Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: 'Aşı Yapılan Şebekler Virüse Yakalanmadı'

 > 
68PAYLAŞIM

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara, Oxford Üniversitesi'nde yürütülen aşı çalışmalarıyla ilgili bir gelişmeyi aktardı. Kara, aşı uygulanan 6 Hint şebeğinin yüksek oranda Kovid- 19 virüsüne maruz kalmasına karşın hastalanmadığı bilgisini verdi.

Dünyayı etkisine altına alınan Kovid- 19 virüsüsüne karşı çok sayıda merkezde aşı çalışması sürdürülüyor. Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü tarafından sürdürülen aşı çalışmalarıyla ilgili umutlandıran bir bilgi verdi.

"Şimdi sıra insan çalışmasında"

Kara Twitter hesabından "Aşı için bir adım daha atılmış oldu. Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü tarafından geliştirilen aşı laboratuvarda 6 Hint Şebeğine verildikten sonra yüksek sayıda SARS-CoV-2'ye maruz kaldığında, diğerleri hastalanırken, 6 sı hastalanmadı (korundu). Şimdi sıra insan çalışmasında" paylaşımında bulundu.

"Eylül - ekim gibi hazır olabilir"

Prof. Dr. Kara, paylaşımına gelen "eylülde piyasada olur mu?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"İngiltere'de özel olarak izinle yüksek sayıda insan ile aşıyı test etmek istiyorlar, binli rakamlarla testi yapabilirlerse ilk etapta, o zaman çok kabaca Eylül - Ekim gibi aşı hazır olabilir. Genel kullanım için de Kasım Aralık olabilir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir