Bisküvi Denince Akla Hemen Onun Adı Gelir: Eti'nin Kurucusu Firuz Kanatlı'yı Kaybettik

1.1bPAYLAŞIM

ETİ Şirketleri kurucusu ve onursal başkanı Firuz Kanatlı tedavi altında tutulduğu Eskişehir Acıbadem Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Bir süredir tedavi gören Kanatlı'nın ölümü iş dünyasında ve özellikle Eskişehir'de büyük üzüntüyle karşılandı.

1932 yılında Eskişehir'de doğan Firuz Kanatlı, ilkokul üçüncü sınıfa kadar Eskişehir'de okuduktan sonra Galatasaray Lisesi'ne geçti.

İsviçre Cenevre Üniversitesinde işletme eğitimi aldıktan sonra babasına ait olan Gümülcineli Un Fabrikası'nda çalışmaya başladı. Askerde kantin görevlisi olunca, aklına bisküvi yapma fikri geldi ve 1962 yılında Eti markasını oluşturdu.

Bir yıl sonra yirmi iki çalışanıyla üretime geçen Eti, Türkiye'de ilklere imza attı.

Firuz Kanatlı'nın projesini çizdiği fabrikada Türkiye'nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki Üzümlü, Meyveli ve Kakaolu Dilim Kek, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni yapıldı.

Yardım severliğiyle tanınan Firuz Kanatlı, 1970 yılında Eskişehir’de babasının adını taşıyan Hacı Ahmet Kanatlı Anadolu Lisesi'ni açtı ve gençlere eğitim fırsatı sağladı.

Kanatlı, bununla sınırlı kalmadı. Aradan geçen yıllar içerisinde Eti Sosyal Bilimler Lisesi ve Eti Arkeoloji Müzesi'ni ülkemize kazandırarak TBMM Üstün Hizmet Ödülü aldı.

Ezeli rekabetten, ebedi dostluğa...

En büyük rakibi Ülker'in kurucusu Sabri Ülker'e 26 yaşındayken un satmak üzere gittiğinde büyük bir tartışma yaşadılar. Bu kavgadan ve ardından gelen rekabetten müthiş bir dostluk doğdu. Firuz Kanatlı, en acı günlerinden birini Sabri Ülker vefat ettiğinde yaşadı ve gazetelere bu ilanı verdi.

Bisküvi denince akla, hemen onun adı geldi...

1972 yılında, Eti bisküvileri için besteci ve söz yazarı Oktay Tem tarafından yapılan "Bir Bilmecem Var Çocuklar" reklam müziği efsaneler arasına girdi.

Tüm o güzel çocukluk anıları için teşekkürler Firuz Kanatlı...

Kremalı bisküviyle bisküvileri ayırıp önce kremasını sıyırma keyfi için...

Dünyanın en basit ama en lezzetli mozaik pastasının ana maddesi Petibör bisküvi için...

Susamlı Çubuk'un sonunda kalan susamları kafaya dikme güzelliği için...

Pizza Kraker'le açlığımızı bastırdığın için...

45 yaşındaki insanlara gizli gizli süte bandırıp Eti Cicibebe yedirdiğin için...

Ve bir efsane olan Alaska Frigo'ya yeniden hayat verdiğin için teşekkürler...

Firuz Kanatlı'nın ölümü her kesimden büyük üzüntüyle karşılandı. Başta Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen olmak üzere, pek çok isim Twitter'dan taziye mesajları yayınladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
faffa

Allah rahmet eylesin, tatlı çocukluk anıları bıraktın, bir çok anne babaya iş kapısı oldun...

mst

Şu anda eti çubuk kraker yiyiyordum.Allah rahmet eylesin

asena_elif_94

Çok bulup yiyemezdim. Köy Çocuguydum. Elimize ulaşmazdı böyle güzel şeyler. Sonra biraz büyüdük tanıştık. Çocukluğumun sonlarından şu an ki halime beni en güzel sen besledin Eti. (Ülker'in hakkını yemiiyorum. Onun yeride bambaşka)

delirium

Belki 90'ların çocuğu değildim ama okulun kantininden bu markadan çok yemişliğim vardır. Çocukluğumdaki çay partilerimin en önemli detaylarıydı bisküvileri. Huzur içinde yatsın.

buseenurrr

ülker etiye bin basar :d allah rahmet eylesin

Görüş Bildir