Bilimsel Çalışmalar Sonucunda Sadık Dostlarımız Köpeklerin Yalan Söyleyen İnsanları Tespit Edebildikleri Kanıtlandı

12PAYLAŞIM

Can dostumuz olan köpekler sayesinde kimin yalan söylediğini anlayabileceğimiz bilimsel olarak kanıtlandı.

Kaynak: https://www.good.is/articles/dogs-know-w...

Köpeklerin korku duygusunu anlayabildiğini biliyoruz. Peki gerçeği ortaya çıkarabiliyorlar mı?

Köpeğiniz, düşündüğünüzden çok daha zeki olabilir. Bilim insanlarının söylediklerine göre köpekler, insan davranışlarını kavrama konusunda oldukça iyi. Japonya'da bulunan Kyoto Üniversitesinde Akiko Takaoka'nın başında olduğu araştırma ile de bu durum kanıtlandı.

Hepimiz, bir noktayı uzun süre belirttiğimizde köpeğimizin o yöne doğru koşacağını biliyoruz.

Araştırmacılar, çalışmalarında bu bilgiyi kullandı. Deney sürecinde, konteynerlara yemek gizlediler ve köpeklere o noktayı işaret ettiler. Araştırmadaki köpekler konteynera doğru koştu. Daha sonrasında ise boş bir konteyner işaret edildi. Köpekler yine belirtilen noktaya koştu fakat konteyner boştu.

Araştırmacılar, üçüncü deneyde ise yemek ile dolu bir konteynerı işaret etti fakat köpekler o noktaya gitmedi.

Çünkü daha önceki deneylerin sonucunda konteynerı işaret eden kişiye güvenmemeleri gerektiğini biliyorlardı. Çalışma, 34 köpekle yapıldı ve hiçbir köpek üçüncü sefer gösterilen konteynera gitmedi. Yapılan deneyden sonra köpeklerin yalan söyleyen birini belirtebileceği ve üstün güven duygularına sahip olduğu sonucuna varıldı.

Diğer bir deyişle, eğer köpeğinize yalan söylerseniz köpeğiniz söylediklerinizin doğru olmadığını düşünür ve ona göre hareket eder.

Köpeklerin insanlara olan güvenin bu kadar çabuk düşmesine şaşıran Taoka, köpeklerin düşündüğümüzden daha karmaşık sosyal zekaya sahip olduğunu söyledi ve bu sosyal zekanın, tarih boyunca insanlarla olan ilişkilerine göre evrim geçirdiğini ekledi.

İngiltere'de bulunan Bristol Üniversitesindeki Dr. John Bradshaw, çalışmadan bağımsız olarak, köpeklerin tercihlerinin tahmin edilebilir olduğunu söyledi.

Köpeklerin, belirsiz hareketler sonucunda sinirli ve stresli tavırlarından anlaşılabileceğini de ekledi.

Araştırmacılar, bir sonraki deneyi köpeklerle benzerlik gösteren canlılardan biri olan kurtlarla yapmayı planlıyor.

Önemli olan nokta kurtlar tarafından ısırılmaktan ziyade köpekler üstünde evcilleştirmenin derin etkilerini görmek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

cogu hayvan tahmin ettiginizden daha yuksek zekaya, kompleks dusuncelere ve zengin bir icdunyaya sahipdir. bunu ifade edecek dile ve yuz mimiklerine sahip olmadiklari icin biz o zengin ic dunyanin farkinda degiliz.

question

Ben de Daredevil gibi kalp ritminden anliyorlar sandim. Baslik yaniltici.

lautrec-of-carim

Başka köpeklerin kokusunu alınca kıskanan , hatta trip atan bir köpeğim var . Gezdirmek için almaya giderken yolda bir iki köpek seviyorum hemen soğuk yapıyo namussuz .

Gizli Kullanıcı

benim köpeğim her boka inanıyor. geziyoz tozuyoz eve geliyoz. içeri girdikten sonra cindy hadi çişe gidiyoruz diyorum inanıyor hemen dikiyor kulakları koşuyor tekrar kapıya askldlsad

Gizli Kullanıcı

Başlığı gören "yalan söyleyeni gözünden anlarım abiciğim" diyecek sanıyorsun.Buna kazık yiyerek akıllanmak denir ve insan türünün en belirgin özelliğidir(kazığa bağışıklık kazananlar istisna)

Görüş Bildir