Birinci Yedi Yıldır Değişmedi: Dünyanın En Yaşanılası Şehirleri Açıklandı

 > 
242PAYLAŞIM

İngiliz Economist dergisinin hazırladığı 2017 Küresel Yaşanılabilirlik Raporu'nda son 6 yıldır ilk sırada yer alan Avustralya'nın Melbourne şehri bu yılda birinciliği kimseye kaptırmadı. Melbourne'ü Avusturya'nın başkenti Viyana'nın takip ettiği listenin son sırasında yıllardır iç savaşla büyük yıkım yaşayan Suriye'nin başkenti Şam yer aldı.

Dünyanın yaşam koşulları en iyi ve en kötü şehirleri şu şekilde sıralandı 👇

Avrupa son on yılda ilk kez ilerledi

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Küresel Yaşanılabilirlik Raporu, dünyadaki 142 şehrin istikrar, sağlık bakımı, kültürel çevre, eğitim ve altyapısı değerlendirilerek hazırlanıyor.

Rapordaki en yaşanılası ilk beş şehir, son yıllarda aynı kaldı. Ancak üst üste terör saldırıları nedeniyle özellikle Avrupa'nın bazı şehirleri sıralamada yer değiştirdi.

Avrupa'da yaşam kalitesi, bu gelişmeler karşısında son on yılda ilk kez 2017'de ilerleme kaydetti.

En çok ilerleyen Tahran, en çok gerileyen Kiev ve Şam

Son beş yılda yaşam kalitesi en çok artan şehirler sırayla İran'ın başkenti Tahran, Dubai, Fildişi Sahili'nin Abidican şehri, Zimbabve'nin başkenti Harare, Sri Lanka'nın başkenti Colombo oldu.

Sıralamada en büyük düşüş yaşayan şehirler ise, Ukrayna'nın başkenti Kiev, Suriye'nin başkenti Şam, Libya'nın başkenti Tripoli, ABD'nin Detroit şehri ve Rusya'nın başkenti Moskova

Türkiye ise, Suriye ve Irak ve Libya'yla beraber "sivil itaatsizlikler ve silahlı çatışmaların" yaşam kalitesini en çok etkilediği ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye'nin yanında Avustralya, Bangladeş, Belçika, Fransa, Pakistan, İsveç, İngiltere ve ABD, terör saldırılarının önemli oranda sıklaştığı coğrafyalar arasında.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir