Görüş Bildir
Haberler
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Çokuğraş: '5-11 Yaş İçin Aşı Tanımlanabilir'

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Çokuğraş: '5-11 Yaş İçin Aşı Tanımlanabilir'

Batuhan
13.01.2022 - 09:09

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, 'Bu hafta içerisinde 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için aşı tanımı yapılması gündeme gelebilir' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Vaka artış hızının en etkili olduğu grup olarak aşısız çocuklar öne çıkarken uzmanlar, 5-11 yaş için aşı tanımlamasının ise bu hafta içinde uygulamaya geçilebileceği iddia edildi.

"5-11 yaş grubunun aşısız olması bu grubu virüse karşı tamamen açık hale getiriyor"

"5-11 yaş grubunun aşısız olması bu grubu virüse karşı tamamen açık hale getiriyor"

Milliyet'ten Mert İnan'a konuşan Prof. Çokuğraş, solunum yolu enfeksiyonlarının son bir aydır çocuklarda adeta zirve yaptığını söyleyerek, şu bilgileri verdi:

'Aileler, haklı olarak çocukları için endişeleniyorlar. Ancak sokağa çıktığımızda birçok kişinin mevcut tablo ve Omicron etkisine aldırmadan adeta Kovid salgını yokmuş gibi davrandığını görüyoruz. 12-18 yaş grubundaki aşılanma oranımız ailelerin çekingen tavrı nedeniyle çok düşük seyrediyor. 5-11 yaş grubunun aşısız olması bu grubu virüse karşı tamamen açık hale getiriyor. Bu hafta içerisinde 5-11 yaş aralığındaki çocuklar için aşı tanımı yapılması gündeme gelebilir. Çocuk Kovid-19 vakalarında yatan hasta sayısında artış olmasa da MIS-C vakalarında bir kıpırdanma söz konusu.'

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanı, Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise 10-11 yaşında olup, ikinci kez Kovid-19 geçiren çocukları görmeye başladıklarını belirterek 'Oranı çok az olmakla birlikte Influenza A ve Kovid-19'un birlikte görüldüğü ve 'kusursuz fırtına' diye tabir ettiğimiz tabloya da şahit oluyor, duyuyoruz.' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın