Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birinin Yalan Söylediğini Anlamak İçin İhtiyacınız Olan Tek şey: Haptik Göz Tekniği

-

"Yılandan korkmam, yalandan korktuğum kadar.” Peki karşınıza geçip, gözlerinizin içine baka baka yalan söyleyen insanları karşı nasıl galip geleceğiz?

CIA ajanı değilseniz ve bir yalan makineniz yoksa, sizi gerçeğe yakınlaştıracak mucize bir yöntem olmadığını bilin.

Ama yine de yalanı gerçekten ayırt etmenizi sağlamanıza yardımcı olacak etkili bir yöntem mevcut.

Bu özel yöntem üzerinde uzmanlaşılmaya ya da çeşitli aygıtlara ihtiyaç duymuyor.

Olduğunuz yerden, istediğiniz kişiye karşı uygulayabilirsiniz ve sizden başka kimse ne olup bittiğini fark etmez.

Öncelikle iki faktör var. Hatalı pozitif göstergeler ve hatalı negatif göstergeler.

Yani yalan söyleyen birine inanabileceğiniz gibi, gerçeği söyleyen birine inanmama ihtimaliniz de var. İki durumda da aldanmış oluyorsunuz ve bu da tabii ki, hayatınıza yansıyor.

Teknik şöyle işliyor. Diyelim ki yalanla karşı karşıya olabileceğinizi düşündüğünüz bir durum içerisindesiniz. Burada gerçeğe erişmek için yolunuzu sorular soracak bulacaksınız.

Önce masumane ve cevabını aşağı yukarı bildiğiniz sorular soracaksınız.

Bu kiminle, ne şekilde muhatap olduğunuza göre oldukça değişse de, “Nerelisin, nerede doğdun, ne okudun?” gibi sorular iş yapar.

Her sorunun cevabında, muhatabınızın göz hareketlerine dikkat etmelisiniz. Göz hareketleri beynin bilgiye erişimiyle doğrudan bağlantılıdır.

Masum ve basit sorulardaki göz hareketlerini hafızanıza kazıdınız. Biri apaçık doğruyu söylerken gözlerinin ne şekilde hareket etttiğini fark etmiş durumdasınız. 

Şimdi bu kez de yalan söyleyebileceğinden şüphelendiğiniz can alıcı sorulara geçiyorsunuz. Ne soracağınızı bilemeyiz.

Fakat eğer gözler, az öncekinden farklı şekilde hareket etmeye başlıyorsa muhatabınız muhtemelen anılarına erişip bilgi çekmiyor, o an bir şeyler uyduruyor. Bu da ortada bir yalan olduğunu düşünmek için son derece müsait bir ortam yaratıyor.

Göz hareketlerine söz geçirmek hakikaten zor denebilir.

Diğer mimiklerin taklidi bir dereceye kadar mümkünken gözlerin anlık hareketleri çok daha karmaşık işleyebiliyor.

Yalansız, dürüst ve huzurlu günler efendim!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
so-far-so-good

"yalan söyleyen birine inanabileceğiniz gibi, gerçeği söyleyen birine inanmama ihtimaliniz de var" NE İHTİMALİ BE, BİZDE İŞLER BÖYLE YÜRÜYOR ZATEN

azssa9896

Arkadaşlar yalan her dinde günahtır. Hemde en büyüklerinden değil mi? Bunların bir sebebi var boş yere en büyüklerinden birisi değildir. Böyle bir formülün bulunması imkansızdır. Bulunsa ne anlamı kalır ulan günahın o zaman? Derin düşünün anlayacaksınız. Dindar değilim ateistler artistlik yapmasın yakarım canını. Sadece örnek verdim. Eski insanlar çok akıllıydı olm. Şuan yaşayan tüm insanlarda aklını kullanma tembelliği var. Onlarda yoktu. Çünkü sürekli bir çözüm arayışındaydılar. İcat vs vs. Bu adamlar bu yüzden ufuklarını arşa çıkardılar. Bizim aklımız hamdan öte değil maalesef. Spor gibi bir şeydir bu. Her şeyin bir sebebi var. Yalana günah denmesinin sebebi de budur.

ersan-guney

I ıhh maalesef imkansıza yakın bir yöntem bu. Görüntüleri kaydedip yeniden izlersen belki :) ama yüz yüze imkansız. Zaten beden diliyle yalan yakalamak gerçekten zor ve komplike bir iş. Daha doğrusu bakış açısı yanlış; örnek; FBI ajanı bi evin kapısını çalar, yaşlı kadın açar - oğlunuz burada mı ? Kadın boynundaki çukura dokunarak hayır der. Kadının stress altında olduğu ve muhtemelen yalan söylediği fark edilir ve ikinci soru oğlunuz şu an yatak odasında mı ? kadın rahat bir şekilde hayır der, salonda mı ? Kadın yeniden boynuna dokunur ve doğru söyletilmiş, yalan ortaya çıkartılmış olur. Yoksa gözüne baktım yalan söylüoo falan işin %5lik kısmı belki.

Gizli Kullanıcı

Yakalarım, kaçamaz.

ft_laxus

Peki doğruyu söyleyip yalan söylemiş gibi davranıyorsa ne olacak? ilerleyen zamanlarda doğruyu söylediğini öğrendiğinde mahçup olacaksın karşındaki ise hertürlü üste çıkacak ve daha sonra söyleyeceği yalanlara doğru gözüyle bakacaksın resmen planın ters tepecek insandan insana değişir tabi ama göze falan güvenmeyin :D

Görüş Bildir