Bir Dönem Yapmaktan Büyük Keyif Aldığımız Ancak Şimdi Düşününce Komik Duran 16 Aktivite

8.9bPAYLAŞIM

80'ler sonundan bilgisayarların hayatın merkezine yerleştiği 2000'ler ortasına kadar çocukların ve ilk gençlik dönemlerini yaşayanların yaptıkları şeyler pek değişmedi. Bunlardan bazıları oldukça faydalı aktivitelerdi, bazıları ise -nasıl desek- çocuk olmanın verdiği saflıkla yapılan şeylerdi. Nasıl ki günümüz çocukları şu sıralar kafayı stres çarkıyla bozduysa ve gelecekte bunu aptalca bulacaksa, biz de o dönem yaptıklarımızla o güzel günleri hatırlamak istedik.

1. Hatıra defteri doldurmak.

Sınıfta, okulda kimi tanıyorsak elden ele dolaştırarak kendimiz hakkında bir şeyler yazdırırdık. Bir nevi Facebook duvarıydı. O zamanlar bunu yaparken hatıranın ne olduğunu, gelecekte nostalji yapmamıza yarayacaklarını bile bilmiyorduk.

2. Peçete koleksiyonu yapmak.

Genellikle kız çocuklarının yaptığı bu nadide koleksiyon, altın günlerinin ve yurtdışından peçete getiren akrabaların sayesinde ortaya çıkmıştı. Farklı desenlerdeki peçeteler özenle saklanır, birbirleriyle takas edilirdi.

3. Anket defteri doldurmak.

İnsanların kişisel bilgilerini Mark Zuckerberg'den önce depolamaya başlamıştık. 😂 Hoşlanılan kişi hakkında bilgilere ulaşmak için ona anket defteri doldurtmak şarttı. Kişiye direkt ulaşamıyorsak bir arkadaşına rica eder, böylece bilgilere dolaylı yollardan ulaşırdık. 😎

4. Günlük tutmak.

Aslında faydasız bir aktivite değildi, özellikle yazmaya başladığımız ilk dönemde tutulan günlükler yazım yeteneğimizi oldukça geliştirmiştir. Ancak ilerleyen dönemlerde yazdıklarımız, kilitli versiyonlarının bile yeterince güvenilir olmaması nedeniyle mutlaka okunmaları illa ki sıkıntı yaratıyordu.

5. Kokulu kağıtları toplamak.

Bu tek elden çıkma görünen not defterlerine yazmaya kıyamaz, sayfalarını biriktirir ve farklı desenlere sahip arkadaşlarımızla değiş tokuş ederdik. Desenler farklı olsa da, renkleri ve kokuları hep aynıydı.

6. Gençlik dergileri almak.

Henüz yaşımız küçük bile olsa kendimizi büyümüş hissetmek için gençlere yönelik dergilerden alırdık, daha doğrusu ailemize aldırırdık.

7. Sevilen ünlünün fotoğraflarını kesip biriktirmek.

Dergi ve gazetelerden sevilen ünlünün fotoğrafları kesilir, dosyalanırdı. Resmen bir sanattı.

8. Duvarları sevilen ünlülerin posterleri ile kaplamak.

Annelerin en sevmediği aktiviteler arasında yer alan bu trend, genelde duvarları mahvetmekle sonuçlanırdı. Yine de odamıza her girdiğimizde, sabah uyandığımızda karşımızda sevdiğimiz ünlüyü görmek gibisi yoktu.

9. Spice Girls'çülük oynamak.

Bu bazen Winx'çilik, bazen Spice Girls'çülük, bazen Hepsi'cilik; bazen de bambaşka hayali karakterlerle kurulan bir oyun çeşidiydi. Genelde uygun görülen karakter beğenilmez, bir başkası olmak için ısrar edilirdi.

10. Bir yandan maç yaparken, bir yandan da spikerlik yapmak.

Kendini bir Ercan Taner, İlker Yasin ilan eden çocuk oynadığı maçı eş zamanlı olarak heyecanla anlatırdı. Spor yapmak değil tabii ama bu biraz ilginç bir aktiviteydi.

11. Koltuk minderlerinden ev yapmak.

Koltukların tüm minderleri yerinden çıkarılır; bazen ev, bazen çadır, bazen de kaydırak yapılırdı. Bazen de bu yorucu inşaat aktivitesi yeni yumuşak evimizde uyumakla sonuçlanırdı.

12. Yeni bir dil uydurmak.

Arkadaşlarımızla yazışırken, derste birbirimize notlar gönderirken yazdıklarımızın bir başkası tarafından okunmasını istemediğimiz için yeni bir dil icat etme zorunluluğu olurdu. Elbette bu dil kuş dili kadar basit olamazdı, güvenlik için yeni bir alfabe icat edenler dahi vardı.

13. Taso toplamak.

Oynaması eğlenceliydi ancak bunu bir hırsa dönüştürüp yüzlerce, binlerce taso biriktiren çılgın arkadaşlar vardı.

14. Çağrı atmak.

Hangimiz yapmadık çılgınlar gibi? 😁

15. Hoşlanılan kişiye gizemli mektuplar, notlar yazmak.

Hoşlanılan kişiye gizemli mektuplar, notlar yazmak.
Hoşlanılan kişiye gizemli mektuplar, notlar yazmak.

Bunun yerini zamanla gizemli mail'ler, SMS'ler almıştı. Genelde gizemin ortaya çıkması ve rezil olmak uzun sürmezdi. 😑

16. Gömleklere, alçılara yazı yazdırmak.

Anı oluşturmayı çok severdik. Okulun son günü gömleklere yazı yazdırmak, imza attırmak adettendi. Biri bir yerini kırdığında (ki bu çok sık olurdu) alçıların üstü de çizim ve anı alanına dönüşürdü.

Belki biraz yaşlanmış olabiliriz ama her zaman hatırlayacağımız güzel anılara sahibiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
omeravc912gmail.com

#7 #11 #13

pallas-athena

anılarım canlandı 😍

alp_er

hatıra defterimi okudum, ne kadar samimi ve ne kadar içten şeyler vardı ama yazanlar artık hayatım da yoklar bu çok üzdü özledim birden yıllardır görmediğim insanları...

hiseme

Neler yapmışız neler.

5k1n

Düz vites iyidir..

Görüş Bildir