Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Binlerce Turistin Görmek İçin Akın Ettiği Dünyanın En Ünlü 8 Merdiveni

Anasayfa > Keşfet

Hem mimari hem de estetik açıdan her zaman ilgi çeken merdivenler, aynı zamanda başarıya giden zorlu yolun bir sembolü. Belki de bu yüzden tarih boyunca merdivenlere ayrı bir önem verilmiş. Özellikle bazıları yapılış hikayesiyle ya da görüntüsüyle oldukça popüler hale gelerek her yıl turistlerin akınına uğruyor. 

İşte dünyanın en ünlü 8 merdiveni...

1. Spanish Steps, İtalya

1. Spanish Steps, İtalya

Piazza di Spagna Meydanı'nda bulunan ve Trinita dei Monti Kilisesi'ne çıkan bu merdivenlerde tam 135 basamak buluyor. 1723'te inşa edilmeye başlayan ve 1725 yılında Papa 16. Benedikt tarafından açılan İspanyol Merdivenleri, kilise ile İspanyol Büyükelçiliği arasındaki bağlantıyı kuruyor.

2. Santorini Merdivenleri, Yunanistan

2. Santorini Merdivenleri, Yunanistan

657 basamağa sahip olan Santorini Merdivenleri, 1715 yılında Santorini Adasındaki dik yamaçlarda bulunan evlere ulaşmak için oluşturulmuş. Dünyanın en meşhur merdivenlerinden olan Santorini Merdivenleri, eğlenceli ve farklı tarzıyla harika bir manzara sunuyor.

3. Sigiriya Lion's Rock Merdivenleri, Sri Lanka

3. Sigiriya Lion's Rock Merdivenleri, Sri Lanka

Aslan Kayası olarak bilinen ve dev bir kaya olan Sigiriya üzerine inşa edilen 1200 basamaklı bu merdiven, UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alıyor.

4. Baha'i Bahçeleri, İsrail

4. Baha'i Bahçeleri, İsrail

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve dünyanın en güzel parklarından biri olan Baha'i Bahçeleri'nde bulunan bu merdiven, çevresini saran doğa görüntüsü ile muhteşem bir manzara sunuyor.

5. Potemkin Merdivenleri, Ukrayna

5. Potemkin Merdivenleri, Ukrayna

Odessa'da bulunan bu merdivenin her bir basamağının en ölçüsü farklı yapıldığı için uzaktan bakıldığında daralan bir yapı yerine bir perspektif hilesiyle eşit şekilde görünüyor. 192 basamağa sahip olan bu merdiven, Potemkin Zırhlısı isimli filmde de kullanıldıktan sonra oldukça ünlenmiş durumda.

6. Kanyon Merdiveni, Ekvador

6. Kanyon Merdiveni, Ekvador

Kanyon Merdivenleri, Ekvador'un önemli turistlik yerlerinden biri olan Pastaza Nehri üzerindeki ünlü Pailon del Diablo Şelalesi yanında bulunuyor. Şelalenin adı Türkçe'de Şeytan Kazanı anlamına geliyor. Böyle bir isme sahip olmasının nedeni ise oldukça coşkun akan suları... Tıpkı bu şelale gibi Kanyon Merdivenleri de tehlikeli ve kaygan. Fakat hemen yanı başında akan şelale ve muhteşem doğa manzarasıyla bütünleşen yapısı adeta büyülüyor.

7. Vatikan Müzesi Merdivenleri, Roma, İtalya

7. Vatikan Müzesi Merdivenleri, Roma, İtalya

Bramante Merdiveni olarak bilinen ve Vatikan Müzeleri içerisinde yer alan iki merdiven, yapının en göz alıcı kısımlarından. Spiral halde inşa edilmiş olan bu merdivenler göze mükemmel bir ziyafet sunuyor.

8. Heaven's Gate Mountain, Zhangjiajie, Çin

8. Heaven's Gate Mountain, Zhangjiajie, Çin

Çin'deki Tianmen Dağı Ulusal Parkı'nda bulunan ve Cennet Kapısı Dağı olarak bilinen Heaven's Gate Mountain'in üzerine ziyaretçilerin çıkabilmesi için inşa edilen merdiven, tam 431 metre uzunluğunda. Ziyaretçiler bu merdiveni çıktıklarında karşılarında mükemmel bir manzara buluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
25
16
3
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?