Bilim İnsanlarının Son Araştırmalarına Göre 'Troll'ler Aynı Zamanda Psikopat ve Sadist Bireyler

-
Abone ol

Hayatımıza son yıllarda giren ve en sık kullanılanlardan biri de 'trol' kelimesi oldu. Özellikle sosyal medya üzerinden bir başka kişiyi ya da grubu kasti olarak kandırma yönelimi olan bu kişilere kimi zaman gülüp geçiyor kimi zaman da sinir oluyoruz. Bilim insanlarının son araştırmasına göre ise, 'trollük' davranışlarının ardında çok ciddi kişilik bozuklukları olabiliyor... 

İnternet üzerinde yaptıkları yorumlarla, paylaşımlarla ortamı kızdıran 'troller' aslında birer psikopat olabilir mi?

Bilim insanlarının en son çalışmasına göre trollerin böyle davranmasının sebebi çok daha psikolojik gerçeklere dayanıyor olabilir.

Science Direct tarafından yapılan bir çalışmada internet trollerinin 'psikopatlık, sadizm ve empati gibi kişilik özelliklerinin seviyeleri araştırıldı.

Indy100'ın haberine göre çalışmaya %36'sı erkek, %63'ü kadın, %1'i diğer olmak üzere, yaş ortalaması 23.37 olan 415 kişi katıldı.

Erkeklerin kadınlara oranla daha çok 'trolleme' yapıyor olmalarının yanı sıra, bu tip insanlarının empati seviyelerinin düşük olduğu sonucuna ulaşıldı.

Yapılan araştırmada ayrıca, trollerin hedef aldığı kişide ortaya çıkabilecek duygusal eziyeti, stratejik olarak öngörebildikleri de anlaşıldı.

Yani bu kişiler sadece çevrimiçi iletişimde değil, etrafındaki bireylerin duygularını kolayca manipüle edebilen kişilik özelliklerine sahip.

Siber dünyada giderek yaygınlaşan bir tür davranış 'siber zorbalık' ile ilgili bu haberimize de göz atabilirsiniz.

Önümüze Gelene Yüz Tekme: Ülkemizde Çığ Gibi Büyüyen Dijital Linç ve Siber Zorbalık Kültürü - onedio.com
Önümüze Gelene Yüz Tekme: Ülkemizde Çığ Gibi Büyüyen Dijital Linç ve Siber Zorbalık Kültürü - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sambrel-ruhi

Trol trol dediğin nedir ki gülüm bide sen gerçek ismiyle yazma başarısını gösteren bu dalda nobele layık görülen dünyayı yazdıklarıyla değiştiren delikanlı beyefendi elit özgüvenli erkekleri gör,saygılar sevgiler

Gizli Kullanıcı

dünyöyı yozdıklorıylo değüştüren elüt özgövenlü örköklörü gör ya bsg mk stereotipçisi

Gizli Kullanıcı

hohahahaha

sambrel-ruhi

stereotipçisi ne demek ? Saygılar sevgiler

harun-alemdar2

Troll hesaptan konuşması kolay , gerçek isminle aynı cümleleri kullanmayı denesinler bakalım. Bir avuç klavye delikanlısı , ankisiyeti bozuk , özgüvensiz ezik karakterler.

piyetro-yurdana-88

Polat Alemdar ile akrabalık var mı biraderim?

vag

Bence troller genel olarak ezik insanlar. Ben hiç troll olup da özgüveni olan birini görmedim tanımadım.

Gizli Kullanıcı

Hacı fake hesaptan yazmışsınız birde bu lafı:) Lan gerçi benimki de fake hesap abowww!!

vag

Fake hesap olmakla troll olmak aynı şey değil ki.

oylesine-birii

Yani bilmiyorum çogu sosyal medyada trol hesabım var ama bu sadistlikten degil düşüncelerimi bu şekilde daha özgür ifade edebildigimi düşünüyorum ananim olmak özellikle sosyal medyada daha güvenli bi yolmuş gibi

zeytindali

Herkes troll olabilir. Hani o marketten çıkan yaşlı teyzenin poşetlerini taşıyan genç? O bilgisayarın başına geçtiği zaman bi troll olabilir mesela. 23 Yaşındaki üst düzey şirket çalışanı Ekrem Bey troll olabilir. "troll" dediğimiz şey genelleme yapılamayacak bi kavramdır. Bi gün trollük eden adam ertesi günün sabahı gayet normal ve kibar bir şekilde internette takılabilir.

ogun-dadas

Sabah yaşlı bir kadına poşetlerini taşımak için yardım etmiştim. Eve geldim bilgisayarı açtım. İnsanlara çeşitli oyunlarda eziyet ettim. Küfür edip delirdiklerinde mutlu oldum. Kardeşim sen resmen beni tarif ettin.

Görüş Bildir