Bu İlginç Detay Yeni Star Wars Filmlerinin Neden Başarısız Olduğunu Açıklıyor!

-

Yıldız Savaşları tutkunları ilk 6 filmin üzerine gül koklamaya karşı, orijinal seriden habersiz bu evrenle yeniden tanışanlar ise yeni filmlere daha ılımlı fakat herkesin ortak kanısı Yıldız Savaşları'nda bir şeylerin değiştiği ve bu değişimin o 'ruhu' da beraberinde götürdüğü.

Biz bugün o değişimin somut bir örneğine bakacağız ve aslında yeni serinin neden orijinal filmler kadar iyi olmadığını biraz daha iyi anlayacağız.

2015 yılında vizyona giren Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor, seriye dair yeni bir şeyler görmek isteyenleri pek de tatmin etmedi, bunu kabul edelim

Bu beklenti karşılayamama halinin Yıldız Savaşları'nın artık Disney bünyesinde çekiliyor olmasına bağlayanlar oldu. Bir noktada haklıydılar ama Disney'den bağımsız, senaryo sorunları da bolca konuşuldu.

Kylo Ren ve Rey'in tıpkı orijinal serideki gibi pek de orijinal olmayan 'iyi içinde kötü/kötü içinde iyi karakter' ikiliğini yaşamasından tutun da bazı sahnelerin direkt uyarlanmasına dek gözlere çok şey çarptı.

Yeni seride tek bir yönetenin olmaması da bir bölük pörçüklük algısı yarattı. Bunları bilmek için allameicihan olmaya gerek yok, izlerken bile çoğumuz fark ettik aslında.

Şu fotoğrafa baktığımızda yeni üçlemede daha farklı bir şey eksik değil mi sizce de?

Biz yanıtlayalım, evet. Modern evrende kalifiye, ilgi çeken bir 'kötünün' eksikliği var.

'Kalifiye kötü' kavramının altını bir örnekle dolduralım önce: 1977 yapımı Yıldız Savaşları: Yeni Bir Umut filminden Grand Moff Wilhuff Tarkin.

Yönetimi ele geçirmiş Galaktik İmparatorluk'ta İmparator'un ardından en yetkili kişi ve yer yer Darth Vader'dan bile daha fazla söz sahibi olmasıyla senaryoda özgün bir yere sahiptir. 

Onu izlerken başrol karakterleri kadar dikkat kesilmemizin sebebi de onun, Tarkin'in İmparatorluk'ta bir amacın parçası olması.

'Bu mu onu ilginç kılan?' diyerek küçümsemeyin bir amaca sahip olmasını. Yeni üçlemenin Tarkin'i olarak düşünebiliriz, ekran karşısında izlerken onun amacının ne olduğunu bir türlü anlayamıyoruz.

Her daim kızgın, her daim bir şeyleri yok etme saikiyle hareket ediyor ve nedense tüm film boyunca herkese bağırıyor. Durmadan hata yapıyor ama hatalarından dolayı bir ceza almak şöyle dursun belki de sırf yok etmek için yok etmeye devam ediyor.

Tarkin'i, Hux'ın aksine daha metodik bir karakter olarak görebiliriz.

Kendini Ölüm Yıldızı'nın gücünü ispat etmeye adamış, güçlü ve dengeli bir duruşu var. Burada bahsettiğimiz karakter özellikleri onun başarısıyla da ilintili değil zira bu amacında ve görevlerinde başarısız olsa da izlerken sunduğu karakterin havasına bizi de dahil edebilecek bir kötü figürüydü.

Yıkım ve savaş emirleri varsa tüm bunlar galaktik amaçları gerçekleştirebilmek uğruna onun ağzından savruluyordu, kendini haklı zannetse bile onun haksız olduğunu bilerek bu mücadelesini izlemek hepimize heyecan veriyordu.

Hux'ın öfkesinin, yok etme arzusunun temelinde yatanları asla öğrenemedik. Çünkü yoktular.

Neden hiçbir soruna çözüm seçeneğini düşünmeden nefretle yaklaştığını öğrenemesek de bu yetkilere sahip kişinin böyle pervasız davranmasını da anlayamadık. Belki de bu tutarsızlık sebebiyle sık sık aptal durumuna düştü, yanlış kararlarıyla akıllarda kaldı.

Hux sadece kötü olması gerektiği için kötüydü, tıpkı yeni Yıldız Savaşları serisinin eski serilere nazaran beklentileri karşılayamaması gibi, o da heyecan uyandıramadı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aerialz

galactica'nın yanında bu filmin adı okunmaz. gerçek kötü insandır ve galactica insanı anlatır. star wars bi bok anlat(a)maz ama iyi para kazandırır yapımcılarına orası ayrı.

iron-fist

Gerçek kötüler... Evet mantıklı bir cevap olabilir belki ama işin özü felsefede. Bir kere jedi ya da sith felsefeleri derinlere kadar iniyordu. Keza çizgi romanlarda ve bağımsız yayınlarda bunu görmeniz mümkün. Son star wars filmlerinde bu yoktu. Amaç bir hikaye anlatmak değil para kazanmaktı. Bu bir gerçek. Luke Skywalker'ı canlandıran Mark Hamill bile röportaj sırasında "Bu luke değil. Olamaz! O kaçıp gidip inzivaya çekilecek biri olmadı hiçbir zaman!" demiş insan. Onu geçelim. Obi wan ile Anakin'in son dövüş anındaki replikler bile olağanüstüdür. Son zamanlarda hızlıca yükselen bir trend var medya ve edebi alanda. O da "ERGENLERE HİTAP" teması. Yapılan her şey ergenlere hitap ediliyor. Bir kadın var. Genç yaşlarda. Hiçbir gücü yok. Hop birden bire jedi güçlerine sahip oluyor. Işın kılıcını çat diye yerde sürüklüyor. Anakin ise bu iş için yıllarını vermişti dikkat çekerim. Sonra işin içinde aşk var tabi. Daha iki gün içinde tanışan tipler birbirleri için ölüyor. Olaya bak. Her ne kadar Padme Amidala sübyancı olsa da, en azından evlilerdi ve ölmeleri ya da yaşatmaları için gerçek bir aşkları vardı. Demek istediğim son çıkan Star Wars filmleri endüstriyel filmlerdir. Yani para için yapılan filmler. Ayrıca filmde iyi/kötü teması işlenmiyor artık. Jedi / Sith felsefeleri de yok. Filmde hiçbir şey yok. Film tamamen diktatörlere karşı gelen bir grup mücadeleciyi anlatan bir şeye dönüştü. Serinin diğer filmlerinde olan çoklu anlatım tekniği yok. Birden fazla hikaye yok. Çizgi romanlarda geçen spesifik tanımlar yok. Irklar yok. Adamlar 6 filmde zibilyon kadar ırk tanıttı. Bunların hepsinin hikayesini yazdı. Son çıkan filmde kaç tane ırk tanıtıldı? Hangilerinin yaşam alanları/ekonomileri/siyasi durumları gösterildi. Ben cevap vereyim hiç! Her taktığım takının Star Warsla alakası olmadığını söyleyemem. O denli severim SW'yi. Ancak son filmler boktandı.

feyk

cok dogru analiz yapilmis. basarili aksiyon filmlerin hemen hepsinde kuvvetli, karizmadik, derinligi olan bir kotu karakter gorursunuz. kotu karakterin yenilmez altedilmez imaji filmi heyecanli kilar. gecmisin klasiklerine bakin cogunda bas karakterden once kotu karakteri hatirlarsiniz. bunun en guzel ornegi star wars dur. star wars diyince herkezin aklinda canlanan imaj darth vader dir.

ayna-efendi

kötü karakter sırf kötülük olsun diye amaçsızca bir şeyler yapıyorsa başarısız oluyor, kötüyü her yönüyle gösteren onun motivasyonlarını seyirciye katarabilen kötüyle empati kurdurabilen filmlerde bu zayıflık yok işte eski star wars serisi, ha bir de yeşilçamda da böyle bir karakter vardı tarkanın düşmanı wang yu, klasik yeşilçam tarihi filmlerindeki kötü adamlardan farklı bir amacı var o amaç doğrultusunda hareket ediyor yenilince de öldürme beni diye yalvarmıyor kaçmıyordu ölümüne savaşıyordu

rustemketum

pek de kötü değil, hiiç de kötü değil. hele sonuncusu (8) möhteşemdi bence

darthmarul

Yapmayın Allah aşkına, adam uzayda bombardıman yaptı.

rustemketum

manyetiktir ablanın saldığı bombalar. hadi neyse, mantık hatasını felan geçtim. film başladı aksiyon, bitti aksiyon, hiç durmadı. devamlı takip. ben de nasıl ijmişimm, nasıl ijjjmişimm. önce bir vuıjjj, sonra bi dışşş, ardından kabouwww neyin.. hakkaten çok beğendim yaww.

Gizli Kullanıcı

Eskiden bir felsefe vardı, iyi ve kötü arasındaki çatışma dengede devam ederdi ve bu denge güçlü karakterlerle desteklenirdi. Şimdi olay içi boş aile trajedisine dönüştü. Rant kavgası her kırıntıdan bir olay örgüsü çıkarıp para kazanma ve bir şekilde serinin şeklini değiştirerek devam ettirme düşüncesi Star Wars mantığında kanser gibi önlenemez bir yara açtı. Senaryo bölük pörçük oldu. Yeni yetkin karakterler yetiştiremediler. Çoluk çocuğa kaldı durum. Nerede kötülüğün tanımı dediğimiz Darth Vader nerede şimdikiler... O kadar sevmeme, seriyi defalarca izlememe rağmen özellikle son filmlerde artık hangisini izleyip hangisini izlemediğimi karıştırır oldum.

Görüş Bildir