Biri İngiltere'de Diğeri Yozgat'ta: İki Bin Yıllık Roma Hamamını Kurtarma Çalışmaları Durduruldu...

 > 
49PAYLAŞIM

2 bin yıllık Roma hamamı için başlatılan kurtarma ve kamulaştırma çalışmaları durduruldu... Yozgat'tın Sarıkaya ilçesinde bulunan ve şu ana kadar sadece iki tanesi gün yüzüne çıkarılan kral hamamının çevresi tel örgüyle sarılarak kapısına kilit vuruldu.

2017 yılında başlatılan kazı çalışmaları neticesinde 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan tarihi Roma hamamı, 2020 yılı Temmuz ayında açıklanan daimi listede yer alamamıştı.

Biri İngiltere'de diğeri Yozgat'ta...

Dünyada sadece biri İngiltere’de, diğeri ise Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan tarihi Basilica Therma Roma Hamamı çevresinde bulunan kalıntıların gün yüzüne çıkartılması için başlatılan kazı çalışmaları ödenek yetersizliği nedeniyle durdu.

Koruma amacıyla tel örgülerle çevrilen tarihi yapının kapısına da kilit vuruldu.

Çevre illerden tarihi yapıyı yakından görmeye gelen vatandaşlar ise içeriye giremediği için tel örgülerin arkasından bakmakla yetinerek hatıra fotoğrafı çekindiler.

Basilica Therma Roma Hamamı'nda çalışmaların bir an önce başlatılmasını isteyen vatandaşlar, tarihi yapının turizme açılmasını istiyor.

Tez konusu için Kırşehir’den gelen üniversite öğrencisi Rabia Güler, “Ahi Evran Üniversitesinde coğrafya bölümünde okuyorum. Tez konum Roma hamamı olduğu için buraya tarihi yapıyı incelemeye geldim. Buraya girmek şu an yasak olduğu için dışarıdan görme imkanım oldu. Buranın daha iyi tanıtılması ve ülkemizin doğal güzelliklerinin daha ön plana çıkması için bu araştırmaları yapıp insanlara duyurmalıyız. Roma hamamı gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer, turizme kazandırılması gerekiyor” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir