Bill Gates'ten Bitcoin Madenciliği Uyarısı

 > 
615PAYLAŞIM

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Bitcoin madenciliğinin aşırı enerji kullanımı nedeniyle çevre için zararlı olduğunu, iklime zarar verdiğini söyledi.

Clubhouse üzerinden düzenlenen bir söyleşi sırasında bugüne kadar hiç Bitcoin almadığını vurgulayan Gates, kendisinin aşı gibi somut ürünler yaratan yatırımları tercih ettiğini söyledi.

Gates, kripto para madenciliğinde aşırı elektrik kullanıldığına işaret ederek “Bitcoin’in transferinde, bugüne kadar bilinen en yüksek düzeyde elektrik harcanıyor. Eğer bu yeşil enerjiyse ve diğer kullanım alanları için fazlaysa o zaman belki sorun olmayabilir” dedi.

Kendisinin Bitcoin konusunda kuşkucu olarak görülmesiyle, enerji bağlamındaki yaklaşımı arasında ilişki görmediğini vurgulayan Gates, bununla binlikte, vakfının, "çok düşük transfer ücreti" olacak kendi dijital para birimini geliştirmekte olduğunu söyledi.

Bitcoin için ne kadar elektrik tüketiliyor?

Kripto para birimi Bitcoin sisteminde yapılan bütün işlemler kripto para birimine bağlı bilgisayarlardan oluşan büyük bir bilgisayar ağı tarafından kayıt ediliyor. 

Sistemde elektrik tüketimine neden olan esas etmen ise madenci olarak adlandırılan ve bitcoin üreten kişiler oluyor. 

Madenciler çok fazla sayıda gelişmiş bilgisayar ile bu işlemleri yapmak zorunda oldukları için yoğun elektrik tüketimine neden oluyor.

Bitcoin'in tükettiği elektrik, bazı ülkelerin yıllık tüketimlerini geride bırakıyor

Cambridge Alternatif Finans Merkezi'nde 45 milyon nüfuslu Arjantin'in yıllık elektrik tüketimi 121 teravatsaat olarak hesaplandı.

Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip Birleşik Arap Emirlikleri'nin yıllık elektrik tüketimi ise 113,2 teravatsaat olarak kaydedildi.  Buna göre Bitcoin, yıllık 121,05 teravatsaat elektrik kullanımıyla söz konusu iki ülkeyi de geride bıraktı.

Ülkelerle yapılan elektrik harcama sıralamasında ise Bitcoin'in hemen önünde 122,20 teravatsaat ile Norveç ve 133,20 teravatsaat ile Ukrayna bulunuyor.

Söz konusu kripto paranın madenciliği için kullanılan elektriğin yakın zamanda Norveç'i de geçmesi bekleniyor.

TEİAŞ verilerine göre Türkiye'de geçen yıl 305,4 teravatsaat tüketildi. Bu hesaplamaya göre, Bitcoin için tüketilen yıllık elektrik Türkiye'nin yıllık tüketiminin yüzde 40'ına denk geliyor.

Berat Albayrak Etkisi mi? Dolar/TL Son Günlerde Neden Yükseliyor? - onedio.com
Berat Albayrak Etkisi mi? Dolar/TL Son Günlerde Neden Yükseliyor? - onedio.com
500 Bin Dolar Ödül Verecek: Lady Gaga'nın Köpekleri Çalındı - onedio.com
500 Bin Dolar Ödül Verecek: Lady Gaga'nın Köpekleri Çalındı - onedio.com
Eski Danışmanından New York Valisi'ne Cinsel Taciz Suçlaması - onedio.com
Eski Danışmanından New York Valisi'ne Cinsel Taciz Suçlaması - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir