Bu Sefer Adres Zonguldak: Atatürk'e Çiçek Veren Kız Heykeline Saldırı

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Zonguldak’ı 1931 yılında ziyaret ettiği sırada ona çiçek veren 5 yaşındaki Ayten Alper’i temsilen dikilen heykel saldırıya uğradı.

Dün benzer bir saldırı Diyarbakır'da yaşanmış saldırgan gözaltına alınmıştı.

Diyarbakır'da Atatürk Anıtı'na Saldırı: Çekiçli Saldırgan Gözaltında - onedio.com
Diyarbakır'da Atatürk Anıtı'na Saldırı: Çekiçli Saldırgan Gözaltında - onedio.com

Bu saldırıdan hemen önce ise Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir kişi elindeki tahrayla Atatürk heykeline saldırmıştı.

Siverek'te Bir Kişi 'Dinimizde Putperestlik Yoktur' Diyerek Atatürk Heykeline Saldırdı - onedio.com
Siverek'te Bir Kişi 'Dinimizde Putperestlik Yoktur' Diyerek Atatürk Heykeline Saldırdı - onedio.com

Tüm bunların ardından son saldırı haberi de Zonguldak'tan geldi. Ayten Alper 5 yaşındayken, 26 Ağustos 1931'de kente gemiyle gelen ve limandaki iskeleden karaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk'ü, 'Hoş geldin Gazi babam' diyerek çiçekle karşılamıştı.

Heykelin açılışı da geçtiğimiz yıl hikayenin kahramanı olan Ayten Alper'in katılımıyla gerçekleşmişti.

Fakat kimliği belirsiz kişi ya da kişiler bugün heykele saldırıp heykeldeki kol ve çiçek bölümünü kırdı. Heykele dekoratif amaçlı konulan kömür parçaları da etrafa saçıldı.

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; heykele saldırıya ilk tepki CHP İl Genel Meclis üyesi Fikret Zaman'dan geldi. Zaman “Ulusal kurtuluş mücadelesi vermiş Mustafa Kemal Atatürk’e Zonguldak’a ilk ayak bastığında çiçek veren bir çocuğun elindeki çiçeği kopartıp da atmak çok çirkin bir davranış. Heykeli bu şekilde görünce içim burkuldu.  Bu heykelin özelliğini bilseler kılına dokunmazlar, her gün gelip de tozlarını silerler” dedi.

Ayten Alper geçtiğimiz yıl tanıklık ettiği tarihi şöyle anlatmıştı 👇

"Bana, Atatürk'ün geleceğini ve çiçek vereceğimi söylediler. Çekingen bir çocuktum, istemedim. Israr olunca mecburen kabul ettim. Bana, 'En iyi elbiselerini en iyi ayakkabılarını giy' dediler. Atatürk'ün geleceği yere getirdiler. Eniştem,‘Gazi Mustafa Kemal gelirken, hoş geldin Gazi baba, diyerek buketi vereceksin' dedi. Gazi baba, bekleyip de elimden çiçeği alacak zannettim. Yürüdü. Yürüyünce ben de peşinden hemen koştum, verdim çiçeği. O da yanağımı okşadı. Hayat bu yaşa kadar getirdi beni. Atatürk sevgisi bu zamana kadar vermeye çalıştım. İnşallah muvaffak olmuşumdur. Çok heyecanlıyım. Bu kadar kalabalığa alışkın değilim. Heykelim yapıldı. İnşallah o heykel de benim için değil vatanım için sonsuzluğa kadar bekler."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir