Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Dünyası Şaşkın: Güneş Sistemi'nin Uzak Köşesinde Yeni Bir Gezegen Keşfedildi!

-

Henüz sırlarının pek azına vâkıf olduğumuz Güneş Sistemi'nin bize uzak bir ucunda büyük bir cüce gezegen keşfedildi ve bu keşfin gezegenlerin oluşumunu anlamak konusunda bize büyük fayda sağlayabileceği düşünülüyor.

Distant Dwarf (Uzak Cüce) ya da kısaca DeeDee adı verilen gezegen, gezegenimize epey uzak bir noktada yer alıyor.

Güneş Sistemi'nin uzak bir köşesinde bulunan ve keşfi bilim dünyası için son derece önemli olan DeeDee'ye ait ilk sinyaller aslında 2016 yılında alınmıştı ancak o zamanlar objenin fiziksel yapısıyla alakalı henüz çok az şey biliniyordu.

Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi (ALMA) adı verilen radyo teleskopları tarafından yapılan yeni gözlemler ise bilim insanlarını şaşırttı.

Çünkü DeeDee, önceden düşünüldüğünden çok daha büyük bir objeydi ve bugüne kadar tespit edilememiş olması epey şaşırtıcıydı. Kaldı ki bilim insanlarına göre DeeDee, Güneş Sistemi'nin dokuzuncu gezegeni sayılmak için uygun değil...

DeeDee, Güneş Sistemi'nin en büyük cüce gezegeni olan Ceres'in üçte ikisi büyüklüğünde.

Tıpkı asteroit kuşağımızın en büyük üyesi olan Ceres gibi, DeeDee de küre biçiminde olmasını sağlayacak kadar büyük bir kütleye sahip. Onun bir asteroid değil de cüce gezegen sayılmasının sebebi de aslında tam olarak bu. Elbette bu objenin ne olarak değerlendirileceğini görmek için resmi olarak sınıflandırılmasını ve isimlendirilmesini beklememiz gerekiyor.

Güneş'e uzaklığı yaklaşık 137 milyar kilometre olan DeeDee, Güneş Sistemi'nin uzak bir köşesinde yer alıyor.

Ve Güneş ışınlarının DeeDee'ye ulaşması 13 saat alıyor. Bu da DeeDee'yi Eris'ten sonra Güneş'e en uzak cüce gezegen yapıyor. DeeDee'nin Güneş etrafındaki bir turunu tamamlaması ise yaklaşık 1,100 yıl alıyor.

Keşif bizlere Güneş Sistemi hakkında hâlâ bilmediğimiz çok şey olduğunu gösteriyor.

Çalışmanın başında bulunan David Gerdes konu hakkında şunları söylüyor:

"Bir zamanlar dokuzuncu gezegen olup olmadığı çokça tartışılan Plüton, aslında Güneş Sistemi'nde çok sayıda benzeri bulunan bir obje. Üstelik bu objelerin tamamı Plüton'dan küçük de değil; boyutu çok daha büyük olan cüce gezegenler de mevcut..."

DeeDee gibi gezegenlerin keşfi, Güneş Sistemi'nde bulunan gezegenlerin nasıl oluştuğunu anlamamıza yardımcı olabilir.

Çünkü DeeDee ve benzeri gezegenler hem Güneş Sistemi'nin geçmişini anlamamıza, hem de astronominin geleceğini öngörmemize olanak tanıyor. Görece daha yeni oluşmuş bir gezegen olduğu düşünülen DeeDee'nin kendi gezegenimizin geçmişiyle ilgili bilgi sahibi olmamızı da sağlayabileceği düşünülüyor.

Gelişen teknoloji, uzayın uzak köşelerini keşfetmemizi her geçen gün kolaylaştırıyor.

Şili'de bulunan radyo teleskopları yardımıyla gözlemlenen DeeDee'nin -240 dereceyle mutlak sıfıra oldukça yakın bir sıcaklığa sahip olduğu ve üzerine yansıyan Güneş ışığının yalnızca %13'ünü yansıttığı tespit edildi. Böylece büyüklüğü hakkında bugüne kadar kesin bilgilere ulaşılamayan bu objenin oldukça büyük bir cüce gezegen olduğu tespit edilmiş oldu. 

Evrenimiz hakkında keşfedeceğimiz başka mucizelerde görüşmek üzere... 👽

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cihannn0

Keşfediyorlar mı keşfettik mi diyorlar. At yalanı sikeyim inananı mı yapıyorlar anlayamadım 2 gün sonra bunlar dünyanın yanı başında bir gezegen keşfettik içinde de bize benzeyen varlıklar var diyecekler diye korkuyorum :D

nihat-hetemi

kufur etme ulan

portlekgoz

Önemli değil Plüton hep gezegen olarak kalacaktır kalbimizde

edo

Samanyolu galaksisinde milyarlarca güneş sisteminden sadece bir tanesiyken,kendi sistemizin ne kadar devasa olduğunu böyle haberler sayesinde algılamaya çalışırken Carl Saganın şu sözü aklıma geliyor.''Gökbilim için mütevazi ve karakter geliştiren bir deneyim olduğu söylenir''

benzodiazepin

çok kurcalamayın orada belki de bilim hakimdir mazallah ağzımıza sıçarlar :D

sith

Orası muhtemelen şuan -200 derecelerde ve yaşam olması imkansız. Isıtacak ve aydınlatacak bir kaynak yakınında bulunmuyor.

benzodiazepin

belki etten kemikten olma canlılar değildir. Uzayda canlı mı arıyoruz başka insanlar mı

emre.e

Daha kendi güneş sistemimizde ki gezegeni yeni bulduk. Kim bilir neler var. Önümüzde ki yüzyillar icerisinde hangi canli formunu bulacagiz kim bilir

Görüş Bildir