Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Ay Sonra Geçireceğiniz Kalp Krizinin Önüne Geçmenizi Sağlayacak 8 Bulgu

 > 
3.4bPAYLAŞIM

Kalp krizi genel olarak ilerleyen yaşların hastalığı olarak bilinse de çok genç yaşlarda da karşımıza çıkabiliyor. İşte kalp krizini 1 ay öncesinden anlamanızı sağlayacak birkaç yöntem.

Kaynak: http://choosehealthylife.com/heart-attac...

Kalp krizi geçiren insanların çoğu genel olarak vücutlarındaki stres ve baskıyı fark etmezler. Aterosklerotik plağın arterlerde toplanması ile kalp krizi başlar. Arterlerin tıkanmasından dolayı kalp yeterli miktarda kan alamaz ve kalp krizi meydana gelir.

Kan akışı olmadığında kalp dokularının bir kısmı ölür bu nedenle büyük bir ağrı ve basınç hissedersiniz.

Kalp sağlığı vücut fonksiyonlarının kusursuz işlemesindeki en büyük etken, bu nedenle kalp sağlığınızı korumak ve önceden teşhis koymak adına aşağıdaki adımlardan yararlanabilirsiniz.

1. Baş dönmesi, aşırı terleme ve üşüme

Düzgün kan sirkülasyonu olmadığında beyin fonksiyonları zarar görür, bu nedenle aynı anda aşırı terleyip üşümeye başlayabilirsiniz. Ardından gelen baş dönmesi de beyin fonksiyonlarının yetersiz çalışmasından dolayı gerçekleşiyor olabilir.

Bu semptomlar sık sık tekrarlanıyorsa doktorunuza görünmelisiniz.

2. Göğüs bölgesinde baskı hissetme

Göğüste hissedilen basınç en büyük semptomlardan biridir. Bu semptomu kesinlikle göz ardı etmeden doktorunuza görünmelisiniz.

3. Halsizlik

Halsizlik ve güçsüzlük de olası kalp krizinin habercisi. Güçsüz hissetmenizin bir başka nedeni de damarlarınızın aterosklerotik plaktan dolayı daralması. Daralma düzgün kan akışını engeller ve bu nedenle güçsüzlük ve halsizlik hissedersiniz.

4. Soğuk algınlığı ya da grip semptomları hissetme

Kalp krizi gerçekleşmeden önce grip ya da soğuk algınlığı semptomlarını hissedebilirsiniz.

Eğer yukarıdaki semptomlarla birlikte bu hissi yaşıyorsanız hemen doktora gözükmenizde fayda var.

5. Yorgunluk

Önceden de söylediğim gibi arterlerde oluşan daralma sonucu kan dolaşımı yavaşlar ve  yorgunluk, uykusuzluk ve halsizliğe neden olabilir.

6. Nefes daralması

Kan akışının yavaşlaması akciğerleri kötü olarak etkiler. Yeteri kadar kan alamayan akciğerler, yeteri kadar oksijen almanızı engeller ve bu da nefes darlığına sebep olur.

Nefes darlığı kalp krizini gösteren en önemli semptomlardan biridir bu nedenle nefes darlığı çekmeye başladığınızda bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

7. Mide bulantısı

Vücuttaki değişimlerden etkilenen bir diğer organda hiç şüphesiz midemiz. Kan basıncının değişmesi sonucu mide bulantısı hissedebilirsiniz.

* Aynı zamanda kriz anında midenizde güçlü bir ağrı da hissetmeniz olası.

8. Kaygı

Hiçbir neden olmaksızın kaygı hissedebilirsiniz. Bunun temel sebeplerinden biri de yine daralan damarlar ve nefes darlığına bağlanmakta. Bu iki semptom ile birlikte kaygı hissedebilirsiniz.

Bütün bu semptomları hissetmeseniz bile kalp krizi riskine karşın 3-6 ayda bir doktorunuza görünmenizi tavsiye ederim.

Aynı zamanda risk oluşturabilecek durumlardan, yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hitlerhayrani

1 ay sonra kalp krizi geçirmek için ne yapmalıyız, onun için de bir galeri hazırlayıverin.

katilicee

Her ay kalp krizi geçiriyorum ben o zaman amk.

toboe_clarieu

yalnız değilsin lloo :D

Gizli Kullanıcı

Evet tamam teşekkürler bir sonraki galeride hangi yemeği konu alacaksınız onu konuşabilir miyiz artık :)

mabada

Bunlar her zaman var olan belirtiler zaten :D

kaanyilmaz

Konu mu kalmadı mignon insanları derde düşürüyorsun? metrodan çıkarken göğsümde baskı hissettim bütün doktorlara git işin yoksa.

Görüş Bildir