Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Şarkıdan Öte Terapi Niteliğinde Olan 18 Ayin Tadında Şarkı

 > 
500PAYLAŞIM

Notaların, müziğin ve sesin gücüne inanan biriyseniz, bu liste sonunda ya ferahlayıp rahatlamış olacaksınız ya da nasıl bu kadar güzel müzikler yapıyorlar deyip üzüleceksiniz. Notaların, müziğin ve sesin gücüne inanan biri değilseniz de, inanmaya başlamak için doğru yerdesiniz. Biraz gözlerimizi kapatıp kendimizden geçelim...

1. Dead Can Dance - The Host Of Seraphim

Yaklaşık 7 dakika boyunca insanı bambaşka bir moda sokabilecek şarkı. Eğer yetmezse sizi şöyle alalım. Bu versiyonu da yaklaşık bir saat.

2. Sarah McLachlan - Gloomy Sunday

Pek çok kişi tarafında seslendirilen "Gloom Sunday"in belki de en huzur verici versiyonunu Sarah McLachlan seslendirmiş. Tam bir ayine hazırlık şarkısı.

3. Barış Manço - 40. Yıl

Bizden biri... Barış Manço'yu pek çok listeye, pek çok farklı işleriyle koyabilmek mümkün. 6 buçuk dakika boyunca müziği ne kadar iyi bildiğini bir kez daha kanıtlıyor bize. Akıcılığıyla, huzur vericiliğiyle ve yükselişleriyle adete kendi sözlerinizi yazmanızı sağlıyor. Yazamıyorsanız da kendi hayal gücünüzü kullanmanızı...

4. Mark Eliyahu - Coming Back

Bazı şarkılar vardır ki, sözleri olmasa bile size bir şeyler anlatır. Biraz isyan, biraz huzur, biraz terapi... İşte aynen böyle bir şarkı. İsraill sanatçı Mark Eliyahu'nun bu tarz pek çok şarkısı var ve her biri de dinlenilesi şarkılar. Fakat listemiz için en uygununun bu olacağını düşündük.

5. Mor Karbasi - Judia

İsyan demişken, bazı şarkıların sözlerini anlamasak bile bize bir derdi olduğunu hissettirir. "Şarkının derdi mi olur?" demeyin, olur. Neyden bahsettiğinin pek de önemi yoktur, siz gözlerinizi kapatıp dinlerken, kendi dertlerinizden arınırsınız.

6. Kuan - Söyletme

10 dakika boyunca arkanıza yaslanın ve terapinize başlayın.

7. Irfan - Return To Outremer

Tam bir ayin şarkısı. Ayin derken illa tütsüler, kendimizden geçmeler falan olması gerekmez. Bazen sadece çalan müziği dinleyip, sessiz düşüncelere bürünmek de bir ayindir ve tam da buna uygun bir şarkı.

8. Otherwheres - Lake Of Tears

Minimal hüznü 4 dakikaya sığdırıp arınmamızı sağlayan şarkıda, yağan yağmurun ve hafiften gelen gök gürültüsünün, piyano eşliğinde nasıl da sizi iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

9. Can Atilla - Sultanlar Aşkına

New Age tarzının ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Can Atilla'nın daha çok tasavvufi öğelerle batı müziğini sentezlediği güzel bir örnek.

10. Tom McRae - Still Lost

Şarkı söylerken uyumak üzere sanki Tom McRae. O kadar sakin, o kadar huzur verici...

11. Vas - Refuge

Etnik/Mistik müzikleriyle sevilen Vas bizlere güzel bir terapi seansı sunuyor.

12. Yavuz Çetin & Erkan Oğur - Dünya

Perdesiz gitar mucidi ve ustası Erkan Oğur ile Türkiye'nin en usta gitaristlerinden biri olan Yavuz Çetin'in karşılıklı birer ozan edası ile atıştığı harika parça.

13. Fleet Foxes - Isles

Sakinlik...

14. Sacred Spirit - Ly-o-Lay Ale-Loya

Güzel bir ayin niteliğinde şarkı daha.

15. Mercan Dede - Aşkname

Mercan Dede ve Tasavvuf müziğinin güzel örneklerinden biri

16. George Gurdjieff - Without Borders

Yirminci yüzyılın ilkyarısında etkili olmuș ruhani öǧretmen, guru ve yazar olan George Gurdjieff ile 14 dakikalık bir ruhani yolculuk.

17. Ao Longe O Mar - Madredeus

Bu şarkı için bir Ekşi Sözlük yorumunda söyle denmiş "Dünyanın işte bu yüzden sonu gelmez dedirten nadir şeylerden"

18. Loreena McKennitt - The Mystic's Dream

Böyle bir içerikte olmazsa olmaz isim tabi ki de Loreena McKennitt.

Bonus: Murat Yılmazyıldırım - Özleyiş Ve Aşk Üzerine

Bonus olarak da sözlere ağırlık verelim dedik. 24 dakikalık bir şaheser.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oosman

18'e gelene kadar loreena yok sandım:) ayrıca myy candır

johnconstantine

bu tarz pek sarki bilirim dinlerim ama daha onc emark eliyahu duymamisdim mark eliyahu coming back i hayatima kattigin icin tesekkurler ..

koala-neco

yemeğe kadar sakinleştirir bunlar beni -.-

trollistan

5'i Diablo oyununun Tristam müziğine benzettim bi an :D

trollistan

İlkini dinlediğim an bağımlılık yaptı...

Görüş Bildir