Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilgisayarı Her Kullandığınızda Teşekkür Etmeniz Gereken 7 Kadın

-

Birazdan okuyacağınız bu zeki kadınlar teknolojide çok önemli ve çığır açan yeniliklere imza attılar.

Kaynak: http://iq.intel.com.tr/bilgisayari-her-k...

İlk bilgisayar programını yazdı.

“Ada Lovelace” adıyla bilinen Lovelace Kontesi Augusta Ada King, 1800’lerde Analitik Motor adıyla bilinen zamanının ilk bilgisayarları üzerinde çalıştı. Şair Lord Byron’ın kızı olan Augusta, yazıya ilgi duydu ama babasından çok farklı bir yönde ilerledi ve tarihteki ilk bilgisayar programı olarak bilinen algoritmayı yazdı.

Bluetooth ve Wi-Fi teknolojilerinin yaratılmasına katkıda bulundu.

Zamanın klasik filmlerinden Tortilla ve Flats & Dishonored Lady’ de oynayan aktris Hedy Lamarr, aynı zamanda besteci olan George Antheil ile radyo sinyallerinin transferi üzerine bir teknik ürettiler. Bu teknik daha sonra Bluetooth ve Wi-Fi teknolojilerinin temelini oluşturdu.

Bilgisayarların işleyişini değiştirdi.

Amerikan donanmasında amiral olan Grace Hopper, şu anda Microsoft gibi şirketlerin kullandığı modern programlama dillerinin oluşumuna çok önemli katkılarda bulundu. Hopper, programlama dillerinin İngilizce olmasını savunuyordu. Ayrıca zamanında bilgisayar dilinde „debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme konseptini ortaya çıkardı.

Bilgisayarları daha güzel tasarımlı ve kolay kullanılabilir hale getirdi.

Grafik tasarımcısı Susan Kare, Mac işletim sistemli bilgisayarların halen kullandığı ikonları, yazı karakterlerini ve diğer bileşenleri tasarladı. Bu dönemde de karşımıza çok sık çıkan “Command”, “Paint Bucket” gibi komutların tasarımlarını, Chicago adlı fontu ve daha fazlasını tasarladı.

İnternetin ortaya çıkmasına katkıda bulundu.

Radia Perlman herkes tarafından “İnternetin Annesi” olarak adlandırılmasına rağmen, bu takma adı kabul etmiyor. 1980’lerde geliştirdiği ağ protokolleri şu anda keyfini sürdürdüğümüz erişebilirliğin temelini oluşturuyor.

Evlere kablosuz internet getiren kadın.

Eşiyle birlikte California’ da kendi evlerinin garajında kurduğu Linksys adlı şirketiyle Janie Tsao, zamanın en çok satılan router’larını üretti. Siz de internet yaşamınızın bir bölümünde büyük ihtimalle bu ürünlerle İnternete erişim sağlamışsınızdır.

Kadınlara “Belli bir konu üzerine eğilin, yoğunlaşın” dedi.

Facebook’un ilk ve tek kadın yönetim kurulu üyesi ve eski Google çalışanı olan Sherly Sandberg, Google’da çalışırken Google.org’un hayata geçirilmesine yardımcı oldu. Ayrıca yeni jenerasyondaki kadınlara ilham vermek amacıyla best-seller Lean In: Women, Work and Will to Lead adlı kitabı yazdı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir