Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biz de Bilimin Yalancısıyız: Kızıl Saçlı İnsanlar Genetik Süper Güçlere Sahip!

452PAYLAŞIM

“Saçı sakalı farklı renkte diye öyle iş mi olur yahu?” diye yükselmeyin hemen. Kızıl saçlı insanların neden özel kişilikler olduğuna dair ikna edici satırlarımız olacak bugün.

Biliyorsunuz, bir Ed Sheeran, bir Rose Leslie, bir Gökhan Özoğuz kolay yetişmiyor. Zaten kızıllar da dünya nüfusunun ancak %2’sini oluşturuyor.

Cevap da burada saklı aslında biraz. Bir İrlanda köyünde yaşamıyorsanız ya da siz de onlardan biri değilseniz, kızıl saçlıları yadırgamaya, onları farklı varlıklar olarak görmeye devam ediyorsunuz.

Ayrımcılık anlamında değil. Bu son derece doğal.

Beyinlerimiz buna alışkın değil. Alışkın olmayan bir manzaranın büyülemesi gibi diyelim.

Fakat, kızılların diğer insanlara farklı gelmesinin yalnızca basit dış görünüş meselesi olduğunu söylemek güç.

2003 yılında McGill University’de yapılan bir araştırmaya göre, kızıllar kendilerini kızıl yapan MC1R geni sayesinde yüksek acı eşiğine sahip olabiliyorlar. 

Araştırmanın bulguları neticesinde, kızıl saçlı kadınların kızıl olmayanlara oranla %25 oranında daha fazla acıyı tolere edebildiği ortaya çıkmış. 

Bu mutasyondan ötürü kızılların kızıl olmayanlara oranla daha az D vitaminine ihtiyaç duyuyorlar.

Hatta kısa zamanda daha fazla D vitamini üretebiliyorlar. D vitamini eksikliğinin diyabet, artrit, raşitizm gibi rahatsızlıklara neden olduğunu düşünürsek, bu da kızılları kağıt üzerinde bir çeşit üst insan yapıyor!

Yetmedi. The University of Louisville'de yapılan bir başka araştırma da, kızılların anesteziye karşı daha dirençli olduğunu ortaya koydu.

Prens Harry. Adam hem Prens, hem de kızıl.

Araştırmaya göre normal insanlara oranla kızıllar lokal anestezi için %20 oranda daha fazla Novocaine'e ihtiyaç duymuş.

Toplumsal konumlarına ne demeli?

Nadir olduklarından oldukça kıymetli olduklarını söylemek yanlış olmaz kızılların. Ayrıca erkek ya da kadın olsun, çoğunlukla kışkırtıcı ve çekici olabilmeyi başarıyorlar diyelim. İtirazı olan?

Gelin, kızıl övüyoruz!

Biz sıradan ölümlüler öylece yaşamaya devam ederken, bir yerlerde kızıllar, kızıllık yapmaya devam ediyor, edecek!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sadst-doll

Vincent Van Gogh

fchinaski

Vücut olumlama paylaşımı diye diye korkuyorum bi gün küçük penisliler zekidir diyeceksiniz diye. Zekiyim ama penisim küçük değil. Duy sesimi Onedio! Yapma bunu bana!

shpgnc

Biz de kara kuru bir şeyiz. Evrim utansın.

Görüş Bildir