Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Mekana Girince Maaşın Yarısını Orada Bırakacağınızı Anlamanızı Sağlayacak 15 İpucu

-

Hepiniz, hesap geldiği zaman adisyonu bir inceleyelim de yemediğimiz, içmediğimiz şeyi yazmış olmasınlar diye düşünmüşsünüzdür. Bir de adisyonda yalan yanlış bilgi olmamasına rağmen, hiç ummadığımız hesaplar ödemişliğimiz var. Hiç unutmuyorum 2014 senesinde bir bardak çaya 12 lira vermiştim. Hâlâ içimde acısı. İşte bu acıları yaşamayalım diye, yüklü hesap ödeyeceğimiz mekânı önceden tespit etmek için dikkat etmemiz gereken şeyler var.

1. Duvara asılmış ya da mekânın girişine özenle konulmuş bisiklet

Bisiklet üstüne binip gezmek içindir. Mekânda bisiklet görüyorsanız bilin ki her ürünün fiyatına en az 3 tl eklenmiştir.

2. Cam şişede su

Cam şişe sağlıktır, hayattır falan tamam ama suyu neden 8 liraya satıyorsunuz kardeşim?

3. Fiyat yazmayan menü

İşte şimdi yandınız. Garsona yemeklerin fiyatını sormaya da çekinirsiniz. Gelecek hesabı düşünmekten yediğiniz yemeğin tadını bile anlayamazsınız.

4. Oturduğunuz koltuğun yumuşaklık oranı

Sırtımız belimiz ağrıya ağrıya oturduğumuz çay ocağı taburelerini düşünün. Çay 1 liraya satılır. Bu yüzden kimse duruma isyan etmez ama oturduğunuz koltuk hem çok rahat hem çok yumuşaksa bunun bir bedeli vardır ve siz de bu bedeli kasada fazlasıyla ödersiniz.

5. Ortamdaki komodin, sandık ve daha bir sürü değişik dekor malzemesi

Komodin dediğin yatak odasında olur. Bir mekan ne kadar garip eşyayla doluysa, orası o kadar pahalıdır. Kardeşim duvarında ütü olan mekan var bu ülkede ya!

6. Çayın, kahvenin, gelin arabası gibi süslenerek servis edilmesi

Çayın yanında kurabiye varsa, kahvenin yanında gelen suyun içinde değişik çiçekler, ne olduğunu bilmediğiniz otlar varsa geçmiş olsun.

7. Adını bile duymadığını sos markaları

Efendim bu biber sosumuzu şefimiz bizzat Tayland'a gidip almıştır. Bu yüzden kusura bakmazsanız hesaba 50 lira ekliyoruz.

8. Duyunca "bunlar bize küfür mü etti lan?!" diyeceğiniz karışık mekân isimleri

La tella bella cona restaurante?! Adını söyleyemediğiniz yerlerden uzak durun. Kurban olayım Dürümcü Mahmut abinin dükkanına.

9. Büyük baharat değirmenleri

Tuzluk, karabiberlik falan neyimize yetmiyorsa bir de başımıza bu değirmenler çıktı.

10. Mekândaki insan sayısı

Bu herkesin bildiği ama dile getirmediği bir kuraldır. Restoran, mağaza fark etmez. Bir mekan bomboşsa, pahalıdır.

11. Yiyeceğe, içeceğe, insana ve doğaya özgü nitelikler yükleme oranı

Ağlayan pasta, çikolata şelalesi, yan gelip yatan bonfile, sağ gösterip sol vuran tavuk but. Bunları duyunca da hiç düşünmeden kaçın.

12. Garsonların, yanınıza gelme sıklığı

Eğer garson siz çağırmadan yanınıza gelmiyorsa, sürekli gülümsüyorsa, ortalıkta "abime bi kuru pilav çeeekk!" diye bağıran insanlarsa yoksa, bu da mutlaka menüdeki fiyatlara yansır.

13. Kahvenin üstündeki süslemeler

Şimdi baktığınızda kahvenin üstüne sanat eseri işleyen insan var. Bu emeğinde bir karşılığı olmalı diye düşünüyorlar demek ki.

14. Kütüğün dekor ya da masa olarak kullanılması

İşte bu en tehlikeli şeylerden biri. Köyde sobaya atıp tüm evi ısıttığımız kütükler evet kütükler, mekanlarda dekor olarak kullanılıyorsa, görür görmez çıkın ordan.

15. Tabağın boyutuyla yemeğin boyutu arasındaki fark

Eğer tabak büyükçe, yemeğin boyutu küçülüyorsa, bilin ki maaşın üçte birini cebinizden alacaklar. Kaçın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sublibilal

Bir "Mekan Ölçme Birimi" ÇAYMETRE. Mekanın seviyesini çaymetre ile ölçmek. Mesela: "Çay 3 lira, iyiymiş." ya da "Kanka orada çay 10 lira lan!" gibi...

ali-erdogan4

Eğer tuvalette hafif müzik çalıyorsa, kağıt havlu yerine pamuk havlu varsa, ışıklandırması duvardan ve loşsa uzun süre hatırlayacağınız bir hesap ödeyeceksiniz demektir. Bir de tabakların yuvarlak değil de kare olduğu mekanlar bir tık daha pahalıdır.

umit-beynel

Menü istedik, "menü yok, ne vereyim abime" dedi ellerini ovuşturarak. Arkadaşı dışarı gönderdim, 10 dakika sonra garsona, "arkadaş yabancıydı da, kayboldu galiba, bi bakayım şuna" diyerek kaçtık mekandan...!

kertenkele_

#7 Ne kusuru efendim 100 lirada ekleyebilirsiniz elinizi korkak alıştırmayın, zaten geçirdiniz geçireceğiniz kadar :)

derin-a-clk

Beğendili ızgara somon hevesle alınır kocaman tabak bir elimin yarısından az somon,altında beğendi bir kaç parça yeşillik. Total de 32 TL. hayal kırıklığı devasa tabi.

Görüş Bildir