Bitcoin'i Geride Bırakan Kriptopara Ripple'ın Bu Yükselişinin Sırrı ne?

-

"Bitcoin, Litecoin, Ethereum, siz şöyle bir kenara çekilin!" diyerek kriptoparalar masasına yumruğunu vuran Ripple değerinin artışına paralel olarak piyasadaki payıyla da ilgiyi üstüne çekti. Yatırım yapmadan önce ya da kriptoparalardan bir yol olmaz diyerek görmezden gelmeden önce "Ripple nedir?" sorusunu yanıtlayalım.

Kriptoparalar dünyasında yeniyseniz, bu evrenin kapılarını araladığımız bu içerikte Bitcoin ve onun geçtiğimiz haftalardaki azılı rakibini tanıyarak işe başlayabilirsiniz.

Herkes Bitcoin Konuşurken Derinlerden Gelip Sizi Zengin Edebilecek Litecoin’i Yakından Tanıyalım! - onedio.com
Herkes Bitcoin Konuşurken Derinlerden Gelip Sizi Zengin Edebilecek Litecoin’i Yakından Tanıyalım! - onedio.com

Ripple'ın Bitcoin'den temel farkı madenciliğinin yapılamaması yani bağımsız olarak üretilememesi.

Şirket tarafından sunulan 100 milyar Ripple mevcut ve bunun yarısına yakını aktif olarak kullanılıyor. Ripple da Bitcoin ve diğer kriptoparalar gibi hiçbir merkezi kuruluşa bağlı değil.

2012'de hem bir ödeme ağı hem de kriptopara olarak ortaya çıktı Ripple, gün geçtikçe şirketlerin güvenini kazandı.

Örneğin altyapısını İtalyan banka ve finans servisi UniCredit kullanıyor. Sadece kişilerle sınırlı bir ağı yok. Hatta ödeme protokolünün arkasında birçok şirketin yanısıra MIT de var.

Geçmişi daha da eskilere dayanıyor esasen.

Ripple 2004'te sadece Kanada, Vancouver'da yerelleştirilmiş bir sistemle herkesin kendi parasını üretebilmesini amaçlayarak kurulan Ripplepay'in selefi. 2011'de ölçek biraz daha büyük ve belirgin hale geldiğinde kriptopara alanına kayan ekip Ripple adıyla adını yeniden duyurdu.

Bu güvenilirliğin temeli Ripple'ın yukarıda bahsettiğimiz gibi bir merkeze sahip, somut bir muhattaba sahip sistemi.

Bu koşulların da desteğiyle 700 milyar dolarlık global kriptopara pazarının 255 milyar doları Bitcoin'in hakimiyetindeyken 100 milyar doları Ripple'ın ellerinde. Eskiden onun yerinde, ikinci sırada olan Ethereum ise şimdilerde 85 milyar dolar seviyelerinde. Günler içerisinde neler değişiyor!

Ham sayılar yetmez diyorsanız Ripple'ın USD karşısındaki son 1 aydaki yükseliş grafiği şöyle:

Aralık 2017'den Ocak 2018'e, nereden nereye...

Son olarak bir de somut örnek verelim, Ripple'ın CEO'su Brad Garlinghouse şirkette 6.3% hisseye sahip. Bu yükselişten sonra ne mi oldu?

Şirketin yönetici kanadının olduğu gibi onun da piyasadaki sayıya ekstra olarak sahip olduğu Ripple'lar son yükselişin arından onu bir anda 9.5 milyar dolar sahibi yaptı.

Ripple'ın yükselişinin ardındaki dinamiklerin müphemliği kafalarda oluşan soru işaretlerini bir boy büyütüyor.

Zira piyasada onun yükselişine sebep olacak somut bir değişim olmadığı söyleniyor, yani yükselişin sebebi kesin olarak bilinmiyor. Tahminler hedge fonların, yani hareketliliği yüksek ve kâr ekseninde bu hareketini gerçekleştiren fonlardaki değişimi zerinde yoğunlaşıyor.

Asıl soruya gelelim, Ripple'ın mevcut değeri nedir?

Aslında Ripple'ın birimi olan 1 XRP şu an 10 küsur lira. Sadece 3 Ocak'ta 25% değerlendiğini varsayarsak iyi bir araştırmayla tanışmak, en azından 'selamlaşmak' isteyebiliriz. Her zaman olduğu gibi, kriptoparaların geleceğinin parlaklığı onların yapısal belirsizliğinden geçiyor, rüzgarına kapılmadan önce gidişatı izlemek şart.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysun-bayhan

Ripple bankalararası para transferinin swift işlemlerine göre çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan bir ödeme sistemi olarak hayata geçmiştir. Şuradan amacı hakkında detaylara ulaşılabilir: Elbette fiyatlarında görülen yükselişle ilgi çekmiştir; ama asıl amacı para transferlerini kolaylaştırmaktır.

mistral

Adı biraz tırstırda da GVT den ne ekmek yedik

deneri

Yakında IOTA

tarkanaltaroglu

Şom ağzını ziktigim derler.. Bir günde %25 düştü bu yazının üzerine.. Gidin ötede oynayin.. 😬😠

ilker-ilerler

Sakin ol bear market var şu an sanal whale arkadaşlar para çekti. Şimdi bak 2,5 de sabit kaldı market cap 740 M lere doğru gidiyor panik yapıp sattıysanız ripple ı hemen geri alın 3-3,4 arası sabitlenecek bence 1 hafta içinde. Haziran ayına doğru da eğer amazon anlaşmasını yaparsa daha da yukarı çıkar. Aslında total cap bakımından daha da başka tahminler var forumlarda ama abartıp sizleri heyecanlandırmak istemiyorum. Mesela total domination olarak BTC yi aşacak ve hatta daha büyük tahminlerde görebilirsiniz ağzınızı sulandıracak. Bekleyip göreceğiz. Hold durumunda kalın derim.

emrah-tosun

Editör paylaşmamış ama AKBANK da Ripple ile ilgili çalışmalar yapıyor. Bu göz ardı edilemez.

Görüş Bildir