Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Resimlere Uzun Süre Bakmak Beyninizi Alt Üst Ediyor

 > -
Abone ol

McCollough Etkisi'ni daha önce duymuş muydunuz? Duymadıysanız bir daha hiç unutmamak üzere öğrenmeye hazır olun.

McCollough Etkisi renkli bir cisme veya görüntüye uzun süre baktıktan sonra özellikle beyaz bir cisme veya görüntüye bakıldığında ilk bakılan renkleri görmenize neden olan bir olay. Etkinin en ön plana çıkan özelliği ise çok uzun zaman boyunca sürmeye devam edebilmesi.

Bu etkinin uzun sürmesinin nedeni olaraksa diğer illüzyon temelli gif'ler veya resimlerin aksine gözleri değil, direkt olarak beyni etkiliyor olması gösteriliyor. Bu nedenle birazdan yapacağımız mini deneyde ne kadar zaman harcadığınıza bağlı olarak süresi 1 saat ile tam 3 ay arasında değişen etkilere maruz kalabilirsiniz, o yüzden baştan uyarmış olalım.

Deneyin ortaya çıkışı ise 1965'e denk geliyor. Celeste McCollough adlı bilim insanı bir çift dikey ve yatay çizgilerden oluşan görsel hazırlıyor. Ek olarak da bu görsellerin renkli versiyonlarını yapıyor. Deneyin amacı ise siyah beyaz olan setin beyin tarafından renkli olarak algılanmasını sağlamak. 

Aşağıdaki görsellere kendi sağlığınız için uzun süreli bakmamanız gerektiğini, hatta herhangi bir rahatsızlığınız varsa hiç bakmamanız gerektiğini tekrar hatırlatarak deneye başlayalım.

İlk olarak bu resmin ortasına 1-2 dakika kadar bakın.

Daha sonra bu resimdeki iki farklı renge bakmaya başlayın.

Bir kaç saniye kırmızı bölgenin merkezine, bir kaç saniye de yeşil bölgenin merkezine bakın ve bu döngüyü 3-4 dakika kadar devam ettirin. Süre dolduktan sonra bir yukarıdaki resme geri dönün (yazıdaki ilk resme değil).

Bu süreç sonrasında üstteki net şekilde siyah beyaz olan resmi renkli olarak görmeye başlayacaksınız. Eğer böyle bir etki sizde oluşmadıysa süreleri biraz daha arttırıp tekrar deneyebilirsiniz, ancak fazla abartmayın; uzun süren olumsuz etkileri olabilir.

Bu deneyin etkilerine dönecek olarsak; Jones ve Holding tarafından 1975'te yapılan ve etkilerin 3 ay sürdüğünü gösteren çalışmaya yönelik bazı farklı araştırmalar da mevcut. Örneğin C.C.D Shute adlı araştırmacı deneyin 3-4 saatte bir tekrarlanmasıyla etkilerin ilginç bir şekilde giderek zayıfladığını iddia ediyor.

Deneyden daha iyi sonuç alabilmeniz için tasarlanmış bir çok video da bulunmakta. Tekrar tekrar söyleyelim; bu tip görsellerle tetiklenen herhangi bir rahatsızlığınız varsa kesinlikle bu videoyu izlemeyin.

İşte böylesine küçük bir illüzyon bile beynimizi ve algılarımızı alt üst edebiliyor, inanılmaz değil mi?

Deney üzerinizde etki etti mi?

Sanırım kör oldum, bunu da kardeşime yazdırıyorum.
Bi' gider gibi oldum ama geçti hemen.
50 dakikadır bakıyorum, hala yaşıyorum.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burcak-hudson

Bedava lsd

ruhsuztuz

ortalığı piksel piksel görüyorum lan

mucahit-esen

Oha lan renkler değişti.

merveakgul

Videoda ruhi çenet aklıma geldi..;)

watashi-waldesu

Benim de :) Ruhi abimize selamlar :))

-dizikolik-

Almayayım ben saolun.. Korkudan bakamadım, hemen geçtim T^T

Görüş Bildir