Bangladeş'te Günlüğü Sadece £4.50'a Çıplak Elle Kanalizasyon Temizleyen İnsanlar

-

Bangladeşli kanalizasyon temizlikçileri günlüğü £4.50 ila £7.50 arasında değişen ücretler karşılığında her gün çıplak elle giderleri temizliyorlar.

Kaynak: BBC, Unilad, The Sun, NextShark, DailyMail

Başkent Dhaka'da her yıl onlarca işçi, kanalizasyonları koruyucu ekipman olmadan, bir çubuk yardımıyla temizlerken can veriyor.

20 milyona yaklaşan nüfusuyla, şehir ciddi bir lağım şebekesi sıkıntısı çekiyor, ağır yağmur ve seller de bu durumu daha kötü hale getiriyor.

Dhaka Belediyesi söylenene göre işçilere genellikle günlüğü £4.50 (28,422 TL) ile £7.50 (47,37 TL) arası bir ücret ödüyor.

Dhaka Belediyesi ve yerel Su Kaynakları ve Kanalizasyon Otoritesi'nin son zamanlarda tıkanma sorunları için en iyi çözümü bulma yolunda arayışta oldukları da başka bir söylenti.

2016'da iki kanalizasyon temizlikçisi iş sırasında ölünce, bu ikinin aslında gerekli güvenlik ekipmanları sağlanmadığı için her yıl ölen "düzinelerce iki" olduğu rapor edilmişti.

BBC'nin haberine göre Mumbai'li kanalizasyon temizlikçisi Binod Lahot şöyle diyor: "Yemekten bir ısırık almak için elimi kaldırıyorum, kanalizasyon gibi koktuğunu hissediyorum. Ama yine de yiyorum. Neden? Çünkü hayatta kalmalı ve yarın işe gitmeliyim."

Çoğu gün yerdeki bir deliğin içinde çalışan Lahot, çıplak elleriyle şehrin kanalizasyon hatlarını temizliyor. Çok kritik bir iş fakat Lahot gibi işçiler günlük £3.50 (22.0489 TL) gibi bir ücret alıyor.

Sosyal hizmet görevlilerine göre her yıl 100 kişi kanalizasyon temizlerken hayatını kaybediyor.

2014 yılında Hindistan Anayasa Mahkemesi'nin tahmin ettiğine göre ise, 1993 yılından beri kanalizasyonlarda çalışırken ölen kişilerin ailelerine yaklaşık £10,000 tazminat verilmesi gerekiyor.

Zakir Chowdhury (Barcroft Media) tarafından 3 Mayıs 2017'de çekilmiş bu fotoğraflar da işin zorluğunu iyice gözler önüne serer vaziyette...

Görüldüğü üzere, bu işçiyi kanalizasyonun zehirli gazlarından ve pis sıvıdan koruyacak hiçbir şey yok.

Üstelik, ani bir akıntıya kapılması ve boğulup gitmesi de çok olası...

Ağzına dolan pis sıvıyı tükürüyor...

Temizlikçiler kanalizasyonlara çoğu zaman hamamböcekleri gibi çeşitli canlılarla giriyorlar...

İşi biten adam kendini can havliyle dışarı çekiyor...

Bu görüntü ise en iyi senaryolardan biri!

Gerçekten korkutucu!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Tavşan gibi doğurmaya devam edin. Allah bokun içinden de olsa rızıklarını veriyor neticede!

nazan-basari

Aklıma Zafer geldi

heineken

Bizde de 8£. Çok da şey yapmamak lazım.

benimkedimcoksuper

offf baya kotu oldum ya bari korucu elbise olsa neyse ama boklu suya oyle girmeleri ve agizlarin o suya degmesi..o kirli sudan dizanteri fln bulasir

wimpy

bu adamlara üzülmeyin boş yere. ülkeye turist gider turistleri öldürürler ya da soymaya çalışırlar. ülkeye ticaret için giden gemileri karaya oturtmaya uğraşırlar maksat kurtarma parası ile soyalım. ülkeye giden gemiler soyulur ya da saldırıya uğrar. adamların nehri vardır o nehirde yıkanırlar o nehirden su içerler o nehiri temizlik için kullanırlar ama para karşılığı o nehre istediğin kimyasalı döktürürler. ticaret kapasitesi de var ancak bugün çoğu gemi gitmek istemez. öyle ücretler talep ediyorlar ki şirket gemiyi bırakıyor orada :DD

senacanks

Adam ekmeğini boktan çıkarıyor gelmişsin korsanlarından örnek verip üzülmeyin diyosun

wimpy

korsanlarla alakası yok ki dediğimin. ben bunlardan çok daha fakir ülkeler de gördüm. ama bunlar böyle her şeye herkese saldırırlar. sen git mesela bu adamlara para ver kıyafet ver seni öldürürler o mahalleden çıkmadan. o dereceler yani. o para verdiğin ya da kıyafet verdiğin adam öldürür seni. o yüzden yardım götürenler bile gitmek istemiyor bu ülkeye. somali kötüdür, cezayir kötüdür, senegal kötüdür ancak oralarda bile niyetin yardım ise sağ çıkabiliyorsun ancak bu ülkede çıkamıyorsun. üzülmek istiyorsan üzül ama yardım etmeye gidersen onlar seni öldürür hiçte üzülmezler. öyle bir ülke. gece sokağa polis çıkamıyor düşün yani.

cent

Banqaldeş müslüman bir ülke.Aslında çok az biliryorum onlar haqqında. Başqa zaman olsa dediklerine karşı çıxardım ama atıp tutmadan konuşdun. söylediklerinde gerçek var.. sağolasın

wimpy

türkiye de çoğu kişi bilmez zaten bangladeşi bilseler beter olsunlar derlerdi. ben gittiğimde rehberin anlattıklarını söyleyeyim. bunların ülkesine yabancı yatırımcı gelmiş avrupadan. hem paraları ucuz hem iş gücü var hem de ticaret potansiyeli var diye vs vs. sonra bunlar fabrikalardan çalmaya başlamışlar. şirket mahkemeye vermiş. adamlar hapise atılmış. sonra olay patlamış. fabrikaları yakmışlar, yabancıları öldürmüşler vs vs. (çünkü ilk defa yargı sistemi çalışmak zorunda kaldı) sonra yabancı yatırımcı direk kaçmış.sonra ülkeye tıbbi konuda yardım alamayanlara yardım etmek için gençler gelmiş.bu sosyal proje ile geldiler sanırım. doktor değiller ama tıp öğrencisi yani. basit şeylerde yardım ediyorlar ilaç falan veriyorlar.afrikada çoğu yeri gezmişler buraya da gelmişler.

wimpy

üç erkeği öldürmüşler iki kız kayıptı. kızlara tecavüz edip sonra genelevlere zincirliyorlarmış. hem kaçamıyor hem de fuhuşa zorluyorlar. ondan sonra yardım olayı bitti burası için. kimse gitmek istemiyor. turistlere de saldırıyorlar. bizim de aracın yolunu kesmeye çalıştılar rehber kurtardı ama sonra adamı bulup kolunu kesmişler. polis seni savunursa polisi ve ailesini öldürüyorlar.kısaca bugün geldikleri duruma kendilerini getirdiler.bir daha gitmem yani bende.

Görüş Bildir