Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Yıldır Hiçbir Şey Satın Almayan Selma Hekim'in Etkileyici Hikayesi

 > 
41bPAYLAŞIM

Tüketime dayalı düzene karşı bir yıl önce hiçbir şey satın almamaya karar veren Selma Hekim, bir yıldır bu kararını kararlılıkla uyguluyor. ALMADIM diyerek kendi blog sayfasında deneyimlerini paylaşıyor.

"İnsanı mutlu eden şey mal değil, deneyim biriktirmek; iç huzuruyla yaşamın tadına vararak yaşamak” diyor Selma Hekim.

Gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlarının dışında son bir yıldır satın aldığı ürün sayısı beş. Cilt uzmanının aldırdığı bir cilt ürünü, sıcakla mücadele etmek için aldığı bir beyaz şal, bir kalıp sabun, telefon şarjı ve bir tane bileklik.

“Almama kararım aslında bir sürecin sonucu. Etrafımdaki binaların, AVM’lerin, reklamların, ürünlerin, eşyaların, trendlerin yarattığı korkunç fazlalıklar dünyası ve tüketerek bu dünyanın tuğlalarını bizim oluşturduğumuzun farkına varmam en önemli neden."

"Ben aldıkça 3. köprü, HES'ler, alışveriş merkezleri yapılıyordu ve almaya devam ettikçe bunların yapılmasına itiraz etmem samimiyetsizleşiyordu. Ayrıca satın almak ihtiyaçtan çok bir tür kısa süreli psikolojik tatmin yaratıyordu ve sonrasında daha mutsuz hissediyordum."

"Sufizm, yoga gibi öğretilerle ilgilenmem ve onlardaki bir lokma bir hırka felsefesi de etkin oldu almamamda. Bir yıl hiç bir şey almamak ise ani bir karardı ve kararımdan dönmemek için hemen bunu çevreme açıkladım.”

Satın alınan hiçbir şeyin insanın içindeki boşluğu doldurmayacağını vurgulayan Hekim, şöyle devam ediyor: “O boşluk ne kadar büyükse o kadar çok almak istiyorsunuz ama satın aldığınızda o sizi sadece birkaç saat mutlu ediyor tekrar boşlukla baş başa kalıyorsunuz."

"Ayrıca şunu da gözlerinden kaçırıyorlar, bu dünyanın kaynakları sonsuz değil ve bizim tüketimimizin bedelini gelecek nesiller ödeyecek.”

Reklamlara da sözü var Hekim'in: "Reklamlar bir şeyi ihtiyaç gibi gösteren, onu alırsanız daha güzel daha mutlu olacağınızı vadeden yalanlarla dolu görsel kirlilik. Bunlar bana ne kadar yapay bir hayatın içinde olduğumuzu gösteriyor sadece.”

Azim ve sabırla Selma Hekim bu zor işi başardı. Peki siz başarabilir miydiniz?

Peki sen gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlar dışında 1 yıl boyunca alışveriş yapmadan yaşayabilir misin?

Mümkün değil.
İnterneti de temel ihtiyaç sayarsak olabilir.
Köye falan yerleşmem lazım.
Yaşarım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
7ncihis

Bence kadını yanlış anlamışsınız. Geliri düşük temel bakımdan başka bir şey alamayan insanların olduğunu biliyoruz. Ama pek çoğumuz sayısızca kıyafet alıp, ihtiyacımız varmış gibi birçok gereksiz şey alıyoruz. Sonra da düşük gelirliler için üzüldüğümüzde, açılan AVM, mağaza ve otellere, reklamlara kızdığımızda samimiyetsiz oluyoruz. Kadın buradan yola çıkarak iyi bir iş yapmış bence. Ben de buraya yaa o kadar açlık sınırında insan var yazabilirdim ama onları düşünmeden de tüketimin dibine vursaydım samimiyetsiz olurdum, bu yüzden dönüp önce kendinize bakın; kadın da bunu yapmış...

gurkan-turker

Verdiği poza bak hele la millet ekmek bulamıyo kemirmeye

ender-ender

Türkiye'deki bazı orta ve tüm düşük gelirli ''anne'' lerin hayat hikayesine marjinal ve anti-kapitalist bir bakış açısından yaklaşarak anlatmak istemiş yazar. Ne var ki ülkemizdeki durum naturellikten çok uzak. Alışveriş mantık ve ihtiyaç döngüsünde, fonksiyonel yapıldığında alıcıya da tüketiciye de zararı olmayan bir aksiyon. Tabi toplumun çoğu psikolojik rahatsızlıklarının farkında olmadan alışverişi farklı dozlarda, ilaç olarak kullandığı için durumu bu şekilde algılayan vizyonlarda mevcut :)

klemenjero

asgari ücretle yaşayan herkes bu şekilde zaten. bunda abartılacak şaşılacak bir durum yok.

cristiano

Kadın mağarada ilkel hayat yaşamıyor; yeni ürün almıyor anladığım kadarıyla. İlla lazımsa, ikinci el alıyor.

Görüş Bildir