Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilimin Sanatsal Hali: TED Konuşmacısı Fabian Oefner'den Sürreal Fotoğraflar

 > -

ted.com sitesinin bir klasiği olan  ''TED Talk'' sunumlarının konuğu olan sanatçı ve tasarımcı  Fabian Oefner harika bir çalışmaya imza atmış. Oefner tarafından çekilen fotoğraflar, bilim ve sanatın ortak çalışması sonucunda nefes kesen görüntüler ortaya çıkacağının sağlam bir kanıtı. 

Aslında sanat ve tasarım eğitimi görmüş olan Oefner, bilimin de her zaman ikinci aşkı olduğunu belirtiyor. Bu ikisini bir arada götürebileceğini fark ettikten sonra bu tür çalışmalara imza atmaya başlamış.

Aşağıdaki videoda Oefner bazı deneylerini sahnede tekrarlıyor ve diğer çalışmalarının detaylarını açıklıyor. Bu videoyu da mutlaka izlemelisiniz.

Kaynak: http://blog.ted.com/2013/10/03/the-art-o...

1. Viski Ateşi

Bu görüntü alkolün yanmasını göstermektedir. Oksijen ihtiva eden bir şişeye viski konulup yakıldığı zaman ortaya çıkan bir tepkime sonucu oluşmuştur. Videoda 7.49'dan itibaren detaylıca anlatılmaktadır.

2. Dans Eden Renkler

Bu bir ses görselleştirme çalışmasıdır. Bir hoparlör üzerine koyulan renklendirilmiş kristallerin ses dalgalarıyla birlikte hareket ettiğini göstermektedir. Videoda 2.13'den itibaren takip edebilirsiniz.

3. Ferro fluid deneyi

Ferro fluid ( manyetik alanı olan akışkan sıvı karışımı) bir mıknatıs üzerine bırakıldıktan sonra içerisine sulu boya enjekte edilmiş. Üzerinde oluşan kanallar, çizgiler ve renkli eğriler gerçekten büyüleyici. Videoda 5.2'den itibaren takip edebilirsiniz.

4. Sprey Boya

Düşmekte olan bir su damlasına sprey boya sıkıldığında oluşan anlık bir görüntü.

5. Yüzen yağ tanecikleri

İspirto ve su çözeltisi içerisinde yüzen rengarenk yağ zerreciklerinin inanılmaz görüntüsü.

6. Kara delik

Merkezkaç kuvvetinin fotoğraflanmış hali. Boyaya batırılmış bir iplik güçlü bir matkaba bağlanıp döndürüldüğünde oluşan görüntü...

7. Patlayan sabun baloncuğu

Bir sabun baloncuğunun tam patladığı anda çekilen fotoğrafı. Gerçekten büyüleyici...

8. Nebula

Bu deney evrenin 10 dolarlık bir simülasyonu. Fiberglas bir lambanın uzun pozlama tekniği ile çekilen fotoğrafı yıldızlara ve galaksilere benzeyen bir görüntü oluşturmuş.

9. Mavi Tuna

Bir plak parçası üzerindeki oluklarda kırılan ışınlar.

10. Kaybolan Güzellik

Tozlar sıvılar gibi davranabilir. Bu fotoğrafta havaya atılan bir tutam nişasta bir anlığına küre şeklini almış.

Bonus:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

BilimRengarenk
Görüş Bildir