Görüş Bildir
Haberler
Bilim Kurulu Üyesi Prof. İlhan: "4. Dalga 'Aşısızlar Pandemisi' Olabilir"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. İlhan: "4. Dalga 'Aşısızlar Pandemisi' Olabilir"

Delta etkisiyle artan vakalar 4. dalga riskini artırıyor. Uzmanlar, 4. dalganın “aşısızların pandemisi” olacağı görüşünde.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye'deki aşılama çalışmalarını, 2. ve 3. dozun önemini TRT Haber canlı yayınında değerlendirdi. 

Delta varyantının özellikle aşı olmayanlarda etkisinin daha fazla olacağı yönünde araştırmalar olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan, şunları söyledi:

“2 doz aşısını yaptıran vatandaşlarımızın sayısı 21,5 milyonu geçmiş durumda. Ama bunun hedefin 3'te 1’i olduğunu vurgulamak gerekiyor. Şu an 2 doz aşılamada yüzde 34'lerdeyiz. ‘Ben 1. dozu oldum, 2. dozu olmayabilir miyim?” ya da 'Ben gencim koronavirüs beni etkilemez mi?’ diyenlerin olduğunu görüyoruz. Son dönemde hastanede yatanlara baktığımızda aşısız olanların çoğunlukta olduğunu vurgulamak lazım. Bu bize aşının koruyuculuğunu gösteriyor. '

'Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var'

'Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var'

Prof. Dr. İlhan, sözlerini 'Dünya genelinde 4. dalganın ‘aşısızlar pandemisi’ olabileceğine dair bir kanı var. Bu sebeple 4. dalgayı ülkemizde en az hasarla atlatmamız için yapmamız gereken şey aşıya ağırlık vermek ve maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmek.” şeklinde sürdürdü.

Bayram nedeniyle yaşanan yoğunluğa dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, korunma önlemlerinin son derece önemli olduğunu vurgulayarak ancak aşılamayla bu salgının üstesinden geleceğimizi söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
51
24
8
3
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gizemtheballerina

hastaneye yatanlarin yuzde doksan yedisi asisiz, pandemi artik asi karsitlarinin pandemisi

01011o011

Hala, " Aşı şirketleri herhangi bir yan etkide sorumluluğu alsın, aşı olurum." diyen amipler var. Senelerdir ilaç içiyoruz, aşı oluyoruz, iğne oluyoruz; heps... Devamını Gör

Sofia Syl

Sinovac aşısı protein içeriklidir yani virüsün zararsız parçalarını içeren bir aşıdır. Aşı olduğumuzda vücudumuz o proteinlerin vücudumuzda bulunmaması gerek... Devamını Gör