Bir İnsan Çocuğuna Neden "Satılmış" Diye İsim Koyar Ki Diyenler Toplansın! Şamanizm'e Dayanan Bu İsim Büyüsünü Duyunca Çok Şaşıracaksınız

-
Abone ol

İsmi Satılmış olanların çektiği kadar kimse çekmemiştir herhalde. O kadar çok dalga geçiliyor ki. Ama bu içerikten sonra Satılmış ismi ile dalga geçerken en az 3 kere düşüneceksiniz.

Kaynak...

Kabul edelim Satılmış ismine sahip olan insanlar hayata 2-0 yenik başlıyor.

Hatta belki de başka hiçbir isimle bu kadar dalga geçilmemiştir.

Öyle ki çocuğuna bu ismi veren anne babaların aklı bile sorgulanıyor.

Bizim bilmediğimiz, her duyduğumuzda dalga geçtiğimiz bu ismin anlamını eski İngiliz Büyükelçisi Richard Moore'un muazzam bir kapakla açıklaması ise bambaşka bir konu.

"Satılmış" aslında şamanik bir isim. Yani Şamanizm kökenli bir 'isim büyüsü' geleneğinin yansıması.

Eskiden Anadolu'da; doğumlar bugünkü gibi hastane ortamında gerçekleşmiyor, her 4-5 çocuktan biri 1 yaşına gelmeden hastalık vs gibi nedenlerle çok çabuk ölüyormuş.

Bu yüzden çocuğu olmayan veya çocukları durmadan ölen insanlar, isteklerine kavuşunca bebeğe Şamanizm geleneklerine dayanarak isim veriyorlarmış.

Üst üste çocuğunu kaybeden anne babalar, herhangi bir zararlı güç çocukların canını alıyor diye inandıkları için çocuk doğar doğmaz onu başka birisinin evine götürerek büyütürlermiş. Böylece bebeğin canını alan kara gücü aldattıklarına inanırlarmış.

Bu çocuk daha sonra anne ve babası tarafından satın alınırmış. Bu şekilde tekrar satın alınan çocuğun ismi satılmış, satılgan, satıvaldı, satındı, satkın olarak konurmuş.

Bazen geçici olarak çocuğa bakan evin sahibine nasıl bir şey verilerek satın alırsa, o şeyin adıyla bağlantılı olan isimlerin konulduğu da görülmektedir. (örneğin, kebekbay, kepekbay vs.). Değerli şeyin ismini vermemelerinin temelinde, zararlı güçlerden çocuğun neslini gizleme maksadı yatmaktadır.

İnanışın kaynağına göre yeraltındaki kötü erlik, çocukları çalmakta ve satmaktadır. Çocuklarının ölmemesini, yeraltına gitmemesini isteyen aileler çocuklarına bu isimleri veriyorlarmış.

Bazı yörelerimizde ise çocuğu olmayanlar kaynak suların başında, ulu ağaçların altında veya türbelerde dilekte bulunup çocuğun buralara satılmakta olduğuna inanılır. Bu yöntemle çocuğu olduğuna inananlar çocuğuna erkek olursa Satılmış, kız olursa Satı ismini verirler.

Özellikle Amasya yöresinde oldukça yaygın...

Aslında bir nevi çaresizce; çocukları öldüreceğinden korkulan kötü ruhlara karşı yapılmaya çalışılan tılsımdır. "Varsın adı kötü olsun ama sağlıklı, sıhhatli yaşasın" amacını ve dileğini taşır.

Diyeceğimiz o ki ne kadar komik ve saçma olursa olsun bu isme sahip insanlar; ailelerinin uzun zamandır beklediği, aman başına bir şey gelmesin diye ödü koptuğu biricik evlatları. Dalga geçip espri yapmadan önce birkaç kez düşünelim...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

dalga geçmek tabiiki hoş degil ama kim çocuguna satılmış,döndü,satı vs gibi isimler koyar ki,hele de bu devirde.hadi eskiyi anladık,ayrıca şamanizmden büyüden geliyomuş.sonuçta iyi bişey degil ayrıca satmak,satan şeytanın ismidir.

mailer-daemon

Bu yazıyı okumadan önce insanların isminin "Satılmış" olmasının saçmalık olduğunu düşünüyordum bu yazıyı okuduktan sonra da bir bebeğe satılmış isminin verilmesinin saçmalık olduğunu düşünüyorum. Ulan Türkiye'nin %99,99'u bu ismin anlamını bilmiyor ve ilk baştaki adamın yaptığı gibi dalga geçecek adamın arkadaşları adamla. Tarih filen iyi güzel hoşta saçmalık böyle bir isim koymak. Eğer farklılık olsun veya içinde anlam olsun diyorsan git güneş koy, rüzgar koy, umut koy bul bir şeyler koy "Satılmış" nedir ak.

the-white-knight

isim işi sıkıntılı iş arkadaş. Benim dedemin adı Çelebi mesela. Tam bi dede ismi. Ama el kadar bebeğe çelebi dediğini düşünsene. Veya Berkecan koydun çocuğun ismini. E o çocuk yaşlanacak. Berkecan diye dede mi olur amk

mailer-daemon

Olaya yanlış taraftan bakıyorsun, o jenerasyonda pek çok Berkecan olacak ve Berkecan dede olduğunda (yaşlandığında), dede Çelebi de etrafta olmayacak yani karşılaştırabileceğin, ikonlaştırabileceğin birisi yok ortada Çelebi dede ikonu veya Berkecan veledi gibisinden ikonlar olmaycak o jenerasyon için Berkecan dede olacak.

muhalif-kursad-zafer

İyi de câhilâne bir bâtıl inanışın böyle sürmesine "gelenek" diye saygı mı duyalım şimdi??

mailer-daemon

Evet, saygı duy kendi kültürüne, batıl inanışlarına da saygı duy kendi kültürünün. Ama yinede çocuğunun ismini "Satılmış" koyma.

z0ner

Satılmış Portakal vardı. Eskişehirde ikamet ettiğim zamanlarda bulunduğum mahalledeki muhtarın mıydı yoksa adayının mı adıydı tam hatırlayamadım ama böyle bi anı canlandı bir anda :)

buket-gundogmus

ahahajojsoqjsqoş. ben de eskişehirde okudum. arkadaşımın ev sahibiydi. bağlardaki apartmanda zilin üstünde yazıyordu. her gittiğimde gülüyordum kapıda.

z0ner

Bizde seçim çalışmaları sıralarında her yerde ismini görünce haddinden fazla goy goyu dönmüştü :) Eskişehir her şeyiyle güzeldi =)

Görüş Bildir