Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Dünyasının Emmy’sini Kazanarak Göğsümüzü Gururla Kabartan Türk Bilim Kadını: Derya Akkaynak

100bPAYLAŞIM

Böyle güzel haberlere nasıl da hasret kalmıştık… Tebrikler Derya Akkaynak! 👏

Dr. Derya Akkaynak "Blavatnik Genç Bilim İnsanı" ödülüne layık görülen ilk Türk bilim kadını oldu!

2007 yılından beri araştırmaları ile fark yaratan genç bilim insanlarına "Blavatnik Genç Bilim İnsanı" ödülü veriliyor. Altını çizmeden geçmeyelim ilk defa bir Türk bilim kadını da bu ödüle layık görüldü.

Makine mühendisi ve okyanus bilimci Dr. Derya Akkaynak, denizlerin altında elde edilen görüntüleme hakkında yaptığı çalışmalarla Fizik ve Mühendislik alanında ödüle layık görüldü.

Başarı dolu eğitim hayatıyla, üretme hevesi birleşince ortaya aydınlık bir gelecek çıkıyor.

ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü mezunu Akkaynak, eğitimini tamamladıktan sonra Amerika'da, MIT üniversitesinde havacılık ve uzay konusunda yüksek lisans yaptı. Princeton Üniversitesi’nde Oşinografi (okyanus bilimleri) alanında doktorasını yapmaya karar veren Akkaynak yönelmek istediğini alanı belirlemişti...

Fotoğrafını çekmelere doyamadığımız deniz suyu neden mavi veya yeşil renkte çıkıyor?

Dr. Derya Akkaynak'ın Sea-Thru adında yapay zeka algoritmayla, su altında çekilen fotoğrafların renk düzenlemesini eskiden olduğu gibi atmosferi baz alarak değil, fiziksel olarak ışığın en doğru haliyle yapan, yine kendi geliştirdiği 'Akkaynak-Treibitz Modeli' adında denklem (son 35 yıldır bu alanda kullanılan denklemin yerini aldı) sayesinde en başarılı sonuç elde ediliyor.

'Su yokmuş gibi' işlenen bu fotoğrafla deniz bilimi alanındaki en temel problem Akkaynak sayesinde çözüldü.

Son 35 senedir denizlerin derinliklerinden bizlere ulaşan en kaliteli ve doğru verilerin elde edildiği kare. 👆

Bilim dünyasında prestij kokan ödülün sahibi olan Derya Akkaynak sevincini şöyle paylaştı...

"Tek hissettiğim umut. Ödülün haberini aldığımda tek hissettiğim duygu umut oldu. Denizlerimizin, okyanuslarımızın, insanlığın geleceği için umut. Bu kadar önemli bir ödülün, türlü mühendislik dalında yapılan olağanüstü buluşlar, keşifler varken deniz bilimlerine verilmesini, ‘Artık ne olursa olsun denizlerimizi anlamamız, sömürmememiz, korumamız lazım’ mesajı içerdiği için çok anlamlı buldum."

İmza attığı bu başarıyla ülkemizi uluslararası platformlarda gururla temsil eden Dr. Derya Akkaynak’ı tebrik ediyoruz.

Umarız, ilerleyen yıllarda kendisinin adını yepyeni başarılarla birlikte anarız…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cihan-yilmaz21

Kendisi şuan nerede? Neden kendi ülkesinde yaşamak ve başarılara imza atmak yerine başka ülkede yaşamak zorunda bırakılıyor? Başka sorum yok...

belamras

Ne yazık ki böyle haberleri görünce gururlanamıyorum çünkü biz bu insanların yetişmesi için hiç bir şey yapmıyoruz tersine her türlü önünü kesiyoruz. Arkadaşı gönülden tebrik ediyorum başarılarından dolayı bu ülkede doğup böyle başarılara imza atmak kolay değil

can-badur

tebrikler gururumuzsun

abrakadavra

Bilim kadını ne amk bilim insanı de geç :-

xwizard

Tebrikler, yine gurur duyduk. Yalnız başlık bilim kadını değil bilim insanı olmalıydı.

Görüş Bildir