Bilim İnsanları Kanıtladı: Köpeğiniz Size İyi veya Kötü Davranan İnsanları Ayırt Edebiliyor!

195PAYLAŞIM

Köpek dostu olanlar, onlar ile vakit geçirenler bu gerçeğin çoktandır farkındadır. Köpeklerimiz bize kötü niyetle yaklaşan insanları anlar ve onları uzaklaştırmaya çalışır. Hatta ev içi şiddette bile müdahale eden can dostlarımızı sık sık görmüşüzdür! 

Bilim ise yaptığı araştırmalar sayesinde bunu bir kez daha doğrulamış oldu. Sizler için LadBible'dan derledik.

Kaynak: http://www.ladbible.com/more/animals-you...

Köpeklerin yüksek seviyede sosyal farkındalığı olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek.

Bunun yanı sıra yapılan bu son araştırma, köpeklerimizin mutlu, üzgün veya kızgın olduğumuzu hissetmenin yanında insanlardan aldıkları belirli sinyallere göre onların güvenilmez olduğunu da anlayabiliyor.

Animal Cognition dergisinde yayınlanan çalışma, Japonya'daki Kyoto Üniversitesi'nden Akiko Takaoka liderliğindeki bir ekip tarafından yapıldı.

Araştırmada 34 köpeğe, 3 farklı yer işaret edildi.

İlk turda, köpekler bir yiyecek kabına doğru, ikinci turda ise boş bir kaba yönlendirildi. Üçüncü turda yine dolu kaba doğru yönlendirilen köpeklerden çok daha azı o yöne doğru gitti veya ilgi gösterdi.

Bu üç tur sonrasında, yeni bir araştırmacı geldi ve köpeklere yine dolu mama kutuları işaret etti. Köpeklerin bu yeni gelen şahısa güvendiği ve o yöne doğru tekrar gittikleri gözlemlendi.

Araştırma sonunda yayınlanan rapor gözlemleri şöyle özetliyor;

"Bu sonuçlar, köpeklerin yalnızca insanların fiziksel işaret dilini anlamada yetenekli olduklarını değil, aynı zamanda ipuçları sunan ve sonuçta çıkarımına bağlı olarak davranışlarını esnek bir şekilde değiştiren bir insanın güvenilirliği hakkında da çıkarımlar yaptıklarını göstermektedir."

Takaoka şunları ekledi: "Köpekler düşündüğümüzden daha karmaşık bir sosyal zekaya sahipler. Bu sosyal zeka, insanlarla birlikte var oldukları uzun geçmişte seçici bir şekilde gelişti."

Geçtiğimiz yıl yayınlanan bir başka çalışmada ise köpeklerin sahiplerine kötü davranan kişileri ayırt edebildiğinden söz edilmişti.

Neuroscience and Biobehavioural Reviews dergisinde yayınlanan deneyde, köpek sahipleri köpeklerinin önünde diğer insanlardan yardım istedi. 

Bu senaryodan sonra, köpeklerin sahiplerine kötü ya da saygısız davranan kişilerden ödül bisküvisi kabul etmediği, aksine sahipleri ile iyi geçinen kişilerin sunduğu mamaları kabul ettiği gözlemlendi.

Yani köpekleriniz kötü insanları, kötü davranışları ve niyetleri açıkça ayırt edebiliyor! Bu akıllı köpeği hatırlıyor musunuz?

Babasından Azar Yiyen Minik Kızı Koruyan Akıllı Köpek - onedio.com
Babasından Azar Yiyen Minik Kızı Koruyan Akıllı Köpek - onedio.com

Ayrıca köpeklerin yardım içgüdüsü de bir o kadar kuvvetlidir. Bu defalarca kanıtlandı!

Sudan Çıkamayan Kediyi Sırtına Alarak Kurtaran Kahraman Köpek! - onedio.com
Sudan Çıkamayan Kediyi Sırtına Alarak Kurtaran Kahraman Köpek! - onedio.com

Köpeklerden bahsetmişken, geçtiğimiz gün sosyal medyada paylaşılan ve hepimizi ağlatan görüntüdeki terk edilen köpekçik artık yepyeni mutlu yuvasında!

İnsan Dostu Tarafından Yolun Kenarına Bırakılarak Terk Edilen Köpeğin İçinizi Acıtacak Görüntüleri - onedio.com
İnsan Dostu Tarafından Yolun Kenarına Bırakılarak Terk Edilen Köpeğin İçinizi Acıtacak Görüntüleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Koskoca izafiyet teorisinin mucidi Einstein "Köpek sevmeyen insana güvenmem ama bir köpek bir insanı sevmiyorsa onun hislerine güvenirim." diyerek bu durumu da asırlar öncesinden tespit etmiş.

inland-taipan

Onların davrandığı gibisi çıkmaz orası kesin.

Görüş Bildir