Görüş Bildir
Haberler
Bir Yılda 14 Milyon Kilowatt: Edirne'de Artık Çöpten Elektrik Üretilecek

etiket Bir Yılda 14 Milyon Kilowatt: Edirne'de Artık Çöpten Elektrik Üretilecek

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yılın kasım ayında hizmete alınan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri'nde, bugünden itibaren elektrik üretilmeye başlandı. Tesislerin açılışında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 'Bu tesiste 1 yılda toplam 14 milyon 16 bin kilowatt saat elektrik üretilmiş olacak. Bu rakam, önümüzdeki yıl 28 milyon kilowatta çıkacak' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'nın aktardığı habere göre, Edirne Belediyesi'nin 60 yıllık vahşi atık depolama sistemine son verilip yerine geçtiğimiz kasım ayında faaliyete geçirdiği Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri'nde bugün elektrik üretimine başlandı.

Yılda, 14 milyon 16 bin kilowatt saat elektrik üretilecek.

16 ayda tamamlanan ve bugün elektrik üretime başlayan tesislerdeki törende konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tesislerde saatte bin 600, ayda ise 1 milyon 152 bin kilowatt enerji üretileceği bilgisini vererek şöyle konuştu:

'Türkiye'de meskenlerin aylık tüketimi 100 kilowattır. Her saatte 16 bin evin 1 aylık ihtiyacını karşılamış olacağız. Bu tesiste 1 yılda toplama 14 milyon 16 bin kilowatt saat elektrik üretmiş olacak. Bu rakam önümüzdeki yıl 28 milyon kilowatta çıkacak. Bu mutluluk ve heyecan tüm Edirne'nin herkese hayırlı olsun. Bunun devletimizin yenilebilir enerji teşvik kapsamında parasal boyutu var. Bugünkü rakamlarla yılda 1 milyon 864 bin dolarlık burada elektrik üretilmiş olacak.'

'Kendi gezegenimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmenin bir örneğidir'

'Kendi gezegenimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmenin bir örneğidir'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Törene katılan Edirne Valisi Canalp da çevre problemleri olduğu zaman herkesin gezegene karşı sorumlulukları olduğunu belirterek, 'Bugün burada açılan tesis de aslında kendi gezegenimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmenin bir örneğidir dedi ve şöyle devam etti:

'Katı atık dediğiniz zaman ortaya çıkan etkenlerden en önemlisi metan gazıdır. Bugün dünyada en çok konuşulan sorunlardan bir tanesi çevre sorunlarıdır. Amerika'daki, Avrupa'daki üniversitelerin ele aldığı konulara bakın; her zaman için en zirvedeki konulardan bir tanesidir çevre. Metan gazı da bu çevresel sorunlarda en tehlikeli etkendir. Bugün burada açılan tesis, sadece katı atıkların bertarafına yönelik değil, aynı zamanda ortaya çıkan bu metan gazını enerji üretimine dönüştürmek suretiyle onun da bertarafıdır. Dolayısıyla gezegenimiz için külfet olan bir hususunu net bir kazanca dönüştürüyoruz. Bu nedenle burası hem dünya hem de Türkiye için de harikulade bir tesis.'

'Ergene Nehri'nde belli bir temizlik sağlanmış olacak'

'Ergene Nehri'nde belli bir temizlik sağlanmış olacak'

Ergene Nehri'ndeki kirliliğe de değinen Vali Canalp, 'Biliyorsunuz konu çevre kirliliği oldu mu, herkes Ergene'yle ilgili yorum yapar. İnşallah önümüzdeki sene kuzeyde yer alan, il ve ilçelerde yer alan bu nehre dökülmüş olan katı atıkların bertarafına yönelik çalışmalarda belli bir aşamaya gelindi. Bu sadece endüstriyel atıkların bertarafıyla ilgili değil kentsel atıkların bertarafı şeklindeki tesisleri de bünyesinde barındırıyor. Bu şekliyle derin deniz bertarafının da yapılmasıyla hem bu atıkların bertarafı yapılacak daha sonrasında da Marmara Denizi'ndeki derin atık sulara verilmesi suretiyle Ergene Nehri'nde belli bir temizlik sağlanmış olacak. İnşallah önümüzdeki yıllara Ergene Nehri'ni artık kirliliğiyle anılan bir nehir olarak değil; temiz, berrak sularıyla anılan bir nehir olarak göreceğiz' dedi.

Tesislere toplamda 65 milyon liralık bir yatırım yapılacak.

Tesislere toplamda 65 milyon liralık bir yatırım yapılacak.

Katı atık tesislerinin yatırımcısı olan Atlas Sanayi ve Ticaret Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Haberdar, açılışta, kentin vahşi depolama sorununun çözüldüğünü belirterek, 'Bu sayede Edirne'nin vahşi depolama sorununun çözümü sağlandı. Hemen ardından metan gazının atmosfere gelişigüzel salınımını önlemek için elektrik enerjisi üretim santralinin kurulum çalışmalarına hız verildi ve bugün ilk elektrik üretecek noktaya gelmiş bulunmaktayız. Toplamda tüm tesislerde 65 milyon liralık bir yatırım yapmış olacağız' diye konuştu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Konuşmaların ardından Vali Canalp, milletvekilleri ve belediye başkanları ile birlikte tesislerin açılışı için butona bastı ve katı atıktan elektrik üreten tesis faaliyete geçti.

Konuşmaların ardından Vali Canalp, milletvekilleri ve belediye başkanları ile birlikte tesislerin açılışı için butona bastı ve katı atıktan elektrik üreten tesis faaliyete geçti.
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
483
158
8
4
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

işte her ile bundan bir tane yapın hem çöpten kurtuluruz hemide ekonomiye çok büyük katkı sağlarız ...

Fatih Öztürk

ben anlamıyorum sakaryada da hes'ler var bir havalar yapıyorlar. elektriğimizi üretiyoruz diye bana hiç faydasını görmedim kaç senedir faturalar hala aynı

Ryuzaki

Bir günde ileri medeniyetlerin seviyesine ulaşamayacağımız gibi güzel şeylere bile burun kıvırıp sürekli memnuniyetsiz olarak da ileri medeniyetler seviyesin... Devamını Gör