Bu 10 Soruluk Test Senin Ne kadar Cimri Olduğunu Söyleyecek!

-
Abone ol

Cimri olmak ile tutumlu insan olmak arasında dağlar kadar fark var. Peki sen ne kadar cimrisin?

Testi çöz ve öğren!

1. Bunlardan hangisine para vermek içine oturuyor?

Dışarıda ki tuvaletlere para vermek.
Az yemeğe çok para ödemek.
Aldığım ürünün daha ucuza başka yerde bulmak.

2. Günlük harcadığın tutar ne kadar?

150 ve daha fazlası
50-150 TL
0-50 TL

3. Çocukluk arkadaşın senden neredeyse maaşın kadar borç para istedi. Verir misin?

Maalesef, olsa dükkan senin be dostum!
Bir miktar verebilirim.
Çocukluk arkadaşım tabii ki veririm.

4. Bir eşya alırken pazarlık yapar mısın?

Her şey için pazarlık yaparım ben sonuna kadar
Yapmaya çalışıyorum ama henüz becerebildiğim olmadı.
Hiç gerek yok bence böyle şeylere.

5. Peki, akşam evde televizyon izlerken ışığı kapatır mısın?

Televizyon ışığı neyimize yetmiyor. Tabii ki kapatırım.
Ne gerek var, beni rahatsız etmiyor.
Bazen açık unutuyorum. Ama içime oturuyor…

6. Arkadaşlarınızın dışarı çıkma teklifini para biriktirmek için reddettiğiniz oldu mu hiç?

Asla! Sosyal hayatımdan vazgeçmem.
Birkaç kere oldu.
Her zaman! Para biriktirmek en büyük önceliğimdir

7. Ay başında eline geçen paraya baktıkça ne derece mutlu hissediyorsun? Puanla bakalım.

8. Bu ay paranız kalmadı ancak arkadaşınızın doğum günü. Ne yaparsınız?

Becerilerimi kullanarak bir hediye hazırlarım.
Beğendiği bir şeyi kredi kartımla alırım.
Bana hediye gelen ama kullanmadığım bir şeyi götürürüm.

9. Hiçbir kuruluşa yardım yaptınız mı?

Hayır, oraya vereceğim parayı biriktiririm.
Bütçemden belli bir miktar ayırıyorum.
Verecek bir şeyim yok ki...

10. Peki son soru, ofisten kırtasiye malzemelerini eve götürdüğünüz hiç oldu mu?

Asla, bu hırsızlık olur.
Evde iş yaptığım için gerekenleri alırım.
Elbette, zaten kimse fark etmez. Ne diye para ödeyeyim ki?

Sen tam bir cimrisin desek yeridir!

Siz tam bir cimrisiniz! Ne yardım yapıyorsunuz, ne kendi sosyal hayatınız için harcıyorsunuz ne de çevrenizdekilerle olan paylaşımlara katılıyorsunuz. Aslında kendi hayatınızı çok fazla zora sokuyorsunuz. Hayat böyle geçmez. Tutumlu olmak ayrı cimri olmak ayrı! Bir kenarda birikmiş paranız olmalı, bu konuda sizi sonuna kadar destekliyoruz ama para biriktireceğim diye yaşamı, hayallerinizi ertelemeyin. Paranın sizi hayallerinize ulaştıran bir araç olduğunu unutmayın. Biraz kendinizi rahatlatın ve istediğiniz şeyler için para harcamınız gerektiğiniz unutmayın. Bu sizi biraz da olsa rahatlatacak ve derin bir nefes almanızı sağlayacaktır. Unutmayın sizin mutluluğunuz para değil yaşayacaklarınız. :)

Akıllıca harcama senden sorulur!

Tam bir akıllı harcamacısınız. Her şeyin dengesini biliyorsunuz ve yaşamınızı bu dengede yürütüyorsunuz. Eğlenmeyi de biliyor yeri geldiğinde biriktirmeyi de. Paranızı hem birikime hem harcamaya doğru oranlarda dağıtmanız, hem geleceğinizi garanti altında hissetmenize yardımcı oluyor hem de kendinizi yaşamdan kopmuş hissetmiyorsunuz. Finansal hedeflerinize de ulaşabilen bir yapınız var. Mutluluğun formülünü çok iyi yakalamışsınız. Evet, arkadaşım böyle davranarak aslında tam ortasını buluyorsun. Ee zaten insanlar hesaplarını kitaplarını yaparak geçiniyorlar. Kim ne derse desin sen böyle devam et.

Sen bonkörlüğün sınırını aşmışsın!

Harcamalarınızı kontrol altına alma ve hatta biraz cimri olmaya başlamanızın zamanı gelmiş olabilir. Bu şekilde yemeklere, bahşişe, seyahatlere... böylesine harcamalar yapmaya devam ederseniz, yakın bir zamanda cimri olmak zorunda bile kalabilirsiniz. Harcamayı seviyorsunuz tamam ama her şeyin bir sınırı var. Hayır demeyi öğrenmelisiniz. Bu dönemde gereksiz harcamlardan kaçınmalı kenara bir miktar para ayırmalısınız. Yarın bir gün ne olacağı belli değil, paraya değer vermiyor olabilirsiniz fakat bu demek değil ki ihtiyacınız olmayacak. Bizden sana tavsiye mutlu olacağın kadar harca fazlasını kaçma. :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ex-selena

Sen bonkörlüğün sınırını aşmışsın! Harcamalarınızı kontrol altına alma ve hatta biraz cimri olmaya başlamanızın zamanı gelmiş olabilir. Bu şekilde yemeklere, bahşişe, seyahatlere... böylesine harcamalar yapmaya devam ederseniz, yakın bir zamanda cimri olmak zorunda bile kalabilirsiniz. Harcamayı seviyorsunuz tamam ama her şeyin bir sınırı var. Hayır demeyi öğrenmelisiniz. Bu dönemde gereksiz harcamlardan kaçınmalı kenara bir miktar para ayırmalısınız. Yarın bir gün ne olacağı belli değil, paraya değer vermiyor olabilirsiniz fakat bu demek değil ki ihtiyacınız olmayacak. Bizden sana tavsiye mutlu olacağın kadar harca fazlasını kaçma. :)

cahit-gunay-yuruk

19 yıldır kendimi fakir sanıyordum meğer cimriymişim eyyy onedio insanlar ajjj ajj paramı var harcayalım onedio keske testlerin kadar sorduklarında mantıklı olsa

queen_of_the_7_kingdoms

Arkadaş ve sosyal hayat olmayıp,fakir olup boş para harcamayınca cimri olduk...

walrider

Akıllıca harcama senden sorulur!Tam bir akıllı harcamacısınız. Her şeyin dengesini biliyorsunuz ve yaşamınızı bu dengede yürütüyorsunuz. Eğlenmeyi de biliyor yeri geldiğinde biriktirmeyi de. Paranızı hem birikime hem harcamaya doğru oranlarda dağıtmanız, hem geleceğinizi garanti altında hissetmenize yardımcı oluyor hem de kendinizi yaşamdan kopmuş hissetmiyorsunuz. Finansal hedeflerinize de ulaşabilen bir yapınız var. Mutluluğun formülünü çok iyi yakalamışsınız. Evet, arkadaşım böyle davranarak aslında tam ortasını buluyorsun. Ee zaten insanlar hesaplarını kitaplarını yaparak geçiniyorlar. Kim ne derse desin sen böyle devam et.

meltem-nuhioglu

Akıllıca harcama senden sorulur! Tam bir akıllı harcamacısınız. Her şeyin dengesini biliyorsunuz ve yaşamınızı bu dengede yürütüyorsunuz. Eğlenmeyi de biliyor yeri geldiğinde biriktirmeyi de. Paranızı hem birikime hem harcamaya doğru oranlarda dağıtmanız, hem geleceğinizi garanti altında hissetmenize yardımcı oluyor hem de kendinizi yaşamdan kopmuş hissetmiyorsunuz. Finansal hedeflerinize de ulaşabilen bir yapınız var. Mutluluğun formülünü çok iyi yakalamışsınız. Evet, arkadaşım böyle davranarak aslında tam ortasını buluyorsun. Ee zaten insanlar hesaplarını kitaplarını yaparak geçiniyorlar. Kim ne derse desin sen böyle devam et.

Görüş Bildir