Görüş Bildir
Haberler
Bilim Adamları Federasyonu Duyurdu: Nükleer Bomba 'Hasar Gördü' İddiası

Bilim Adamları Federasyonu Duyurdu: Nükleer Bomba 'Hasar Gördü' İddiası

ABD askerlerinin Hollanda'da bir mühimmatla çektirdiği fotoğraf ortalığı karıştırdı. Amerikan Bilim Adamları Federasyonu, ABD'ye ait bir nükleer bombanın bir kaza sonrası hasar görmüş olabileceğini iddia etti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Fotoğrafta bombanın kuyruk kısmında bir kanatın olmadığı ve gövdesinin yamulmuş olduğu görünüyor.

Fotoğrafta bombanın kuyruk kısmında bir kanatın olmadığı ve gövdesinin yamulmuş olduğu görünüyor.

ABD askerlerinin Hollanda'daki bir hava üssünde çektirdiği fotoğraf paniğe sebep oldu. Amerikan Bilim Adamları Federasyonu (FAS), nükleer bombalardan birinin üste gerçekleşen bir kazada hasar almış olabileceğini belirtti.

Cumhuriyet'in The Guardian'dan aktardığı habere göre, ABD askerleri tarafından çekilen bir mühimmat fotoğrafında, 'B61 bombasının arka kısmında bükülme, kapalı olması gereken bir deliğin pembe bantla kapatıldığı ve kuyruk kanatlarından birinin ise kayıp olduğunun görüldüğünü' raporladı. 

Hollanda'daki Volkel hava kuvvetleri üssüne ait olduğu belirtilen nükleer bomba, ABD ile yapılan nükleer paylaşım anlaşması çerçevesinde toplam 100 adet daha B61 bombasıyla birlikte depolanıyor.

'Belgelenmiş ilk nükleer silah kazası vakası olacak'

'Belgelenmiş ilk nükleer silah kazası vakası olacak'

FAS nükleer bilgi projesinin direktörü Hans Kristensen, yazdığı rapora, 'Görüntünün Volkel AB'de çekildiğine, eğilmiş B61 şeklinin gerçek bir silah olduğuna (eğitim simülasyonuna karşı) ya da hasarın bir kaza sonucu meydana geldiğine (eğitim simülasyonuna karşı) dair resmi bir teyit olmadığını baştan vurgulamak gerekir' sözleriyle başladı.

Kristensen, raporda 'Eğer görüntü gerçekten de bir nükleer silah kazasına aitse, bu Avrupa'daki bir hava üssünde yakın zamanda meydana gelmiş ve belgelenmiş ilk nükleer silah kazası vakası olacaktır' dedi.

'Nükleer silahların varlığını teyit ya da inkar edemeyiz'

'Nükleer silahların varlığını teyit ya da inkar edemeyiz'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

ABD'nin Avrupa'daki hava kuvvetlerinden bir sözcü fotoğrafla ilgili doğrudan yorum yapmadı ancak şunları söyledi:

'ABD, stratejik cephaneliğini destekleyen personel ve ekipman için, Amerika'nın kritik kabiliyetlerini korumak amacıyla rutin eğitim, bakım ve güvenlik faaliyetlerini de içeren en yüksek standartları muhafaza etmektedir'

Sözcü, 'Belirli tatbikatlar ya da gerçek dünya operasyonları da dâhil olmak üzere, genel ya da özel herhangi bir yerde nükleer silahların varlığını ya da yokluğunu teyit ya da inkar edemeyiz' ifadesini kullandı.

Fotoğraf, Los Alamos Ulusal Laboratuarı'nın 2022 yılında iş başvurusunda bulunan öğrencilere yaptığı bir sunumda yer aldı. 

Los Alamos Ulusal Laboratuarı, fotoğrafa ilişkin 'Bu fotoğraf için ek bilgi mevcut değildir' açıklamasında bulundu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
2
2
1
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ömer

Şimdi iki soru aklıma takıldı 1) bunun fotosunu nasıl çekip paylaştılar ? 2) nükleer silah nasıl yamulsun amk oyuncak mı bu ?

tom lee jones

1 Nisan pembe bant LGBTQAVTBVC sakasi olmasin?

Saffet Filiz

Atom bombası dünyanın en çok güvenlik önlemi olan silah olarak geçiyor öyle ki yanında atom bombası patlasa bile aktif hale gelmeyecek şekilde tasarlanıyor.