekileştirmek bir yana kapsayıcı olmayı başarmalıyız.

Bu tavsiyeleri formasyon eğitimi almış olmamın yanında sıradan bir vatandaş olarak üzerime düşen insani davranışların farkındalığıyla naçizane yazıyorum.

Tam da bu noktada sayın Mim Kemal Öke hocam ve Down Sendromlu kızı Nazlı’yı anmadan geçemeyeceğim. Kendilerinin yıllardır aralarında birçok baba-kıza nasip olmayacak muhabbeti yaşadıklarını sosyal medya aracılığıyla uzaktan izlerim. Nazlı’yı gizlemek yerine her daim yanında, yüreğinde taşır. Beraberce şarkılar, ilahiler söylerler. 

Farklı görmez Nazlı’yı diğer çocuklardan.

“Yine dünya’ya gelsem Nazlı’nın babası olmak isterdim.” der.

Ne mutlu hayata bu zaviyeden bakana…

Bilmeyenler için;

21. kromozomlarının 2 tane yerine 1 fazla yani 3 olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Ve her yılın 3. ayın 21. günü Dünya genelinde Down Sendromu Farkındalık Günü olarak anılıyor.

Facebook

Instagram

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hanmergen

Down sendromu, hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer almasıyla olur. Kromozomlarla ilgili bir bozukluktur, bir sorundur. Sağlıklı canlılarda normalde iki olması gereken kromozomun üç tane olmasına "trizomi" denir. Down sendromu da bu genetik bozukluklardan biridir. Down sendromlu insanlarla ilgili elbette "farkındalık" oluşturabilirsiniz, ama gerçekleri reddedemezsiniz. Bir kusuru mükemmel bir şey, olması gereken bir şey, harika bir şey gibi gösteremezsiniz. Yok eğer aksini iddia ediyorsanız, yani down sendromlu olmanın harika bir şey olduğunu ve hayata renk kattığını düşünüyorsanız, down sendromlu çocuklarınızın olduğunu düşünün. Şunları da bilin: Yavaş büyürler, zor öğrenirler. Fizik tedavi, özel eğitim ve dil terapisine ihtiyaç duyulur. İlaveten sağlıkla ilgili sorunların başında kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalıkla birlikte doğarlar.

burcakyucebilimce

Ben sadece bu farklılığın iyi yönlerini vurgulamak istedim. Ki yazdığım özellikler down sendromlu bireylerin çoğunun ortak özellikleri. Abartılı bir durum yok. Farklılıkların zor olduğunu da belirttim

yagmurtansu

Evet bir DoWnlu annesiyim ve senin su sorun dedigin sey var ya iste o tam senin beyninde yani asil dowmlu olan sizlersiniz tabiki bakim ve egitim gerektiriyor bunlari inkar etmiyoruz ama su yorumunu gordukten sonra cocugumun senden daha sorunsuz oldugunu soyleyebilirim yazik acidim haline.

Görüş Bildir