Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bizi Uzaktan Sevmek Aşkların En Güzeli: Avrupa Birliği'ne Üye İlk Türk Köyü Faymonville

 > 
334PAYLAŞIM

Faymonville, Belçika’nın Valon bölgesinin Liege şehri yakınlarındaki Arden Dağları’nın eteklerinde bulunan yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı bir köy.

Rastgele bir sokağında çekilmiş fotoğrafa bakıldığında bizim için Avrupa'nın sıradan bir köyünden çok da farklı gözükmüyor.

Fakat bu köyü bizim için özel kılan bir hikayesi var. Geçmişten günümüze hiçbir Türk yaşamamasına rağmen Faymonville, Belçika'da bir Türk köyü olarak biliniyor.

Faymonville Belediye Binası

Köyün yaşlıları tarihte yaşanmış bazı olaylardan sonra çevre köylerin dışlayıp aşağılama amacıyla kendilerine Türkler adını taktığını, atalarının ise bundan gocunmayıp aksine gururla benimsediklerini anlatıyor.

Adlandırmaya neden olan olay bölgede anlatılan üç farklı efsaneye dayandırılıyor. Köyün yaşlıları, yüzyıllardır nesilden nesile aktarılan bu efsaneleri şöyle sıralıyorlar:

Belediye Binası Girişi

1) Faymonville köylülerinin, 716 yılında Ambleve Savaşı’nda Hıristiyanlara karşı Müslümanların yanında yer almaları.

2) Müslümanlara karşı yapılan savaşlar için toplanan vergileri ödemeyi ve Haçlı Seferlerine asker göndermeyi kabul etmemeleri.

3) Faymonville Kilisesi’nin papazının, kilisenin çanı konulmadan önce kilisenin kulesine çıkıp ve ezanı taklit ederek halkı ibadete davet etmesi.

Her ne sebeple olursa olsun bu durum onlarda bir rahatsızlık oluşturmamakta aksine bugün Türk olarak adlandırılmaktan oldukça gurur duymaktalar.

Köyün futbol takımının binasını ziyaret eden Türkler

Duydukları bu gururu her yıl düzenledikleri festival sırasında taşıdıkları Türk bayrakları ve kendi diktikleri geleneksel Türk kıyafetleriyle,

Belçika 3. liginde mücadele eden futbol takımlarına verdikleri isim ve kulüp binalarıyla, belediye binalarına işledikleri ay yıldızla,

RFC Turkania (Genç Türkler Birliği)

Köy meydanında asılı duran Türk bayrağı ve yangın nedeniyle şu anda işletilemeyen köyün tek oteline verdikleri isimle,

Le Vieux Sultan Hotel (Eski Sultan Oteli)

ve hatta yöresel likör markalarının adıyla oldukça net gösteriyorlar.

Turkenblut (Türk Kanı) 

Sıradaki parça bizden, uzaktaki bu güzel insanlara gelsin 😂

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Ispanya`nin, La Coruna halkinada Turkler denilmektedir. Osmanliya yardim ettigi bilinen bu topluluk ozellikle o donemki halktan; Katalanlar, Basklar, Ispanyollardan ve Portekizliklerde buyuk tepki almistir. Gunumuzde halen devam eden La Coruna halkinin Turklere ilgisi ve gurur duymasi isi farkli boyutlara tasimistir. Bkz: La Coruna Deportivo takiminin maclarda Turk bayraklari acmasi

nilayybastak

Aman Türkler dokunmasın oraya baride güzel bir yer olarak kalsın

starlight

türk pasaportu taşıyan döküntülerden korusunlar, türk'ten zarar gelmez.

tecos

Sanayi devriminden sonra karneval gelenegi yer yer derneklesmeyle kurumlasmistir. Derneklesme kiyafetleri uniformalastirmistir. Her dernek kendine bir konu ve uniforma ararken geenellikle egzotik temalar secilmistir. Çogu kez gavur gibi (Türk) giyinmek karsimiza cikar. Rakip sehir/bölge insanini karikaturize etmek, Arap veya Afrikali gibi giyinmekde sevilen temalar. Post modern zamanlarda ise mahcup sekilde bunu pozitive cevirmege ugrasiyorlar. Ilginc olan türklerin yaklasimi.

corpse-bride

vay be bize hayran olan topluluklarda varmış (göçle gelen türk kavimleriyle ilişkileri mi vardı acaba gelensel içkiye bile turk diye başlayan ad koyduklarına göre ) biz bile yeri gelince acımasız davranıyoruz kendimize utandım lan

napiyim

adamların köy dedikleri yer bizim şehirden güzel ya :D

Görüş Bildir